Sprchovací insolvence. Zánik Oleo Chemical je v zájmu Agrofertu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sprchovací insolvence. Zánik Oleo Chemical je v zájmu Agrofertu

,

Právní tahanice kolem úpadku společnosti Oleo Chemical pokračují a blíží se situace, kdy může zaniknout jediný výrobce biopaliv druhé generace v Česku.

Minulý týden schůze věřitelů hlasovala o novém znaleckém posudku, který oceňoval majetek společnosti Oleo Chemical, jež je momentálně v procesu reorganizace. Posudek si vyžádala loni na konci listopadu insolvenční soudkyně Margit Víšková z Městského soudu v Praze po již třetím rozhodnutí o povolení reorganizace. Dvě předchozí zrušil po žalobě věřitelské firmy Ravak Ústavní soud z procesních důvodů. Jeho soudci Vojtěchu Šimíčkovi vadilo nedostatečné zdůvodnění rozhodnutí o reorganizaci.

Nový posudek ocenil hodnotu Olea Chemical na 259 milionů korun, což je podstatně méně než čtyři sta milionů, na něž byla firma ohodnocena v roce 2017 při prvním schválení reorganizace. Bylo pravděpodobné, že věřitelé nový posudek odmítnou, protože v případě existence více posudků se rozvrh řídí tím, který je pro věřitele výhodnější.

Do konce března by měl každopádně dlužník, tedy Oleo, předložit aktualizovaný reorganizační plán a následně by soudkyně Víšková mohla konečně svolat schůzi věřitelů, která by reorganizaci definitivně schválila. Je ale velmi pravděpodobné, že se Ravak, který je jedním z klíčových věřitelů a který se pokusil Oleo nepřátelsky ovládnout už v roce 2011, pokusí dalšími dovoláními a žalobami reorganizaci zmařit.

Někdy dochází až k bizarním situacím. V řešení je stížnost na podjatost soudkyně, kterou Ravak podal na konci ledna. Argumentuje, že Víšková je vůči němu jako věřiteli podjatá, protože inicioval kárné řízení vůči ní za vážné pochybení v jednom dílčím sporu kolem Olea. Samotná soudkyně podjatost odmítla s úsměvným zdůvodněním, že: „Námitka podjatosti je nedůvodná, spekulativní a obstrukční. Uložením trestu v kárném řízení necítím žádný nepřátelský vztah k věřiteli Ravak, a. s., naopak mám jejími obkladačkami obloženou koupelnu.“ Každopádně v případě výměny soudce by se insolvenční řízení dramaticky prodloužilo a o to Ravaku také zjevně jde. Nezdá se totiž, že by jeho hlavní motivací bylo dostat zpět co největší díl peněz, které do Olea v minulosti investoval. Převzetí výroby biopaliv už fakticky nepřichází v úvahu. Firma pracuje v režimu toolingu, tedy jako zpracovatel pro společnost Temperatior Grzegorze Hóty.


Vana plná nafty: jak se propojily obchodní zájmy Vařeky a Babiše

Spolumajitel Ravaku Jindřich Vařeka


Temperatior má nejen smlouvy s dodavateli nyní silně nedostatkové kafilerní suroviny a s odběrateli, mezi nimiž jsou nejvýznamnější firmy v Evropě, ale vlastní i technologii, která doplňuje provoz Olea Chemical a která zvyšuje výtěžnost suroviny nad hranici rentability. Bez ní je výroba biopaliva Fame v současnosti ztrátová. Technologie starého Olea by delší odstávku potřebnou na pořízení technologií a získání dodavatelů a odběratelů těžko přežila. Nyní je jedním ze tří největších hráčů na evropském trhu.

Podle reorganizačního plánu má Temperatior převzít Oleo a fúzovat s ním, za což by věřitelé měli získat oněch 400 milionů podle původního znaleckého posudku. Z toho téměř polovinu by za současného stavu inkasoval Ravak. Ten se pokoušel dostat Oleo do konkurzu, ale nikdy nepřišel s žádným plánem, jak zachovat výrobu a zaměstnanost. Podle informací týdeníku Euro dostal Ravak nabídku na odkup svých pohledávek za cenu významně převyšující jakýkoli myslitelný výnos insolvenčního řízení. Šéf Ravaku a jeho poloviční akcionář Jiří Kreysa nabídku odmítl a pohrozil, že bude za postup soudkyně Víškové žalovat Českou republiku.

Zánik výroby biopaliv druhé generace je v zájmu Agrofertu, jako producenta konkurenčního MEŘO, které je nyní v Evropě postupně zakazováno. Zakladatel Ravaku Jindřich Vařeka starší, který zemřel loni na Štědrý den, byl přitom blízkým přítelem Andreje Babiše, s nímž se znal z dob působení v severní Africe v osmdesátých letech. Oba jsou také evidováni jako agenti StB a s tajnou komunistickou policií měl spolupracovat i Kreysa.

O kauze Oleo Chemical dále čtěte:

Rittig má v kauze Oleo Chemical klid. Soud lobbistu zprostil viny

Kauza Oleo Chemical ožívá. Žalobce chce kvůli novým odposlechům obnovu řízení

Nejvyšší státní zástupce Zeman chce přísnější tresty pro zakladatele Oleo Chemical

Justiční fraška: zakladatele Oleo Chemical Jirounka soud zprostil obžaloby

Olejová skvrna

 Páral

Ohodnoťte tento článek
Diskuze