Menu Zavřít

Co vědci nečekali: kyselost oceánů dělá problém i krabům. Rozpouští jim krunýře

7. 2. 2020
Autor: Profimedia.cz

Okyselování moří a oceánů, jež je způsobeno emisemi, postoupilo tak daleko, že rozleptává krunýře mladým krabům na západním pobřeží Spojených států.

Snižování vodíkového exponentu (pH) v mořích vede k tomu, že jsou
ohroženy populace krabů, jež dosud vědci považovali jako dostatečně odolné
mořské organismy. Tichý oceán se tak okyseluje rychlejším tempem, než se dosud
myslelo.

Jsou ohroženi krabi metacarcinus magister, kteří žijí v Severní
Americe. Ti přitom pro místní trh představují ekonomickou hodnotu 220 milionů
dolarů ročně.

„Jakmile se tento organismus dostane po pobřežních vod, nemůže prakticky uniknout a jeho schránka začne být neleptávána,“ vysvětlila autorka studie Nina Bednaršeková ze Southern California Coastal Water Research Project.

Při spalování fosilních paliv dochází k tomu, že oceány absorbují třetinu oxidu uhličitého, který se uvolňuje do atmosféry. Ve vodě se rozpouští a zvyšuje kyselost moří. Nižší pH vede také k odumírání korálových útesů. To znamená, že dochází k vymírání řady mořských živočichů.

Když naposledy došlo k tak rychlé změně kyselosti oceánů, vedlo to k vymření 96 procent mořského života. To bylo v době permského vymírání živočichů před 252 miliony let na přelomu prvohor a druhohor.

V případě západního pobřeží v Severní Americe dochází k tomu, že se kyselé vody dostávají z větších hloubek nahoru a negativně ovlivňují místní rybolov.


V Tichomoří chátrá betonová hrobka plná plutonia. Hrozí zamoření oceánu

Zabetonovaný jaderný odpad na Marshallových ostrovech, ilustrační foto

Vědci odchytili v roce 2016 kraby v larválním stádiu z 10 různých pobřežních oblastí a zaznamenávali údaje o hloubce, teplotě a kyselosti vody. V laboratořích pak pod mikroskopy zkoumali jejich změny.

Bednaršeková si všimla, že krabi o velikosti 1 centimetr z oblastí, kde bylo naměřeno nižší pH, vykazovali částečně narušené exoskelety. Narušení vnější kostry by mohlo vést k snížení schopnosti přežití při útoku predátorů. Vědkyně se obává, že tito živočichové mohou být do několika let v ohrožení.

Vědkyně už dříve zkoumala vliv kyselejších oceánů na mořské hlemýždě, kterým se také říká mořští motýli. Také u nich pozorovala narušení krunýře. Odborníci si ale dosud mysleli, že krunýř krabů je dostatečně odolný na to, aby změna kyselosti moří na něj měla negativní vliv. Nikdo ale nezkoumal složení exoskeletů krabů v larválním stádiu.

„Je to něco jako budíček. Musíme stále vážněji přemýšlet, co budeme muset udělat, aby došlo alespoň ke zmírnění těchto rychlých změn v přírodě, jež se nám odehrávají před očima,“ zdůraznila bioložka, jež se specializuje na dopady okyselování oceánů na mořský život.

Dále čtěte:

Mělká moře pohlcují obrovské množství CO2. Člověk i měnící se klima je ohrožují

MMF24

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).