Menu Zavřít

Finsko otestuje zaručený příjem, vybrané skupině dá 560 eur měsíčně

28. 12. 2016
Autor: Wikimedia Commons (public domain)

Finská vláda od příštího roku zkušebně zavede takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina dvou tisíc nezaměstnaných občanů bude od státu místo podpory v nezaměstnanosti dostávat po dobu dvou let bez jakýchkoli podmínek 560 eur (přes 15 tisíc korun) měsíčně. Finsko se tak stane první zemí na světě, která otestuje zaručený příjem na celonárodní úrovni. Úřady chtějí zjistit, jestli lze touto cestou zjednodušit sociální systém a motivovat více k práci.

Krátce před Silvestrem se dva tisíce náhodně zvolených nezaměstnaných Finů dozví, že je úřady do experimentu zařadily. Účast v něm nelze odmítnout, informoval dnes server deníku Süddeutsche Zeitung.

Podpora v nezaměstnanosti činí přibližně 550 eur měsíčně, napsala televize ARD na svém webu. Vybraní příjemci této dávky ve věku 25 až 58 let dostanou nově 560 eur měsíčně. Tyto peníze nebudou podléhat zdanění, nebudou nijak účelově vázány a nebude o ně nutné žádat. Příjemci o ně navíc nepřijdou, pokud si vedle nich zajistí i přivýdělek.

Úřady doufají, že projekt zvýší motivaci nezaměstnaných k práci. Helsinky také očekávají, že sníží papírování spojené s dosavadním systémem podpor v nezaměstnanosti.

EBF24

Přečtěte si o experimentu se základním příjmem ve Švýcarsku:

Revoluce se nekoná: Švýcaři odmítli základní příjem

ilustrační foto

Státní sociální pojišťovna Kela po roce posoudí, zda se má experiment rozšířit. Projekt je součástí volebních slibů, se kterými přišel centristický premiér a bývalý podnikatel Juha Sipilä.

Experiment se zaručeným příjmem se má v lednu 2017 rozběhnout i v nizozemském městě Utrecht. Na celostátní úrovni ale garantovaný příjem pro všechny občany odmítli na začátku června v referendu ve Švýcarsku. Podle návrhu měl činit 2500 franků (asi 61 tisíc korun) měsíčně bez ohledu na to, zda dotyčný pracuje, anebo je nezaměstnaný. Na druhou stranu chtělo Švýcarsko zrušit veškeré sociální dávky, podpory a příspěvky.


Vypočítejte si čistou mzdu na portálu Finance.cz


  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).