Příběh čokolády sahá až k dávným civilizacím Střední Ameriky. Právě tam Mayové a Aztékové jako první připravovali nápoj z kakaových bobů – a věřili, že kakao je dar bohů. A právě u mayské čokolády začíná i byznysové dobrodružství majitele čokoládové manufaktury Ajala Chocolate Filipa Teplého.
Když mu v roce 2014 kamarád Martin Šuba dovezl z Guatemaly pravou mayskou čokoládu, jejíž chuť ho naprosto uchvátila, rozhodl se svůj život změnit. Zanechal práce manažera grafického studia a na místo toho se stal čokolatiérem. „Už předtím jsem přemýšlel, že zkusím něco nového, třeba šít pánské košile, ale čokoláda zvítězila,“ vzpomíná.
Dnes má v Brně vlastní čokoládovou manufakturu, jejíž název Ajala znamená v mayském jazyce „probuzení“. Vyrábí v ní výběrovou čokoládu metodou „bean to bar“, tedy z kakaových bobů dohledatelného původu, ručně a na jednom místě – to jinými slovy znamená, že nerozpouští předem připravený čokoládový mix, jak je běžné ve většině ostatních čokoládoven.
Že je ve svém oboru mistr, dokládají i nečetná ocenění, která mu byla za jeho produkty po celém světě udělena. Získal mimo jiné i „gastronomického Oscara“, jak se říká ceně Great Taste, ale také spoustu medailí z nejvýznamnější „čokosoutěže“ planety International Chocolate Awards.
Šli do toho po hlavě
Když před jedenácti lety se svým byznysem začínal, v Česku ani v Evropě podobných čokoládoven moc nebylo. „Začal jsem se proto učit od amerických výrobců, jak pražit a mlít kakaové boby. Ty první jsme získali z Ekvádoru a Peru. Pak jsme to cizelovali v pokojíku u nás doma za kuchyní. Po roce experimentování, kdy jsme už měli i logo a obal, jsme uspořádali event pro kamarády a všichni byli nadšeni,“ prozrazuje Filip. Právě na základě této zkušenosti se rozhodl do výroby čokolády pustit naplno – a zároveň trochu po hlavě.
S kamarádem Martinem a svou ženou nakoupili větší stroje, pronajali si prostory a spustili výrobu. Nakonec ale zůstal Teplý ve vedení podniku osamocen, jelikož s manželkou se rozvedl a zbývajícího společníka vyplatil.
O konci čokoládového byznysu nicméně neuvažoval – a dobře udělal, neboť v současnosti pracuje pro jeho manufakturu už zhruba 25 lidí, zatímco firemní portfolio čítá okolo čtyřiceti různých produktů. Samozřejmostí je tmavá čokoláda s několika příchutěmi, dále pak čokoláda horká, lískooříškový krém a ořechy či sušené ovoce v čokoládě. Skoro všechny produkty Ajaly jsou k dostání v bio kvalitě, bez přidaného mléka nebo cukru (ačkoliv je pravdou, že vloni přibyla k desátému výročí i čokoláda mléčná).
Chybná očekávání
Ajale se dařilo od samého začátku. Již v roce 2020 dosáhl firemní obrat téměř 12 milionů korun. Pak se ale Filip pustil do fúze s upadající pekárnou, kterou plánoval vrátit do černých čísel. Což nevyšlo. „Byl to nejhorší byznys mého života a stálo to dost peněz, nějakých pár milionů. Navíc jsme se trefili do covidu, což také nepomohlo. Po dvou letech jsme tak museli pekárnu zavřít,“ komentuje nedávný fuckup.
Naštěstí se už v následujícím roce podařilo růst obnovit, takže tržby zamířily ke čtrnácti milionům. Z nich se během loňska stalo milionů osmnáct, přičemž letos by se Ajala chtěla dostat na hranici pětadvaceti – třebaže raketový růst cen komoditního kakaa na světových burzách, jehož cena šla nahoru až o 400 procent, obchodu zrovna dvakrát nepomáhá
Pravda, přímo na burze Teplý kakaové boby nekupuje, bere je z různých družstev, u kterých jdou výnosy třeba na vzdělávání nebo různá ekologická opatření. Ovšem i tyto subjekty zdražily, a tak museli v Ajale ceny mírně navýšit.
Aktuálně jejich čokoláda vyjde na 135 až 150 korun, zatímco před covidem to bylo pod stovku. „Přesto je to podle mého názoru vlastně ten nejdostupnější luxus. Naštěstí je naším typickým zákazníkem člověk, který má rád dobré jídlo, takový gurmán, který naši čokoládu ocení a rád si za ni připlatí,“ dodává k růstu cen Filip.
Nový produkt i prodejna
Letošnímu navýšení tržeb by mohla pomoci i aktuální novinka v podobě Staročeské čokolády, která je plněná tradičními tuzemskými produkty, jako jsou vlašské ořechy, mák, višně a med. Tu Teplý vymyslel tak trochu „na truc“ poté, co se všichni začali pídit po takzvané dubajské čokoládě. V plánu je navíc otevření nové prodejny v Praze, možná i v dalších velkých městech.
Výše zmíněnou dobrotu, a nejen ji, je už nyní možné koupit na e-shopu Ajaly, v její brněnské prodejně a několika kavárnách, například ve Onesip Coffee, v Cukrárně Myšák v centru Prahy a na řadě dalších míst. Celkově má Teplý zhruba 300 partnerů, významným distributorem je třeba online supermarket Rohlík. Část produkce (okolo deseti až patnácti procent)jde také na export, například do Německa, Rakouska, Francie, Španělska nebo Finska, většinou přes obchodní partnery.
Obchod je pro Filipa samozřejmě prioritou, ale jeho uvažování směřuje také k udržitelnosti. „Do budoucna bych se chtěl pokusit o to, aby se výběrová čokoláda stala standardem kvality, stejně jako se to povedlo s výběrovou kávou. I proto, že výběrové kakao se oproti komoditnímu pěstuje ekologicky, pěstitelům se za něj platí férově a jeho kvalita je výrazně vyšší. A také aby lidé při konzumaci takové čokolády mohli mít i dobrý pocit. Prostě aby to bylo podnikání win-win-win – pro takové výrobce, jako jsme my, pro zákazníky i planetu,“ uzavírá Teplý s tím, že na uvedeném konceptu spolupracuje s podobnými výrobci, jako je třeba královéhradecký Jordi’s, kutnohorská Lidka nebo Míšina čokoláda.