Vyprodáno: dodávky marihuany v Kanadě váznou. Viník neznámý - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Vyprodáno: dodávky marihuany v Kanadě váznou. Viník neznámý

, tre,
Vyprodáno: dodávky marihuany v Kanadě váznou. Viník neznámý
Zdroj: Profimedia.cz

Přestože se na celonárodní legalizaci prodeje marihuany v Kanadě pěstitelé a dodavatelé připravovali několik let, obchody si stěžují, že nemají čím uspokojit poptávku. Nedostatek postihl celou zemi a situace se nejspíš nezlepší ani v příštím roce. Pěstitelé se přou s provinciemi a prodejci, kdo za to může.

Vyznavači měkké drogy letos oslavili milník, když v polovině října Kanada jako první země G7 povolila prodej a držení marihuany i pro rekreační účely. Tento krok měl prospět nejen náladě obyvatel ale i investorů. Očekával se totiž miliardový byznys. Stroj na peníze se ale zadrhl velmi brzy. Měsíc po legalizaci obchody pomalu nemají co nabízet.

S neschopností dodávat marihuanu na trh v dostatečném objemu částečně souvisí i nedávný pokles akcií konopných společností. Právě přísliby prodejů tun drogy stály za mohutným růstem jejich hodnoty před říjnovou legalizací.

Vývoj akcií Canopy Growth

 Vývoj akcií Canopy Growth

Zdroj: Trading Economics

Ukázalo se však, že odhad reálných možností nabídky i skutečné velikosti poptávky byl nad možnosti odhadců. Nedávné výsledkové zprávy pěti největších konopných firem v zemi – Aurora, Canopy, CannTrust, Cronos a Tilray – ukázaly, že v průběhu dvou týdnů těsně před legalizací tato pětice dodala odběratelům konopí jen za 10 milionů dolarů, přičemž pro třetí čtvrtletí 2018 Kanadský statistický úřad počítal s objemem za 1 miliardu dolarů.

Potíže se zásobováním prohlubují i velké nákupní operace na velkoobchodním trhu prováděné vládními institucemi. Každopádně miliardové prodeje predikované pro poslední čtvrtletí letošního roku se rozplývají, a jak píše web MarketWatch, pěstitelé a obchodníci ukazují jeden na druhého a předhazují si vinu za zpackaný start konopné revoluce.

Legalizace v Kanadě
Kanada legalizovala prodej a držení marihuany 17. října. Od té doby si může každý dospělý Kanaďan starší 18 let koupit konopí, u sebe může mít maximálně 30 gramů marihuany.

Podle pěstitelů je chyba způsobena vládními odběry na velkoobchodním trhu. Šéf Canopy Bruce Linton zároveň uvedl, že chabé zářijové dodávky byly dány faktem, že jednotlivé kanadské provincie si objednaly jen tolik marihuany, aby si vyzkoušely distribuční kanály, tudíž nepomohly růstu prodejů na očekávanou úroveň.

Šéf Aurory Terry Booth zase tvrdí, že Ontario a Britská Kolumbie nezvládly rozvinout maloobchodní síť. Aurora prý své veškeré objednávky splnila. Naopak provincie a obchodníci trvají na tom, že od pěstitelů nedostávají požadované množství konopí. Podle zástupců Britské Kolumbie nebude pětice největších dodavatelů schopná uspokojit poptávku ani v roce 2019.

Dále čtěte:

Kritik „trávy“ Sessions padl. Marihuanové akcie prudce posílily

Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Legalizace marihuany v Kanadě, ilustrační foto