Zlato letos zdražilo o 18 procent. Prodej investičních kovů před Vánoci vzrostl až čtyřnásobně - Euro.cz

Přihlášení

Zlato letos zdražilo o 18 procent. Prodej investičních kovů před Vánoci vzrostl až čtyřnásobně

, čtk,
Zlato letos zdražilo o 18 procent. Prodej investičních kovů před Vánoci vzrostl až čtyřnásobně
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Cena zlata vzrostla od začátku letošního roku o 18 procent na 34.000 korun za troyskou unci. V září se drahý kov dostal na 36 500 korun, což byl dosavadní korunový rekord. Na základě dat Reuters sdělil předseda představenstva obchodníka s drahými kovy Golden Gate CZ Libor Brůna.

Prodej investičních drahých kovů v Česku před Vánoci vzrostl až na čtyřnásobek. Největší zájem ve čtvrtém čtvrtletí byl podle Golden Gate o dárkové mince, kterých lidé nakoupili čtyřikrát více proti stejnému období loni. Prodej zlatých slitků stoupl o 30 procent. Ve čtvrtém čtvrtletí cena zlata mírně zkorigovala, v roce 2020 se očekává pokračování růstového trendu cen investičních drahých kovů.

V současnosti cena zlata stagnuje, a tak to zřejmě zůstane přes celé vánoční svátky až do Nového roku. Investoři podle ekonomů vyčkávají na výraznější impulz, který by mohl dát vývoj v americko-čínských obchodních vztazích.

Investovali jste v posledním roce do zlata?

Investiční mince zaznamenaly dvojnásobný nárůst prodejů. Nejprodávanější byl kanadský Maple Leaf od Královské kanadské mincovny a pak první mince z Lunární série III s motivem myši u příležitosti roku krysy 2020 podle čínského lunárního kalendáře od australské mincovny The Perth Mint.

Vývoj ceny zlata:


Dále čtěte:

Rostoucí cena zlata vyvolala v Austrálii novou horečku. Těžaři míří do větší hloubky

Cena palladia letí vzhůru. Mohou za to ruští oligarchové a skandál dieselgate

Jak proměnit bezcenný bolívar ve zlato. Maduro nechává amatéry drancovat minerální bohatství

 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro