Menu Zavřít

Kvůli ruské invazi odepíše globální ekonomika až jedno procento. Závislost Evropy na tamním plynu a ropě je problém, říká analytik

10. 3. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Analytik Richard Bechník z Fincentrum & Swiss Life Select odhaduje, jaký vliv bude mít válka na Ukrajině na světové hospodářství

  • Největší problém podle něj bude představovat závislost evropských ekonomik včetně Česka na ruském plynu a ropě. Naopak nedostatku potravin nebo komodit se tolik obávat nemusíme

  • Světové centrální banky však stojí před rozhodnutím, zda nadále zvyšovat úrokové sazby, nebo nechat rostoucí ceny energií dopadnout na své občany


Válka na Ukrajině zuří už třetím týdnem. Přibývá obětí na životech, uprchlíků, škod i výhružek. Ze stoupající inflace a cen pohonných hmot a energií obecně, které se šplhají do astronomických výšin, je jasné, že její dopady se světové ekonomice nevyhnou. Nás jako Čechy by sankce uvalené na zahraniční obchod s agresorem podle odborníků přímo ovlivnit neměly. Do Ruska směřují dvě procenta celkového českého exportu, zatímco import odtud tvoří tři procenta veškerého zboží dovezeného k nám. To představuje téměř zanedbatelných 1,6 procenta HDP v případě vývozu a rovněž nízká 2,4 procenta, co se týče dovozu.

„Česká ekonomika je ale zranitelná ve velké expozici vůči odebírání energií,“ míní Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Zdejší podniky jsou totiž celkově na spotřebu energií opravdu náročně, jelikož zhruba třetinu našeho HDP tvoří průmysl. K tomu musíme připočíst fakt, že v závislosti na zeměpisné poloze z Ruska dovážíme všechen plyn a necelou třetinu ropy. „Na druhou stranu máme zatím slušné rezervy,“ komentuje Bechník optimisticky.

Válka jako další rána pro cestovní ruch. Pohonné hmoty zdražují, Rusové mizí z hotelů a akcie leteckých společností opět spadly
Přečtěte si také:

Válka jako další rána pro cestovní ruch. Pohonné hmoty zdražují, Rusové mizí z hotelů a akcie leteckých společností opět spadly

V globálním měřítku Rusko produkuje 13 procent světové nabídky černého zlata a 17 procent zemního plynu. K velmocem patří i v těžbě průmyslových kovů, jako jsou nikl a hliník. Podíl této země na světovém zemědělství se vždy počítal dohromady s Ukrajinou, jelikož se v obou sousedních státech daří především obilovinám. Společně obstarávají 25 až 30 procent globálního vývozu pšenice a 80 procent planety zásobují slunečnicovými semeny.

Plyn potřebujeme všichni

Pro Evropu však představuje největší problém závislost na ruských energiích, nikoli na potravinách. Rusko je klíčovým dodavatelem  především pro Německo, Nizozemsko, Itálii a Spojené království, celkově pak pokrývá 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii a 30 procent dodávek ropy.

„Rusko je oproti stávajícím sankcím v mnohém silnější v porovnání s rokem 2014, kdy se řešila anexe Krymu a následně separace východních oblastní Ukrajiny. To ale neznamená, že by ho sankce neměly zasáhnout. Více než třetina ruského státního rozpočtu je závislá na ropě a plynu,“ tvrdí analytik. Ujišťuje veřejnost, že odpojení od systému SWIFT Putina rozhodně zabolelo. Na energiích totiž stojí i jeho ekonomika – export paliv tvoří 60 procent příjmů Kremlu.

Válečný konflikt se zřetelně promítne v cenách a nabídce potravin, varuje šéf jednoho z největších producentů hnojiv na světě
Přečtěte si také:

Válečný konflikt se zřetelně promítne v cenách a nabídce potravin, varuje šéf jednoho z největších producentů hnojiv na světě

Společnost Invesco odhadla, že dopady ruské invaze na Ukrajinu srazí celosvětovou ekonomiku o 0,5 až 1,0 procenta. Podíl Ruska na globálním hrubém domácím produktu činil v roce 2020 dle údajů Světové banky 1,8 procenta. Ukrajina přispěla 0,2 procenta, zatímco Bělorusko jednou desetinou. Dohromady tedy vytvořily 2,1 procenta celosvětového HDP.

Zvýšit nebo nezvýšit?

Centrální banky ostatních států budou nyní postaveny před velké dilema. Buď zvednou úrokové sazby, nebo ne. Pokud to neudělají, drahé energie zpomalí ekonomiku, poškodí průmysl a vysají lidem peníze z kapes, takže růst úrokových sazeb se ve vyspělých zemích zastaví sám. Pokud budou chtít udržet energie dostupné, budou muset naopak zvýšit sazby a ,přelít‘ finance do zvýšení platů občanů svých států.

„U samotných investorů konflikt na Ukrajině zatím tlumí očekávání ohledně zvýšení sazeb ve srovnání s vrcholem v průběhu měsíce února. Jako pravděpodobnou variantu vidím v případě americké centrální banky Fed odložení prvního zvýšení sazeb až na květen nebo jen symbolické zvyšování v průběhu března, které bude menší než 0,5 procenta. Přesto zatím není zcela jasné, jak centrální banky zareagují,“ přiznává Bechník.

Data o situaci na pracovních trzích v Evropě i v USA přitom analytik kvituje jako příznivá, nicméně varuje, že se zaměstnaneckou situací u nás zahýbá jak inflace, tak návrat ukrajinských pracovníků do jejich země.

Ani obří devizové rezervy nemusejí Moskvě stačit

Dalším faktorem, který ovlivní světovou ekonomickou situaci, pak bude pád rublu. Ruská vláda má velké devizové rezervy (630 miliard dolarů), aby se před ním mohla chránit, nicméně na současné sankce ze strany Západu to nestačí. I přes silná slova představitelů Ruska se stát, téměř zcela odstavený od mezinárodního obchodu, topí v hospodářských problémech. Jeho dluhopisy investoři důvěrně označují za odpad, jelikož hrozí, že ani nebudou vyplaceny.

Analytik Novák: Kdyby ČNB nezasáhla a nezačala intervenovat, mohli bychom tu v březnu mít 15procentní inflaci
Přečtěte si také:

Analytik Novák: Kdyby ČNB nezasáhla a nezačala intervenovat, mohli bychom tu v březnu mít 15procentní inflaci

Tamější centrální banka ve snaze zastavit devalvaci měny a ruských akcií zvýšila úrokové sazby na 20 procent a zastavila obchodování s ruskými akciemi na moskevské burze. „Banka se může dále pokusit buď dojednat pomoc z Číny, prodat jí zlato nebo pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb či zavést přísné kapitálové kontroly,“ odhaduje Bechník.

Na devizovém trhu začala proti oslabování své měny intervenovat i Česká národní banka. Ta má v mezinárodním srovnání vysoké rezervy, disponuje totiž devizami v hodnotě 157 miliard eur, což odpovídá 62 procentům našeho HDP.


Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL

EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI

IT A KYBERBEZPEČNOST

EBF23

RADY NEJEN PRO RODIČE

  • Našli jste v článku chybu?