Z postele k monitoru. Home office se stal běžnou součástí pracovního života - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Z postele k monitoru. Home office se stal běžnou součástí pracovního života

,
Z postele k monitoru. Home office se stal běžnou součástí pracovního života
Zdroj: Shutterstock

Pro jedny vítaný benefit, pro druhé trest. Práce z domova, která se stala průvodním jevem celé pandemie, se postupně stává jevem trvalým.

Firmy rychle „přezbrojily“ své zaměstnance, vybavily je potřebnou technikou a statistiky videokonferenčních aplikací vyletěly strmě vzhůru. Jen dle odhadů Hospodářské komory, která sdružuje firmy generující 60 procent českého HDP a zaměstnávající na 3,3 milionu lidí, je aktuálně v režimu home office více než 40 procent zaměstnanců. V absolutním vyjádření to představuje zhruba 1,3 milionu lidí. Za běžného stavu jsou to přitom jen statisíce – loni to dle dat Eurostatu bylo sotva pět procent ekonomicky aktivních, tedy zhruba 206 tisíc lidí.

Růstový trend nicméně panoval už před vypuknutím pandemie, během níž se firmy s institutem home office spíše jen naučily lépe pracovat. Mimo jiné zjistily, že obavy z nižší výkonnosti zaměstnanců či markantního snížení jejich produktivity byly liché. Současně byly donuceny rychle reagovat a své provozy i zaměstnance, zejména co se nákupu nové techniky týče, nově vybavit. I díky tomu je nyní produktivita lidí při práci z domova nižší jen o deset až dvacet procent, zatímco na jaře v prvních měsících pandemie to bylo až o třetinu, ukázala analýza poradenské společnosti Moore Czech Republic.

„Covid-19 dohnal řadu lidí k tomu, aby se naučili řešit své potřeby prostřednictvím počítače nebo mobilního telefonu,“ potvrzuje jasný trend uplynulých měsíců regionální ředitel společnosti SAS Petr Šlajchrt.

Změna smýšlení

Pozitivní zkušenosti mnoho firem přiměly k tomu, aby z původně krátkodobého opatření učinily běžný stav. V celoevropském srovnání ovšem Česko i nadále zřejmě zůstane…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?