Menu Zavřít

Další změna v kauze Oleo Chemical: soud schválil reorganizaci firmy

25. 11. 2019
Autor: Oleo Chemical

Městský soud v Praze minulý týden schválil reorganizační plán firmy Oleo Chemical. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Jde tak o další změnu v případu. Městský soud nejprve předloni schválil reorganizační plán společnosti formou fúze s firmou Temperatior, letos v červenci reorganizační plán zamítl a poslal Oleo do konkurzu, o který dlouhodobě usiluje společnost Ravak. Vždy rozhodla soudkyně Margita Víšková.

Věc k aktuálnímu rozhodnutí vrátil městskému soudu Vrchní soud v Praze. Odmítl také námitku podjatosti vůči soudkyni, z dalšího projednávání u městského soudu ji nevyloučil. Oleo Chemical má provozovnu v Liberci, kde zaměstnává asi 80 lidí. Sídlo společnosti je v Praze.

Již dříve předložený reorganizační plán firmy počítal s fúzí Olea se společností Temperatior, která by se uskutečnila po ukončení insolvenčního řízení. V rámci reorganizace měla být zrušena veškerá akcionářská práva původních akcionářů a věřitelé uspokojeni z vypořádacího úvěru za 400 milionů korun poskytnutého Temperatiorem.

„Společnost Temperatior, jako jeden z věřitelů a firma, která má v rámci schváleného reorganizačního plánu poskytnout vypořádací úvěr ve výši 400 milionů korun na uspokojení věřitelů, věří, že se na základě aktuálních soudních rozhodnutí podaří dokončit reorganizaci Oleo Chemical co nejdříve. Apeluje proto na věřitele vedené společností Ravak, aby zanechali dalších obstrukčních kroků a umožnili realizaci schváleného reorganizačního plánu,“ řekl dnes mediální zástupce Temperatioru Karel Samec. Na konci září podle něj byla také odmítnuta ústavní stížnost Ravaku proti povolení reorganizace.


Sprchovací insolvence. Zánik Oleo Chemical je v zájmu Agrofertu

 Oleo Chemical (ilustrační foto)


Mediální zástupce Ravaku Jan Vávra dnes řekl, že firma se proti aktuálnímu rozhodnutí odvolá. „Nadřízené soudy nám již několikrát daly za pravdu. Rovněž analyzujeme, jakými dalšími právními prostředky můžeme zabránit Temperatioru de facto odcizit Oleo za pomocí podvodných pohledávek a pochybné a nepoctivé reorganizace, to vše v situaci, kdy Vrchní soud v Praze přinutil Městský soud v Praze naprosto změnit názor, tedy nepoctivou reorganizaci bez jediné změny ve spisu označit v novém opačném rozhodnutí za poctivou,“ uvedl Vávra.

Vrchní soud v Praze podle něj nesplnil povinnosti uložené rozhodnutími Ústavního soudu, který výslovně požadoval prověření pravdivosti seznamů předložených při reorganizaci dlužníkem. „Tyto seznamy předložené dlužníkem očividně, účelově a úmyslně nebyly pravdivé a úplné, což Vrchní soud v Praze přešel konstatováním, že insolvence jsou turbulentní a seznamy z popsaného důvodu nepřesné. Bez nepravdivých seznamů by žádná reorganizace ani nezačala, natož, aby byla schválena. Takovéto zlovůli a schvalování nepoctivostí se tedy pochopitelně budeme bránit, patrně bude opět osloven Ústavní soud,“ dodal Vávra.

Kauza Oleo Chemical
Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy Kamil Jirounek a Michal Urbánek se však o čtyři roky později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.

Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Loni v březnu soud potvrdil, že Urbánek, Jirounek i Rittigův obchodní partner Peter Kmeť půjdou za tunelování Olea do vězení, každý na tři roky. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.

Přečtěte si také:

WT100

Soud zamítl reorganizaci Oleo Chemical a poslal ji do konkurzu

Kauza směnky v případu Oleo Chemical definitivně končí. Ústavní soud odmítl stížnost

  • Našli jste v článku chybu?