Menu Zavřít

MPO představilo plán na rozšíření plateb kartou u živnostníků

20. 2. 2019
Autor: mpo

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) představilo program na zjednodušení přístupu živnostníků a malých a středních podnikatelů k přijímání platebních karet. Má usnadnit drobným podnikatelům zavedení bezhotovostních plateb. Součástí je memorandum, podepsané MPO, Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR, Hospodářskou komorou ČR, Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR a společností MasterCard.

„Bezhotovostní platby eliminují šedou ekonomiku. Je proto nejvlastnějším zájmem státu, aby tuto oblast podporoval. Vyzývám nejen signatáře tohoto memoranda, ale také banky a ostatní hráče na trhu elektronických plateb, aby podpořili snahu vlády o odstraňování administrativní zátěže podnikatelů, transparentnost, činnost živnostníků a malých podniků a rychlejší digitalizaci sektoru služeb a veřejné správy,“ uvedla ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.

„Na tisíc obyvatel máme dnes v České republice 15 platebních terminálů. Vzhledem k tomu, že evropský průměr je 23, potenciál k růstu je značný a očekávám, že mi podnikatelské svazy a finanční instituce na základě dnes podepsaného memoranda do tří měsíců představí konkrétní návrhy na posílení bezhotovostních plateb v ČR,“ dodala ministryně.

Česká republika je jedním z lídrů ve využívání bezkontaktních karet, tímto způsobem v ČR proběhne 88 % plateb, zatímco evropský průměr je pouze 64 %.

Alespoň jednou týdně platí bezkontaktní kartou 68 % Čechů (v Evropě je to 41 %). Na druhou stranu lidé pomocí karet hradí pouze 46 % svých úhrad za zboží a služby.

EBF24

I přes růst počtu platebních terminálů (na konci třetího čtvrtletí 2018 jich bylo v ČR dostupných 215 539, což je meziročně o 10 % více a dvojnásobně oproti roku 2014) je zde ještě velký prostor pro další růst akceptační sítě. Podle průzkumu iResearch 2018 nemůže být například plných 21 % platebních transakcí zaplaceno kartami kvůli tomu, že karty nejsou obchodníkem akceptovány, i když by zákazníci dali přednost bezhotovostní platbě.

Při platbě kartou zákazníci utratí v průměru o 18 % více než při platbě hotovostí.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).