Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

 Oleo Chemical (ilustrační foto)
Oleo Chemical (ilustrační foto)
Autor: ČTK

Sprchovací insolvence. Zánik Oleo Chemical je v zájmu Agrofertu

 Páral 08. března, 06:07  -  Pavel Páral
 Oleo Chemical (ilustrační foto)
Oleo Chemical (ilustrační foto)
Autor: ČTK
08. března, 06:07

Právní tahanice kolem úpadku společnosti Oleo Chemical pokračují a blíží se situace, kdy může zaniknout jediný výrobce biopaliv druhé generace v Česku.

Minulý týden schůze věřitelů hlasovala o novém znaleckém posudku, který oceňoval majetek společnosti Oleo Chemical, jež je momentálně v procesu reorganizace. Posudek si vyžádala loni na konci listopadu insolvenční soudkyně Margit Víšková z Městského soudu v Praze po již třetím rozhodnutí o povolení reorganizace. Dvě předchozí zrušil po žalobě věřitelské firmy Ravak Ústavní soud z procesních důvodů. Jeho soudci Vojtěchu Šimíčkovi vadilo nedostatečné zdůvodnění rozhodnutí o reorganizaci.

Nový posudek ocenil hodnotu Olea Chemical na 259 milionů korun, což je podstatně méně než čtyři sta milionů, na něž byla firma ohodnocena v roce 2017 při prvním schválení reorganizace. Bylo pravděpodobné, že věřitelé nový posudek odmítnou, protože v případě existence více posudků se rozvrh řídí tím, který je pro věřitele výhodnější.

Do konce března by měl každopádně dlužník, tedy Oleo, předložit aktualizovaný reorganizační plán a následně by soudkyně Víšková mohla konečně svolat schůzi věřitelů, která by reorganizaci definitivně schválila. Je ale velmi pravděpodobné, že se Ravak, který je jedním z klíčových věřitelů a který se pokusil Oleo nepřátelsky ovládnout už v roce 2011, pokusí dalšími dovoláními a žalobami reorganizaci zmařit.