Menu Zavřít

Jednejte, vyzývají ČNB pojištěnci v kauze neplatných životních pojistek

18. 5. 2018
Autor: Euro Martin Pinkas

Plzeňský advokát Miroslav Němec poslal České národní bance dopis, v němž požaduje, aby vzala v úvahu rozhodnutí finančního arbitra, který rozhodl o neplatnosti některých investičních životních pojistek.

Klienti, kteří si v minulosti uzavřeli investiční pojistku, se domáhají náhrad škody. A stupňují proto tlak i na regulátora. Advokát Miroslav Němec, který zastupuje jednoho klienta (jméno redakce zná), poslal České národní bance dopis, v němž ji vyzývá, aby zasáhla proti České pojišťovně. ČNB podnět nechtěla s odkazem na povinnost mlčenlivosti komentovat.

V sedmistránkovém dopise z konce dubna, který má redakce Euro.cz k dispozici, Němec tvrdí, že Česká pojišťovna „naplňuje bezezbytku charakteristiku jednání poškozujícího spotřebitele“. Požaduje například, aby Česká pojišťovna „informovala klienty dotčených pojistných smluv o právní nejistotě týkající se jejich platnosti, nadále neinkasovala pojistné na dotčených pojistných smlouvách, nadále nevyplácela pojistné plnění na dotčených pojistných smlouvách“ a další věci.


Pojistná guerilla. Neplatné životní pojistky zatřesou celým trhem

AXA pojišťovna


Odvolává se přitom na rozhodnutí finančního arbitra z počátku března a následné rozhodnutí Městského soudu v Praze. Arbitr tehdy „v rámci svých pravomocných rozhodnutí zrušil celé odstavce pojistných podmínek České pojišťovny, přičemž následně pak v důsledku toho rozhodl o neplatnosti pojistných smluv jako celku,“ píše Němec. Kromě České pojišťovny se rozhodnutí týkalo i pojišťovny AXA.

Klienti na rozdíl od pojišťoven vidí tyto případy jako systémový problém. Arbitr totiž ve svém rozhodnutí mluví také o tom, že „je mu z úřední činnosti známo“, že stejně koncipované pojistné smlouvy má více pojišťoven a „mnoho z nich je rovněž předmětem řízení dalších navrhovatelů před finančním arbitrem“. Jedná se o desítky případů. Dále arbitr připouští, že by masové zneplatňování takových smluv mělo „výrazný dopad na pojistný trh“. Jinými slovy, kdyby musely pojišťovny vracet pojistné stovkám či tisícům klientů, dostaly by se do vážných finančních potíží.

EBF24

Proti rozhodnutí arbitra se pojišťovny vehementně brání. V některých případech se už obrátily na soud. Bitva tak zřejmě ještě potrvá.

Dále čtěte:

Obří systémový problém? Neplatných smluv životního pojištění je milion, tvrdí poškození

Ve smlouvách s nulovou pojistnou částkou je vada a jsou neplatné, tvrdí arbitr

Daňové změny v roce 2018 ulehčí zaměstnancům i podnikatelům

Pojistný trh loni zrychlil růst. Pojišťovny vybraly 123 miliard


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).