Menu Zavřít

Brexit a nepříliš prozíravý posměch

16. 1. 2019
Autor: Redakce

Britská vláda byla včerejším hlasováním o brexitové dohodě ponížena a zesměšněna. O tom asi nikdo nepochybuje. Ale jinak to s přístupem Bruselu k jednáním a politickou nerozhodností a nejednotou paralyzovaných britských konzervativců nemohlo skončit. Junckerova parta si chtěla do dohody prosadit trojského koně, díky němuž by dosáhla převahy při následujících jednáních o obchodních dohodách, a to se jí v podobě pojistky na irské hranici podařilo.

Evropská unie by díky tomuto trojskému koni mohla velmi dlouho zdržovat jednání a vymáhat si jednostranné výhody pod hrozbou, že vnitřně rozdělí Spojené království na Severní Irsko a zbytek země. Teď sice v Bruselu nemohou zrovna oslavovat, protože plán nevyšel, ale skrývaná radost z chaosu na ostrovech tam bude.

Touha potupit a ponížit odcházejícího partnera je silná a to, co se bude dít, má být odstrašujícím příkladem pro všechny, koho by něco podobného napadlo.

Je však otázkou, zda nakonec ten efekt nebude poněkud jiný. Odchod bez dohody bude bolet obě strany, ale Brity více. To je předpoklad, z něhož Evropská komise při jednáních jednoznačně vycházela. O nějakou taktiku win-win se fakt nehrálo ani jedinou vteřinu.


Drtivá porážka pro Mayovou. Poslanci odmítli dohodu o brexitu

 Britská premiérka Theresa Mayová


Jenže výsledky takového vítězství v jednáních a vyvolané náklady jsou jen krátkodobé. Podstatné bude, jak se budou oddělené ekonomiky vyvíjet v dalších pěti až deseti letech, a to nemusí dopadnout nejlépe pro kontinent, který právě nyní prokazuje, že maximální růst, kterého je schopen dosahovat, je někde kolem jednoho a půl procenta.

EBF24

Evropa momentálně docela citelně brzdí, a sebemenší potíže ze ztráty britského trhu jí mohou nehezky zatápět. Příběh zotavení z velké recese tak může mít hodně krátký život a navíc, jak je vidět na francouzských žlutých vestách, někde si toho zotavení dokonce ani nevšimli.

V červnu jsou evropské volby, v nichž se bude hlasovat o těch, kteří to těm nevděčným Britům nyní tak pěkně nandali. Máme v Česku takové velmi platné přísloví, podle něhož se nejlépe směje ten, kdo se směje jako poslední.

Čtěte další komentáře Pavla Párala

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).