Menu Zavřít

Nedostupné skvosty: 10 památek UNESCO nejvzdálenějších od civilizace

1. 3. 2019
Autor: Profimedia.cz

Na seznamu světového dědictví UNESCO se nachází více než tisícovka kulturních a přírodních památek. Další každý rok přibývají, navštívit je všechny se proto jeví jako téměř nemožné. Na některá místa je navíc velmi obtížné se dostat. Projděte si seznam deseti nejnepřístupnějších památek UNESCO, tak, jak jej sestavil cestovatel Gary Andt.

Atol Bikini

 Atol Bikini

Atol ležící v Tichém oceánu je součástí Marshallových ostrovů. Po druhé světové válce na něm americká armáda uskutečnila 23 jaderných testů, atol je tak stálou připomínkou studené války. Na souši i pod vodou zůstaly zachovány četné artefakty z vojenské minulosti. Ostrov je také ukázkou toho, jak násilný může být vztah člověka a přírody.

Východní Rennell

 Rennell

Rennell je ostrov v jihovýchodním Pacifiku, který je součástí Šalomounových ostrovů. Na seznamu UNESCO je zapsána třetina ostrova o rozloze 37 tisíc hektarů a také okolní vody do vzdálenosti tří kilometrů od pobřeží. Na chráněném území se vyskytuje velké množství živočišných i rostlinných druhů.

Macquarie

 Macquarie

Ostrov Macquarie leží na půl cesty mezi Austrálií a Antarktidou. Macquarie je jediným místem na světě, kde horniny ze zemského pláště vystupují nad hladinu moře. Ostrov je proto jedinečným místem pro studium geologických znaků a proces tvorby oceánské kůry. Díky své odlehlosti se Macquarie pyšní nedotčenou přírodou doplněnou rozsáhlou populací tučňáků a tuleňů.

Novozélandské subantarktické ostrovy

 Novozélandské subantarktické ostrovy

Ostrovní oblast leží jihovýchodně od Nového Zélandu. Na většině ostrovů panuje subantarktické počasí s malým množstvím slunečního svitu, častými dešti a velkou oblačností. Ostrovy vynikají biodiverzitou – hnízdí tam 126 druhů ptáků, z toho pět druhů racků, které se nevyskytují jinde na světě. Vegetace není dotčena lidskou činností, není ani zasažena nepůvodními druhy rostlin.

Papahānaumokuākea

 Papahānaumokuākea

Papahānaumokuākea je skupina ostrovů v severozápadní části Havaje. Kromě ostrovů samotných je chráněno i více než 362 tisíc kilometrů čtverečních okolních vod, což z oblasti činí jednu z největších mořských rezervací na světě. Čtvrtina z téměř sedmi tisíc živočichů a rostlin je vázaná na tuto konkrétní oblast a jinde se nevyskytuje. Ostrovy navíc hrají významnou roli v tradicích a náboženství původních Havajců, kteří věří, že ostrovy jsou kolébkou života a zároveň také místem, kam se vracejí duše zemřelých.

Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

 Heardův ostrov

Ostrovy se nacházejí v Jižním oceánu, 1700 kilometrů od Antarktidy a jsou pod správou Austrálie. Jedná se o jediné známé vulkanicky aktivní subantarktické ostrovy. Díky tomu nabízejí unikání pohled na geomorfologické procesy. Zároveň se na ostrovech nachází nedotčená příroda, což zvyšuje jejich důležitost. Na ostrovech panují striktní pravidla pro návštěvníky, aby nedošlo k zavlečení nepůvodních druhů.

Hrobky Kogurjo

 Komplex Hrobek Kogurjo

Jako první památka ze Severní Koreje byly na seznam UNESCO zapsány hrobky z království Kogurjo. Komplex hrobek je jednou z mála připomínek království, které existovalo mezi třetím stoletím před naším letopočtem a sedmým stoletím po Kristu. Na hrobkách jsou navršeny kamenné či hliněné mohyly. Vnitřní prostory jsou zdobeny nástěnnými malbami, které vyobrazují výjevy z buddhismu, taoismu i z každodenního života království.

Ostrovy Gough a Inaccessible

 Ostrov Gough

Ostrovy představují dva z posledních nedotčených ostrovních ekosystémů v jižním Atlantiku. Kromě řady druhů, z nichž jsou některé endemické, UNESCO vyzdvihuje krásu ostrovů se dvěma vyhaslými sopkami a pobřežními útesy.

Hendersonův ostrov

 Hendersonův ostrov

Hendersonův ostrov je korálový ostrov v Tichém oceánu. Ostrov je zámořským teritoriem Velké Británie. UNESCO jej vyzdvihuje jako příklad nedotčeného ekosystému na korálovém atolu. Jako takový je ideálním místem pro studium evoluce a mechanismů přirozeného výběru. Hendersonův ostrov byl kolonizován Polynésany v 12. až 15. století, od té doby ale zůstává neobydlen.

MMF24

Surtsey

 Surtsey

Ostrov v blízkosti Islandu vznikl v šedesátých letech díky sopečné činnosti. Díky jeho mládí mohou vědci zkoumat procesy adaptace organismů spolu s jejich schopností osidlovat nová prostředí. Ačkoliv se ostrov nachází pouhých 32 kilometrů od Islandu, stojí v čele žebříčku nejnepřístupnějších lokalit. Na Surtsey je totiž vstup návštěvníků přísně zakázán.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).