Čeští programátoři pracují na vývoji cloudové platformy pro sdílení biomedicínských dat. Zaujali Google i vládu Spojených států

4. 7. 2022
Zdroj: DNAnexus
  • Společnost DNAnexus pracuje na cloudové technologii, která ulehčuje sdílení dat nejen ve zdravotnictví a přírodních vědách

  • Na vývoji se podílí i čeští programátoři z pražské pobočky. Právě ta představuje důležitý článek technologické části vývoje

  • Cloudovou platformu využívá mimo jiné vláda USA. Rovněž zaujala řadu investorů, mezi kterými je i Google


Rychlejší diagnostika genetických chorob, ale i vývoj nových léčiv. Způsobů, jakými lze využít moderní technologie v oblasti zdravotnictví a přírodních věd, má společnost DNAnexus založená při prestižní Stanfordské univerzitě hned několik. Na jejím poslání již třetím rokem pracují také čeští programátoři. Ti napomáhají s vývojem cloudové platformy, která umožňuje sdílení dat, správu i analýzu sekvencí DNA a dalších klinických a vědeckých údajů napříč výzkumnými a zdravotnickými týmy po celém světě.

„Společnost DNAnexus umožňuje současnému zdravotnictví a dalším přírodovědným oborům měnit způsob, jakým lze využívat biomedicínská data, urychlovat vědecké objevy a poskytovat lepší zdravotní péči. V České republice tak máme jedinečnou příležitost přispět k vývoji produktu, který má hmatatelný dopad na lidské zdraví,“ komentuje zdejší country manager Martin Bednář.

Vývoj stále sofistikovanějších technologií je podle firmy zapotřebí kvůli narůstajícímu rozsahu a složitosti dat, vědy a legislativy. Platforma DNAnexus umí taková data nejen sdílet, ale také analyzovat a zpracovávat. Je rovněž schopná je na jednom místě propojovat, a to napříč biologickými a lékařskými obory. Konkrétně nabízí snazší přístup například ke zdravotním záznamům pacientů, výsledkům laboratorních testů a zobrazovacích metod či do databáze léků.

Urychluje výzkum, diagnostiku i vývoj léčiv

Momentálně cloudové služby společnosti využívá celkem 12 tisíc uživatelů ve 48 zemích světa, kde DNAnexus pomocí svých technologií urychluje základní vědecký výzkum, diagnostiku či vývoj léků. Mezi její zákazníky patří sedm z deseti největších farmaceutických firem a osm z deseti největších diagnostických společností.

Nedávný milník pro DNAnexus představuje spolupráce s UK Biobank, rozsáhlou biomedicínskou databází. Ta zapojuje půl milionu dobrovolníků do dlouhodobé studie, jejímž cílem je objasnit vliv genetiky na lidské zdraví a pomoci výzkumníkům zlepšit prevenci, diagnostiku a léčbu řady závažných a život ohrožujících onemocnění.

Digitalizace zdravotnictví je po pandemii nutnost. Česká technologie HAIDi bojuje s infekcemi a šetří čas personálu
Přečtěte si také:

Digitalizace zdravotnictví je po pandemii nutnost. Česká technologie HAIDi bojuje s infekcemi a šetří čas personálu

Kromě toho je služba společnosti využívána americkou vládou, a to konkrétně pro účely precisionFDA. Jedná se o vysoce výkonnou cloudovou platformu, která skrze sdílená data a nástroje umožňuje spolupráci jak pracovníků a recenzentů Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), tak sponzorů ze soukromého sektoru. Cílem je prohlubování standardů, dle kterých FDA data interpretuje.

„Jsme skutečně hrdí na to, že mezi naše zákazníky můžeme počítat i taková jména, jako je americký úřad FDA. Platforma precisionFDA je ukázkovým příkladem toho, jak může vědecká komunita po celém světě efektivně spolupracovat,“ myslí si Bednář.

Kromě Silicon Valley má dnes společnost založená v roce 2009 zaměstnance také ve Velké Británii, Francii, Německu a již zmíněném Česku. Právě padesátičlenná, leč stále rostoucí pražská pobočka představuje důležitý článek technologické části vývoje produktů. „Ukázalo se, že Česká republika je v rámci Evropy ideální lokalitou, která, podobně jako Silicon Valley, přitahuje experty ve svém oboru s podnikatelským smýšlením,“ říká John Ellithorpe, jenž spolu s Bednářem u vzniku tuzemské pobočky stál.

Naděje do DNAnexu, který od svého založení uvedl na trh celkem čtyři produkty, vkládá celá řada známých společností včetně Google Ventures ze skupiny Alphabet. Podporu má pak také ze strany investorů Northpond Ventures, Perceptive Advisors, Innovatus Capital Partners, Foresite Capital a Blackstone Growth.

  • Našli jste v článku chybu?