Menu Zavřít

Česko se chystá na návrat do normálu. Prodloužení zákazů se ale nevylučuje

15. 4. 2020
Autor: Profimedia

 

Česko se připravuje na postupné uvolňování omezení a zákazů, které od půlky března utlumily běžný život i ekonomiku. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem zopakoval, že nouzový stav bude kvůli epidemii nového typu koronaviru nutné znovu prodloužit. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) o tom ale bude nutné vést odbornou a konkrétní debatu.

Obchody, provozovny služeb, restaurace nebo památky se mají otevírat a kulturní a sportovní akce obnovovat v pěti etapách od 20. dubna do 8. června. Postupně začne nabíhat i výuka, školy se otevřou jen částečně a jen pro některé žáky. Běžnou péči o pacienty mohou začít obnovovat i nemocnice, kromě nich by měly postupně na běžný režim přejít i ambulance. Ministerstvo práce a sociálních věcí má připravený plán otevírání sociálních služeb, čeká ještě na počty nakažených za Velikonoce. Řada větších akcí se dál ruší nebo přesouvá a v zemi platí omezení pohybu a cestování.

Připomínky k vládnímu plánu dnes poskytla Hospodářská komora a další svazy. Vadí jim, že s nimi vláda plán nekonzultovala. Vládu vyzvaly, aby zveřejnila a obhájila data a model, na kterém svůj plán rozvolňování omezení postavila. Někteří restauratéři pak po vládě chtějí přesnější pravidla pro otevření, nejasné je pro ně třeba fungování vnitřních toalet při obnoveném provozu zahrádek či o případném povinném rozestupu hostů. Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček ale plán vlády považuje za vyvážený a opatrný, v případě nárůstu počtu nakažených lidí podle něj umožňuje "zatáhnout za záchrannou brzdu".

Měla by vláda prodloužit stav nouze kvůli šíření koronaviru?

K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu v Česku, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné vést odbornou a konkrétní debatu. Babiš ČTK sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ovšem zopakoval, že nouzový stav bude kvůli epidemii nového typu koronaviru nutné znovu prodloužit.

Babiš ČTK napsal, že bude nutná odborná a konkrétní debata. "Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí, či nikoliv," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že očekává debatu až později předtím, než nouzový stav vyprší.

Hamáček dnes po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. "Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné," řekl. Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

KL24

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas Sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet Sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).