Česká technologie HAIDi míří do Rakouska. Tamnímu zdravotnickému personálu pomůže v boji proti nemocničním infekcím

2. 9. 2022
Zdroj: Datlowe
  • Technologie HAIDi, za níž stojí česká společnost Datlowe, expanduje do Rakouska

  • Jejích služeb bude nově využívat tamní Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Ried. Po FN Trnava se jedná již o druhou zahraniční nemocnici

  • Generální ředitel Datlowe Jakub Kozák doufá v implementaci technologie i do dalších evropských zemí. Momentálně na ni spoléhá 18 nemocnic


Česká technologická společnost Datlowe zlepšující prevenci nemocničních infekcí expanduje do Rakouska. Po slovenské FN Trnava se tak jedná o druhý zahraniční špitál, ve kterém službu založenou na datové analytice využívají.

„Pilotní rakouský projekt sklidil u našich klientů úspěch. Důvěra v zahraničí nás motivuje k dalšímu inovování a rozšiřování našich produktů. Ukazuje se, že nemocnice datové analytice přikládají důraz, neboť se stává užitečným nástrojem každodenní potřeby,“ prozradil redakci Euro.cz jako první Jakub Kozák, šéf a zakladatel Datlowe.

Efektivnější prevence i práce zdravotníků

Technologie HAIDi funguje na principu algoritmů umělé inteligence a strojového učení. Pomocí této kombinace je schopná analyzovat veškeré informační databáze zdravotnického zařízení, získané informace shrnout a vyhodnotit potenciální rizika. Kromě prevence tak zefektivňuje i samotnou práci nemocničního personálu.

Digitalizace zdravotnictví je po pandemii nutnost. Česká technologie HAIDi bojuje s infekcemi a šetří čas personálu
Přečtěte si také:

Digitalizace zdravotnictví je po pandemii nutnost. Česká technologie HAIDi bojuje s infekcemi a šetří čas personálu

„Nemocnice vnímáme jako prostředí, pro něž je efektivní analýza dat a jejich interpretace zcela zásadní. Zpracovávat a vyhodnocovat data manuálně je ale velmi neefektivní a náročné. Na využití jejich potenciálu však neměl zdravotnický personál dostatečné časové kapacity. HAIDi poskytuje takřka v reálném čase přehled potenciálních nemocničních infekcí, které jsou následně lékařským personálem vyhodnocovány,“ uvedl Kozák v červnu.

V současné době na zmíněnou technologii spoléhají v 18 nemocnicích a každý měsíc přibývají zhruba dvě další. Aktuálním cílem Datlowe je pokračovat s implementací HAIDi do zahraničí, přičemž momentálně se soustředí na země v Evropě. Nově byla uvedena do provozu v Krankenhaus der Barmherzigen Schwestern Ried (BHS Ried), jež je součástí sítě soukromých nemocnic Vinzenz Gruppe. Ta s podobnými healthtech startupy spolupracuje na dlouhodobé bázi.

„Vinzenz Gruppe následuje jasnou strategii, která je zaměřena na inovaci a digitalizaci. Víme, jaké příležitosti a benefity může práce se startupy přinést, a jsme rádi za vhled do našich každodenních procesů a IT infrastruktury,“ podotkla Katja Österreicherová, vedoucí oddělení Innovationmanagement zmíněné rakouské nemocniční skupiny.

Potřebná digitalizace

Za cenný nástroj považuje HAIDi i samotný personál rakouské nemocnice. Podle toho posouvá technologie kvalitu zdravotní péče o další krok dopředu. „Dává nám v reálném čase jasný přehled o výskytu nemocničních infekcí, a my se tak můžeme lépe soustředit na svou práci,“ upřesnil lékař Milo Halabi.

Kanada digitalizuje zdravotnictví. V rámci zakázky za 275 milionů ročně jí pomohou čeští vývojáři z Appliftingu
Přečtěte si také:

Kanada digitalizuje zdravotnictví. V rámci zakázky za 275 milionů ročně jí pomohou čeští vývojáři z Appliftingu

Fakt, že je zdravotnictví potřeba digitalizovat, ostatně ukázala i pandemie koronaviru, jež běžnou denní agendu nemocničního personálu zcela upozadila. Namísto rutinních činností, jako je například provádění komplexních hygienických auditů, analýza patogenů spojených s používanými přístroji či vytváření postupů kontroly infekcí, tak lékaři věnovali většinu času právě osobám nakaženým koronavirem.

FIN - tip č.2

Nadšení rakouských zdravotníků BHS Ried z české technologie vidí Kozák jako skvělou zprávu a zároveň i velkou příležitost: „Věříme, že nám spolupráce otvírá dveře k jeho rozšíření do dalších evropských zemí.“

  • Našli jste v článku chybu?