Menu Zavřít

Komisi k policejní reformě povede exministr Blažek

1. 7. 2016
Autor: Hynek Glos, Euro

Sněmovní komisi, která se bude zabývat reformou policejních útvarů, povede poslanec ODS a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Blažek porazil v dnešním druhém kole tajné volby někdejšího policistu Zdeňka Ondráčka (KSČM). Zvolením předsedy může komise začít pracovat.

Blažek obdržel 89 ze 163 odevzdaných hlasů, Ondráčka volilo 61 poslanců, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). V předcházejícím prvním kole přitom ani jeden z kandidátů neuspěl.

„Během následujících měsíců bychom měli zjistit, z jakého důvodu došlo ke sporům uvnitř policie a zda měli státní zástupci oprávněný důvod do reorganizace policie zasahovat a jestli byla forma, kterou tak učinili, v mezích zákona. Je potřeba omezit emoce a na základě faktů dojít k závěrům, ze kterých můžeme vyvodit výsledky a sjednat nápravu,“ uvedl po zvolení Blažek v tiskové zprávě.

Kandidaturu před dnešní volbou stáhl Martin Lank (Úsvit). Čím více nominantů by bylo, tím by se snížila pravděpodobnost, že bude předseda zvolen, zdůvodnil svůj krok.

Komise je sedmičlenná, každá sněmovní strana v ní má jednoho zástupce. Vedle Blažka, Ondráčka a Lanka v ní jsou Richard Dolejš (ČSSD), Bohuslav Chalupa (ANO), Daniel Korte (TOP 09) a Jan Bartošek (KDU-ČSL). Výsledky má komise dát plénu do konce října.

Komisi zřídila Sněmovna teprve v úterý. Má se zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně reorganizace. Spočívá nyní ve spojení protimafiánského a protikorupčního útvaru pod jedno vedení.

Kvůli změně odešel s dneškem do civilu Robert Šlachta, který protimafiánský Útvar pro odhalování organizovaného zločinu vedl. Pochyby o reorganizaci vyjádřili i někteří státní zástupci. Změny v polici vyvolaly ostrou roztržku mezi hnutím ANO a ČSSD, jejíž ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) reorganizaci podepsal.

ČSSD stejně jako policejní prezident Tomáš Tuhý tvrdí, že změny zlepší práci policie. Hnutí ANO a další kritici naopak soudí, že účelem plánu je poškodit činnost protimafiánského útvaru. Obávají se také toho, že změny záporně zasáhnou do vyšetřování živých případů.


Přečtěte si více o reformě policie:

Šéfem nové policejní centrály bude nejspíš Mazánek

WT100

Šlachta šanci nedostal, poslanci neschválili program

Reforma policie: Zeman vyzval ke klidu zbraní

  • Našli jste v článku chybu?