Menu Zavřít

List vlastnictví hraje důležitou roli při nákupu i prodeji nemovitosti. Obsahuje veškeré informace o objektu

27. 9. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos

Při koupi nebo prodeji nemovitosti je důležité opatřit si list vlastnictví. Tento dokument obsahuje všechny dostupné informace o dané nemovitosti a reflektuje její aktuální právní stav. O list vlastnictví lze zažádat osobně na pobočkách katastrálního úřadu či na kontaktních místech sítě Czech POINT, stejně tak ale můžete získat i elektronický výpis.

Co je list vlastnictví?

List vlastnictví (LV) představuje důležitý dokument, který obsahuje podrobné údaje o nemovitosti. Lidově se označuje také jako výpis z katastru nemovitostí. Tento dokument hraje významnou roli v situacích, kdy se člověk chystá nějakou nemovitost prodat. List vlastnictví totiž prokazuje aktuální stav nemovitosti a také vaše právo s nemovitostí nakládat, protože potvrzuje, že skutečně jste jejím majitelem.

Neméně důležitý je list vlastnictví ale i pro zájemce o koupi nemovitosti, protože díky němu získá jasný přehled o právním stavu nemovitosti. Nezaskočí ho pak například to, že je nemovitost zatížena věcným břemenem nebo je spojena s jinými problémy.

Jak vypadá list vlastnictví?

Každý list vlastnictví má přesně danou podobu. Hlavička obsahuje datum, ke kterému se daný LV vztahuje, okres, obec a katastrální území. Nesmí chybět ani číslo listu vlastnictví, které je v rámci katastrálního území unikátní.

LV se poté dělí na několik oddílů, které vypadají následovně:

  • oddíl A – informace o osobě vlastníka/vlastníků,
  • oddíl B – údaje o nemovitosti,
  • oddíl C – údaje o omezení vlastnického práva (věcná břemena, předkupní práva, zástavní práva),
  • oddíl D – pro zápis poznámek, plomb a upozornění,
  • oddíl E – nabývací tituly, na jejichž podkladě vzniklo vlastnické právo k nemovitosti (kupní smlouvy, darovací smlouvy, rozhodnutí o dědictví, usnesení soudů, kolaudační rozhodnutí a podobně),
  • oddíl F – pro uvedení informací o BPEJ (bonitovaných půdně ekologických jednotkách) ve vztahu k pozemkům.

Poslední částí LV je patička, která je opatřen jménem a podpisem pracovníka, jenž výpis vyhotovil, datem, kdy byl výpis vyhotoven, a razítkem katastrálního úřadu.

Návod na nahlížení do katastru nemovitostí: abyste zjistili veškeré dostupné informace, musíte se přihlásit, nebo překonat test
Přečtěte si také:

Návod na nahlížení do katastru nemovitostí: abyste zjistili veškeré dostupné informace, musíte se přihlásit, nebo překonat test

Kde získat list vlastnictví?

List vlastnictví získáte na katastru nemovitostí, na pobočkách Czech POINT nebo u notáře. Údaje uvedené na LV jsou vždy platné k okamžiku, kdy byl vydán, proto zde bude kromě data uveden i přesný čas. Pokud se vám nechce chodit na úřady osobně, můžete žádost o vydání LV poslat i poštou. Katastr má v takovém případě 30 dní na vyřízení žádosti. Mnohem jednodušší je proto požádat o výpis z katastru online.

List vlastnictví online

List vlastnictví je možné získat i bez osobní návštěvy katastrálního úřadu nebo poboček sítě Czech POINT. Pokud neplánujete využívat služby katastru pravidelně, stačí vám potvrzení Identity občana. Jestliže si ale chcete pořizovat výpisy z katastru opakovaně, vyplatí se zřízení takzvané dálkového přístupu. Za ten zaplatíte 50 korun jako registrační poplatek. Poté máte možnost hledat nemovitosti podle jména vlastníka, čísla LV nebo čísla nemovitosti a pořizovat si výpisy.

bitcoin školení listopad 24

Zkrácený versus úplný list vlastnictví

  • Částečný LV – jde o list vlastnictví k nahlédnutí zdarma, najdete v něm ale jen omezené množství informací,
  • úplný LV – list vlastnictví obsahující kompletní soubor informací o dané nemovitosti.

Pokud nepotřebujete všechny dostupné informace, vystačíte si s částečným výpisem. List vlastnictví k nahlédnutí je přístupný zdarma naprosto všem na stránkách ČÚZK. Pokud ale potřebujete LV doložit například k žádosti o stavební povolení, neobejdete se bez kompletního placeného výpisu.

Cena za vystavení listu vlastnictví

  • Na pobočkách Czech POINT – 100 korun za první stránku, za každou další stránku 40 – 50 korun,
  • na katastrálním úřadu – 100 korun za každých 20 měrných jednotek (nemovitostí).

Za každý vyhotovený elektronický LV ovšem také platíte menší poplatek:

  • 50 korun za měrnou jednotku u formátu PDF,
  • 100 korun za měrnou jednotku u formátu XML.
  • Našli jste v článku chybu?