Experti upozorňovali na epidemii roky, nikdo je však neposlouchal, říká Bill Gates

23. 9. 2020
Zdroj: Profimedia.cz

Bill Gates je zřejmě jedním z lidí, kteří se během pandemie nejvíce objevují ve veřejném prostoru. Zakladatel Microsoftu přitahuje pozornost médií díky svému dlouhodobému zájmu o vakcíny a léčbu smrtelných nemocí v rozvojových zemích Afriky. Gates na nebezpečí světové pandemie upozorňoval už před pěti lety, kdy varoval, že státy nejsou připravené. Jak po půl roce světové pandemie hodnotí reakci vlád? O tom se miliardář bavil s novináři německého časopisu Der Spiegel.

Gates od začátku pandemie upozorňuje, že vakcína se musí dostat i k těm nejchudším, aby byla pandemie potlačena. Proto během posledních měsíců daroval projektům prosazujícím dostupnost vakcíny pro všechny stovky miliony dolarů, už předtím podpořil sedm různých farmaceutických společností vyvíjejících potenciální vakcíny. „Utratit pár miliard dolarů v situaci, ve které se nacházíme, kdy biliony dolarů, tedy tisíckrát více, ekonomicky ztrácíme, za to stojí,“ uvedl už dříve Gates.

Překvapila amerického miliardáře pandemie? „V určitých aspektech ano. Jistě, ta představa, že svět je v ohrožení kvůli epidemii respiračního onemocnění přenášené z člověka na člověka bylo něco, před čím mnoho světových zdravotnických expertů varovalo roky. Ale většinou mluvili pouze k sobě navzájem. Nikdo neočekával, že by to mohl být koronavirus,“ uvedl Gates. 

Nadace Billa a Melindy Gatesových je sice aktivní, ale podle Billa Gatese nikdy nemůže nahradit roli vlád. „Vlády a národy jsou zodpovědné za přípravy na války, přírodní katastrofy, klimatickou změnu nebo epidemie. Nikoliv my,“ řekl Gates pro Der Spiegel. Miliardář doplnil, že jejich nadace může podporovat vědce a soustředit se na léčbu nemocí v místech, kterým bohatý Západ nevěnuje pozornost, ale že v případě pandemie musí být vlády těmi, kdo situace vyřeší.

I podle zakladatele Microsoftu byl rozhodující přístup k nošení roušek. „Neuvědomili jsme si, jak moc jsou roušky důležité. Chvíli nám trvalo, než nám došlo, že i pro lidi, kteří nejsou nakažení může být roušku výhoda, jak snížit riziko nakažení,“ myslí si Gates. Podle něj byla špatná reakce i americké vlády, hlavně ohledně testování nakažených. „Americká reakce byla o mnoho horší, než by měla být. A politické vedení je za to z velké části zodpovědné,“ doplnil Gates.

V kritice americké vlády Gates pokračuje i při téma vystoupení Spojených států ze Světové zdravotnické organizace (WHO). „Naše nadace nikdy nezaplní propast, kterou americká vláda vytvořila. To není naše role. To poslední, co bychom chtěli dělat je, napravování chyb vlády, doplnil.

Ohledně účinných vakcín proti onemocnění covid-19 Bill Gates věří, že už nebudeme čekat příliš dlouho. „Je zde malá šance, že Pfizer a Moderna by mohly mít dostatek dat ke konci října,“ doufá Gates. Zároveň věří, že první licence pro distribuci by mohly být uděleny na počátku příštího roku.

Navzdory rekordně rychlému vývoji však miliardář očekává, že situace během letošního podzimu a zimy bude tragická, počet obětí se podle něj bude pohybovat v milionech. „Covid-19 se stále šíří, nejen ve vyspělých státech jako jsou Spojené státy, ale také v těch chudších. Velká většina úmrtí nebude součástí oficiálních statistik. A to proto, že vedlejší následky pandemie jsou širokosáhlé a příšerné. Ty nejhorší z nich dopadnou na chudé země,“ připomněl Gates ekonomické důsledky, kvůli kterým se miliony lidí na planetě dostanou do příjmové chudoby.

Během koronavirové pandemie byla právě osoba zakladatele Microsoft terčem konspiračních teorií, které mimo jiné tvrdily, že pomocí očkování chce všechny lidi na planetě Gates očipovat nebo dokonce že vypuštění nového typu koronaviru mezi lidi byla jeho zásluha. „Neočipujeme lidi. Nestvořil jsem koronavirus. Naše nadace zachraňuje životy,“ odmítá smyšlené obvinění.

  • Našli jste v článku chybu?