Zabijáci hotovosti. V březnu odstartuje plán na masivní podporu bezhotovostní ekonomiky - Euro.cz

Přihlášení

Zabijáci hotovosti. V březnu odstartuje plán na masivní podporu bezhotovostní ekonomiky

,
Zabijáci hotovosti. V březnu odstartuje plán na masivní podporu bezhotovostní ekonomiky
Zdroj: Martin Pinkas

Vítejte ve světě bez hotovosti, hlásí servírka, když platím objednané jídlo ve smíchovském Manifesto Marketu. Připravené peníze vracím zpět do peněženky. Poznávám tím „první zcela cashless komunitu v Praze“, jak tento projekt sdružující několik bister, kaváren, butiků či galerií nazývají sami autoři. „Je to transparentní, bezpečný a hygienický způsob placení, odezva od zákazníků je velmi pozitivní,“ říká šéfka komunikace v neziskové organizaci reSITE, která za konceptem stojí.

Ačkoli jednorázových akcí s výhradně bezhotovostním placením (zejména koncertů) se v Česku uskutečnilo již několik, v případě dlouhodobého konceptu je to premiéra. Na zcela bezhotovostní systém plateb navíc od letošního ledna přešlo také pražské Forum Karlín. I přesto, že tím podle České národní banky jednoznačně porušují zákon. „Obchodník je povinen akceptovat platbu hotovostí s výjimkou poškozených bankovek a mincí a podezření na padělání či pozměňování platidel,“ tvrdí mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.

Ministerstvo financí je ale opačného názoru. Obchodník si prý smí vybrat.

Státní zájem

The Wall Street Journal publikoval v roce 2017 článek, v němž popsal, kterak karetní společnost Visa začala na americkém trhu nabízet menším obchodníkům deset tisíc dolarů, když začnou akceptovat výhradně bezhotovostní platby. Vedení několika amerických měst v reakci na to doslova smetlo ze stolu chystanou legislativu, která by ryze bezhotovostní platby umožňovala. Přesto lze na americkém trhu stále častěji narazit na cedule s nápisem „hotovost nepřijímáme“.

To v Česku žádná přímá finanční podpora bezhotovostního provozu není, tlak na výhradně digitální platební styk a jeho postupné zvýhodňování však sílí. Svou roli zde má i stát, který loni skrze ministerstvo průmyslu a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?