Menu Zavřít

Pojem inkaso označuje pokyn příkazce k provedení platby. Využívá se u pravidelných plateb

2. 10. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos

Slovo inkaso se používá v souvislosti s pravidelnými a opakovanými platbami. Jedná se o pokyn k provedení platby, který přichází ze strany příjemce (příkazce). V praxi se lze nejčastěji setkat s bezhotovostním inkasem a se službou SIPO. Existuje ale ještě dokumentární inkaso a SEPA inkaso.

Co je inkaso?

Termín inkaso vychází z italského slova ,incasso. Jako inkaso lze označit vyrovnání splatné pohledávky, které je iniciováno příjemcem platby. Vyrovnání přitom může být hotovostní i bezhotovostní. V praxi se nejčastěji setkáváme s takovou formou inkasa, kdy příkaz ke strhávání peněz z vašeho účtu dává bance příjemce platby. K provedení inkasa je ovšem nezbytný souhlas oprávněné osoby (tedy majitele účtu).

Inkaso slouží k hrazení pravidelných plateb, které sice odcházejí opakovaně, ale jejich výše je proměnlivá. Jde například o placení nájmu, energií či služeb mobilních operátorů. Proto musí majitel účtu vždy zadat maximální limit, do kterého je možné částku strhnout.

Mezi lidmi bývá výraz inkaso používán pro SIPO nebo příkaz k inkasu. Tyto pojmy ale označují už dva konkrétní typy inkasa. Také se můžete setkat s pojmem přímé inkaso (direct debit), což je v podstatě jen jiné označení pro inkaso jako bezhotovostní platbu.

Druhy inkasa

 • Bezhotovostní inkaso – nejběžnější inkasní platba,
 • Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (SIPO) – jedná se o službu České pošty umožňující sloučit více inkasních příkazů do jednoho,
 • dokumentární inkaso – inkaso využívané v mezinárodním obchodu, podobá se zasílání zboží na dobírku,
 • SEPA inkaso – bezhotovostní inkaso v eurech prováděné v rámci SEPA prostoru.

Bezhotovostní inkaso

Jedná se o základní typ inkasa, pod který spadá příkaz k inkasu. Při této formě platebního styku zadává příkazce příkaz k platbě z cizího účtu. Opakem příkazu k inkasu je žiro, kdy je z účtu příkazce odesílána platba ve prospěch jiného účtu.

Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (SIPO inkaso)

Speciálním druhem inkasa je zmíněné SIPO. Tuto službu poskytuje Česká pošta od roku 1964. SIPO si lze představit jako hromadné inkaso, ve kterém je sdruženo několik pravidelných plateb do jedné. Jeho prostřednictvím je tak možné hradit naráz například náklady za energie, vodu, nájem, televizi, stravné a jiné služby.

Každý plátce má od České pošty přiděleno takzvané osobní spojovací číslo, které nahlásí zprostředkovateli služeb. Toto číslo slouží jako unikátní identifikační údaj, jenž plátci zůstává, i když se přestěhuje nebo si změní jméno.

Dokumentární inkaso

Dokumentární inkaso je bezhotovostní platební metoda využívaná v mezinárodním obchodu. V tomto případě dává prodávající příkaz své bance, aby za něj získala inkasní platbu. Po provedení platby předává banka kupujícímu dokumenty kryjící dodávku.

SEPA inkaso

Od jiných druhů bezhotovostních plateb se SEPA inkaso liší tím, že jde o platbu v eurech. Tato platba může být iniciována výhradně v takzvaném SEPA prostoru (Single Payments Euro Area), který zahrnuje členské státy Evropské unie a další státy, jež uzavřely s EU dohodu.

U tohoto způsobu úhrady se lze setkat se dvěma schématy:

 • spotřebitelské SEPA inkaso (SDD),
 • SEPA inkaso mezi podnikatelskými subjekty (SDD B2B).

Jak nastavit inkaso?

Princip, jak funguje inkaso, je poměrně jednoduchý. Jedná se o způsob vyrovnání, ve kterém figurují tři strany:

MM_AI

 • plátce inkasa,
 • banka,
 • příjemce inkasa (příkazce).

Prvním krokem je svolení k inkasu. Bez souhlasu majitele účtu není možné inkaso zprostředkovat. Tato služba bývá bankami často označována jako svolení k příkazu k inkasu. Povolení k inkasu je možné nastavit buď v internetovém bankovnictví, nebo osobně na pobočce banky.

U inkasa musí plátce kromě povolení uvést také:

 • jak často bude platba z účtu odcházet,
 • na jaký účet bude platba odcházet,
 • maximální limit úhrady.
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).