Z 1,2 miliardy na 634 milionů. Pražské plynárenské spadl zisk na polovinu - Euro.cz

Přihlášení

Z 1,2 miliardy na 634 milionů. Pražské plynárenské spadl zisk na polovinu

,
Z 1,2 miliardy na 634 milionů. Pražské plynárenské spadl zisk na polovinu
Zdroj: archiv MF

Pražská plynárenská neudržela rekordní zisky přes miliardu korun z let 2016 a 2017. Nekonsolidovaný zisk po zdanění se loni meziročně snížil na 634 milionů korun. Tržby přitom stagnovaly na úrovni 12,5 miliardy korun, objem prodeje plynu se meziročně snížil o pět procent na 12,77 miliardy kilowatthodin.

Podle vyjádření předsedy představenstva Pražské plynárenské Pavla Janečka stály za poklesem ziskovosti dva faktory – mírná zima a rozhodnutí nezvyšovat ceny plynu pro koncové zákazníky. Nákupní cena plynu přitom vzrostla, což je projevilo v nižších ziskových maržích. „Zákazníci Pražské plynárenské dnes nakupují plyn v průměru o 35 procent levněji než v roce 2013,“ řekl Janeček týdeníku Euro.

Pokles se projevil také v konsolidovaném čistém zisku Pražské plynárenské, který se loni meziročně snížil o 44 procent na 948 milionů korun. V těchto výsledcích jsou zahrnuty dceřiné firmy – Pražská plynárenská Distribuce (PPD), Pražská plynárenská Servis distribuce, Prometheus energetické služby a další. PPD podle Janečka zvýšila objem investic do obnovy plynovodní sítě v Praze z 600 na 800 milionů korun.

Pražská plynárenská je druhým největším dodavatelem zemního plynu koncovým zákazníkům v Česku (hned po společnosti innogy), loni podle statistik správce energetického trhu OTE ČR držela něco přes 13 procent trhu. Snaží se uchytit také na trhu s elektřinou, objem prodeje 611 milionů kilowatthodin představuje necelé jedno procento trhu.

Jediným akcionářem Pražské plynárenské je hlavní město Praha. To v minulých letech inkasovalo z plynárny vysokou dividendu – v posledních dvou letech se jednalo vždy o 520 milionů korun. Další směřování společnosti komplikují spory mezi zástupci České pirátské strany a šéfy Pražské plynárenské.

Dále čtěte:

Pražští radí schválili založení koncernu městských firem. Základem se stane Pražská plynárenská holding

 TSK, ilustrační foto

Diskuze