Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Je to tak, nové byty jsou levnější než ty staré

Koupě bytu je investicí na mnoho let nebo taky pro několik generací. Protože se u nás…

Vysoká škola podnikání a práva nabízí spoustu zajímavých bakalářských a magisterských oborů

Pokud přemýšlíte o vysokoškolském vzdělání, atraktivní studijní bakalářské a magisterské…

Přední evropští politici v Praze řešili problémy demografického vývoje populace a varovali před další ekonomickou krizí

V pražském DOXu proběhla konference „Výzvy EU 2018“. Přední evropští politici a tuzemští…

Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku s kočkou

23. srpna 2017, 06:24  -  frn
23. srpna 2017, 06:24

Dlouholetý řidič je stále bezpečnější variantou než současný autonomní vůz. K tomuto závěru došli vědci z americké univerzity v Michiganu. I když se autonomní řízení stává stále rozšířenější výbavou nových vozů (naposledy Tesla Model 3), neznamená to bezpečnější silnice.

Roboti stále nejsou lepší řidiči než člověk a ještě nějakou dobu to tak zůstane. To je zjednodušený závěr studie vědců z Transportation Research Institute z University of Michigan.

Studie krotí nadšení z nástupu autonomního řízení. Například Tesla u svého nového Modelu 3 láká kupce také na funkci autopilota, jenž dokáže převzít řízení na dobře značených dálnicích. Daimler s vozem Mercedes-Benz třídy S má od roku 2018 zvládnout jízdu i přes město v poloautomatickém režimu, kdy může zpomalit před zatáčkou, bude mít lepší funkci přejíždění z pruhu do pruhu. I další firmy (Google, GM, Uber a další) mohutně investují do autonomních technologií a stále testují v provozu.


Jaký má dojezd Tesla Model S? Čtěte více:

Tesla Model S ujela víc než 1000 km na jedno nabití. Přichází konečně elektrická revoluce?


Zkušení řidiči mohou zůstat v klidu, o práci zatím nepřijdou. Člověk stále disponuje lepšími smysly než roboti. Ti nerozumí světu v provozu tak dobře jako lidé se zrakem, sluchem a mozkem, jenž dokáže analyzovat situaci okolo automobilu.

„Budete asi ve větším bezpečí v autonomním vozidle, pokud vám je šestnáct nebo devadesát let. Ale mnohem bezpečnější jízda bude s pozorným a zkušeným řidičem středního věku než v autonomním voze,“ řekl jeden z autorů výzkumu Brandon Schoettle časopisu Wired.

Bizarní situace řeší člověk lépe

Samozřejmě to neplatí pro neopatrné řidiče, ty, kteří řídí pod vlivem alkoholu a drog, řidiče unavené a nesoustředěné, nebo se špatným zrakem. Autonomní vozidla během testování dosahují konzistentních výsledků, ale často doplatí na nezvyklé nebo přímo bizarní situace. Například senzory nerozliší, zda se auto má vyhnout kočce, nebo se jedná jen o igelitovou tašku (připomínající kočku) a není třeba nečekaně brzdit, nebo ji objíždět. Zkušený řidič takové situace zvládá lépe.

Stejně tak umí přečíst i dlouhé nápisy na dopravním značení, nebo umí improvizovat, když značení chybí. Pokud před osobním autem stojí větší vůz, může řidič vyhlédnout z okénka a zjistit, co se okolo děje a co v dopravě způsobilo komplikace. Lidé také umí lépe rozlišit konec objektu a začátek jiného.


Morální dilema nástupu autonomních vozů:

Auto, které vás „morálně“ obětuje. Budoucí realita na silnici


Autonomní technologie jsou odkázané na kamery, radar a lidar (měření vzdálenosti laserem). Lidský mozek zůstává dosud výkonnější než sebelepší palubní počítač. Člověk také může využít nonverbální komunikaci s ostatními řidiči, být v očním kontaktu, přikývnout.

Dlouholetý řidič se umí v provozu přizpůsobit, což může být v některých případech výhodou. Schoettle uvádí příklad výjezdu z parkoviště do hustého městského provozu. Autopilot může být nastaven tak, že čeká, až bude na silnici mezera mezi auty alespoň třicet metrů, což je ve špičce nemožné. Zkušený řidič počká na řidiče, který mu dá přednost. I když je takové jednání nesystémové a může vést i k nehodě, udržuje provoz ve větší plynulosti.

V noci je lepší robot

Na druhou stranu v některých disciplinách jsou autonomní režimy lepší než člověk. Například během jízdy za tmy. Řidiči vidí ve tmě asi na vzdálenost 80 metrů, což odpovídá osvětlení silnice světlomety. Radar auta může analyzovat silnici do vzdálenosti 270 metrů a senzory lidaru to umí i v 360 stupních okolo vozu. Robot může také rychleji zastavit. Reaguje do 0,5 sekundy na suché silnici, člověk má reakční dobu okolo 1,6 vteřiny.

V blízké budoucnosti má být komunikace mezi vozidly lepší, pokud autonomní kamión narazí na kus ledu na silnici, nebo jinou překážku, může informovat ostatní vozy. Na plně autonomní vozy si člověk bude muset nějaký čas počkat, do té doby musí spoléhat zejména na své smysly i zkušenosti, i když bude vůz vybaven poloautonomními systémy, které řidiči usnadňují řízení.

Související články:

Kancelář za volantem. V Německu to půjde

Vývoj autonomních vozů: firmy tvrdě bojují o nejlepší mozkySdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
8 daňových nepravd
Země za 30 let: teplejší, sušší a extrémnější
Jak zažádat o invalidní důchod
Víkend bude sváteční, ale pro většinu z nás bez volna navíc
Změny klimatu vs. české léto
Auta
Statistiky: V Německu se nejvíce krade Audi Q7, u nás je v…
Navštívili jsme chytré město budoucnosti: Smart City Polygon
Výroční aukce Porsche: Kupte si prototyp 959, dakarský speciál nebo 911 „Project Gold“
Fotogalerie: Volha, Lada, Iž nebo Záporožec na dobových reklamních fotkách
MV Agusta F4 Claudio: Ciao, superbiku z Varese!
Technologie
Firefox 63: změny v ochraně proti sledování a v pořadí procházení stránek
Asus má herní monitor s 0,5ms odezvou. Bude mít i FreeSync a ELMB proti rozmazávání
Kdo má nejlevnější VDSL internet? Ušetřit můžete až 300 Kč měsíčně
Slevy a svátky: Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Chrome už neukončíte zkratkou Ctrl+Shift+Q. Jaké klávesy platí pro českou jazykovou mutaci?
Hry pro příležitostné hráče