Menu Zavřít

Liberty House může převzít hutě ArcelorMittal. Obchod schválila Evropská komise

17. 4. 2019
Autor: ČTK

Britská společnost Liberty House je vhodným zájemcem o několik hutí společnosti ArcelorMittal, a může je tedy převzít. Uvedla to dnes Evropská komise (EK). Dodala, že její prověřování bylo v této věci rozsáhlé a důkladné a zohlednilo názory řady zainteresovaných stran. Transakci, která se týká rovněž oceláren v Ostravě, proto komise povolila.

„Komise došla k závěru, že nevznikají žádné obavy týkající se ohrožení hospodářské soutěže,“ uvedla unijní exekutiva v tiskové zprávě.

Prodej několika hutí je podmínkou, kterou EK loni v květnu dala společnosti ArcelorMittal v souvislostí s akvizicí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. Kromě ostravské huti tak skupina ArcelorMittal indického miliardáře Lakšmího Mittala prodává ocelárnu v rumunském Galati a podniky v Itálii, Belgii, Lucembursku a Severní Makedonii.

Společnost Liberty House patří do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty. „Jsme velmi potěšeni rozhodnutím Evropské komise, která vyhodnotila Liberty jako vhodného kupce hutě ArcelorMittal Ostrava a dalších evropských ocelářských aktiv,“ uvedl Gupta. „Díky této akvizici se staneme třetím největším producentem oceli v Evropě,“ dodal.

Společnost ArcelorMittal uvedla, že souhlas Evropské komise s prodejem hutí obdržela. Dokončení transakce se očekává ještě v první polovině letošního roku.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je například největším výrobcem silničních svodidel v České republice. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. V roce 2017 firma dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má asi 6500 zaměstnanců.


Přečtěte si rozhovor:

Budoucnost oceli vidíme v recyklaci, říká nový majitel ArcelorMittalu

 Sandžív Gupta, výkonný předseda skupiny GFG Alliance, kam patří i Liberty House


Předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal Petr Slanina uvedl, že podle informací, jež má zatím k dispozici, Evropská komise zřejmě dala Liberty House a ArcelorMittalu většinu z podmínek, které odboráři požadovali. Pokud budou tyto podmínky zachovány, lze podle něj schválení transakce považovat za víceméně dobrý výsledek.

Komisi se původní podoba návrhu společnosti ArcelorMittal na způsob předání firem příliš nelíbila. „V původním podání společnosti ArcelorMittal byla akvizice do velké míry závislá na vypůjčených penězích, včetně půjček od společnosti ArcelorMittal, a část kupní ceny byla závislá na výkonnosti aktiv,“ uvedla dnes EK. Navíc byla z původní verze návrhu vyňata určitá aktiva, k jejichž odprodeji se firma zavázala.

Firma ale následně svůj záměr podle komise významným způsobem vylepšila, což umožnilo konstatovat, že plán splňuje podmínky, jež komise společnosti dala. Významně se například změnila podoba financování, Liberty House se kvůli nákupu mnohem méně zadluží. Fungování kupovaných oceláren tak nebude fakticky závislé na financování ze strany jejich původního majitele.

WT100

Nové řešení otázky, jak budou předávané ocelárny získávat suroviny v přechodném období, by podle komise mělo zlepšit vyhlídky na jejich dlouhodobé fungování. Transakce nyní také zahrnuje například s ocelárnami související práva na emise oxidu uhličitého.

Liberty House
• Společnost Liberty House se zaměřuje na obchodování s železnými a neželeznými kovy, recyklaci kovů a výrobu oceli, hliníku a dalších kovů i na výrobky z těchto a dalších kovů. Angažuje se také ve strojírenství, automobilovém, leteckém a zbrojním průmyslu, zemědělství nebo zdravotnictví.
• Založena byla v roce 1992 britským podnikatelem indického původu Sanjeevem Guptou. Sídlí v Londýně a patří do Guptovy globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance.
• Působí ve více než 30 zemích světa, zastoupení má v Dubaji, Singapuru, Hongkongu a Sydney. Celosvětově zaměstnává kolem 14 tisíc lidí.
• V Británii Liberty dodává především ocel a hliník pro automobilový a letecký průmysl a specializovaná inženýrská odvětví, v Austrálii dodává ocel hlavně pro odběratele ve stavebním průmyslu a infrastruktuře. Ocel vyrábí také pro automobilový průmysl a další sektory v USA.
• Její obrat přesahuje 15 miliard dolarů (více než 330 miliard korun).
• V květnu 2017 dokončila nákup britských aktivit indické ocelářské skupiny Tata Steel. Hodnota transakce činila 100 milionů liber (2,95 miliardy korun).

Dále čtěte:

Odboráři ArcelorMittalu se obávají, že huť dopadne jako OKD

Zisk ArcelorMittal se zvýšil o 42 procent, dostal se nad 60 miliard korun

Ostravská nejistota. ArcelorMittal omezuje výrobu, upozorňují odboráři

Až vysoké pece vyhasnou. Nový vlastník ArcelorMittal budí rozpaky

  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).