Menu Zavřít

Hřib: Čelíme ruské propagandě. Sověti nenesli hlavní zásluhu na osvobození Prahy

5. 5. 2020
Autor: čtk

V den připomínky výročí Pražského povstání je podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) potřeba si připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy 9. května jako do fakticky svobodného města. Sověti tak nenesli hlavní zásluhu na jejím osvobození, řekl dnes primátor v projevu věnovaném 75. výročí povstání. Nikdo podle něj nezpochybňuje roli Sovětského svazu na ukončení druhé světové války, je třeba ho ale také vnímat jako jednoho ze strůjců tohoto konfliktu.

Česko nyní podle Hřiba čelí silnému tlaku ruské propagandy a snahám o překrucování historie. Hřiba mimo jiné kritizují příznivci Ruska za přejmenování náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisu Němcovovi. Má proto policejní ochranu.

Lidé při Pražském povstání podle Hřiba šli bojovat na barikády za svou svobodu, i když si byli vědomi převahy nacistů. "Na památku těchto lidí, kteří se nebáli vzít svůj osud, osud svého města do vlastních rukou, nesmíme nikdy zapomenout," řekl. I díky nim byl podle primátora nacistický odpor na českém území zlomen a národ mohl rychle získat zpět svou čest a hrdost. Vzdal díky těm, kteří vyšli do ulic bojovat.

Připomněl svá loňská slova, že oběti Pražského povstání zavazují k tomu, aby se lidé nesmířili s totalitou, autoritářstvím nebo útiskem. Nyní jsou podle něj ještě aktuálnější. "V současnosti totiž čelíme silnému tlaku jak ruské propagandy, tak jejich snahám o překrucování historie," řekl.

Je proto podle něj potřeba si připomenout, že Rudá armáda dorazila do Prahy až poté, co se 8. května Němci vzdali České národní radě. "Sověti tak přijeli do města fakticky svobodného a nenesli hlavní zásluhu na jeho osvobození, i když si ji z politických důvodů připisovali a stále rádi připisují," poznamenal. Nikdo podle něj nezpochybňuje roli Sovětského svazu na ukončení druhé světové války. "Je ale třeba na něj pohlížet také jako na jednoho ze strůjců tohoto nejkrvavějšího konfliktu v dějinách lidstva, který byl po první dva roky války spojencem nacistického Německa," řekl.

MMF24

Myslíte si, že Česko čelí tlaku ruské propagandy a snahám o překrucování historie?

Zdůraznil nutnost dělat vše pro hájení pravdy před lží a principů demokracie před autoritářským a totalitním smýšlením. "V žádném případě nesmíme nechat šlapat po odkazu našich předků a jejich ideálech svobodné společnosti, které jsme přijali za své," dodal.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).