Menu Zavřít

Bolavá mise africká. Výjezd českých speciálů do Sahelu se komplikuje

11. 2. 2020
Autor: Profimedia.cz

Mise šedesátky českých vojáků operujících v severní Africe od letošního července do konce příštího roku má stát minimálně 598 milionů korun. Armáda se tak chce zapojit do Francouzi vedené bojové mise Barkhane, jejímž cílem je potlačení tamějších teroristických skupin.

Příslušníci speciálních sil by měli operovat po obou stranách malijsko-nigerské hranice a ve štábu operace v Čadu.

Čeští zákonodárci však ještě o vyslání vojenské mise nerozhodli. Jak se navíc ukázalo minulou středu, sněmovnímu výboru pro obranu není operace zatím příliš po chuti. „Vláda nemá souhlas Čadu ani Nigeru,“ upozornila předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) na fakt, že s účinkováním českých vojáků na svém území zatím souhlasilo pouze Mali.


Miliardy, nazdar! Obrana spustila horečné nákupy


Náčelník generálního štábu Aleš Opata přesto říká, že by se mělo jednat co nejrychleji, jinak citlivý subsaharský Sahel čekají velké otřesy. „Mali je z našeho pohledu stát před kolapsem, situace je opravdu složitá,“ prohlásil Opata. Podle něj země představuje časovanou bombu, která může ohrozit i Evropu.

CIF24

V misi Barkhane dnes fungují čtyři tisícovky vojáků, jejími lídry jsou Francie, Švédsko, Norsko a Itálie. Česko by se zařadilo mezi menší účastníky, jakými jsou třeba Portugalsko, Belgie či Estonsko. '

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).