Menu Zavřít

Vyprodaly se, nejsou a nebudou. Hráči na objednaný PlayStation 5 čekají i více než půl roku

26. 11. 2021
Autor: Marco Verch na Flickru, licence Creative Commons
  • Konzole PS5 slaví rok od svého uvedení na trh, po celou dobu prodeje se však na ně stojí pořadníky

  • Příčinou jejich nedostatku je nouze o čipy a pracovní sílu, ale také samotná prodejní strategie firmy Sony

  • Nyní dodávky nových PlayStationů po celém světě probíhají nepravidelně, jejich bazarová cena roste a v oficiálním obchodě Sony se o ně losuje

  • České e-shopy situaci řeší možností předobjednávky, zákazníci pak na zboží čekají měsíce


PS5 je mezi hráči legenda. Kůli neobvyklému vzhledu připomínajícímu kachní zobák se mu sice přezdívá Duckstation, ale i tak si drží rekord nejrychleji se prodávající herní konzole od firmy Sony. A stejně jako loni, ani letos před Vánoci prostě není. Došel.

Před rokem, ani ne měsíc po uvedení přístroje do prodeje, vývojářská společnost slavila deset milionů prodaných konzolí. Letos však nedostatek čipů dělá z PlayStationu téměř nesehnatelnou raritu, píše server Business Insider.

Sony už v říjnu spustilo registrační program, aby umožnilo alespoň některým zákazníkům stroj pořídit přímo od dodavatele ještě před Vánoci. Nabídka PS5 totiž zůstane až do konce roku velmi omezená. Několik šťastných výherců vybraných mezi registrovanými by mělo brzy obdržet e-mail s nabídkou koupě. Registrace tedy sama o sobě neznamená, že se na vás dostane, a společnost navíc nezveřejňuje, kolika lidem PlayStation v každém kole nabídne.

Největší světové e-shopy, jako jsou Walmart, Best Buy, GameStop, nebo PlayStation Direct store patřící Sony, naskladňují určitý počet konzolí jednou týdně. Walmart nabídku nových přístrojů většinou oznamuje několik hodin před spuštěním jejich prodeje. GameStop pro změnu registrovaným uživatelům posílá e-maily o blížící se dodávce PS5. Samotná firma Sony konzole naskladňuje vždy ve větším počtu najednou. Další PlayStationy se nepravidelně objevují na Amazonu nebo Neweggu.

Hračka nadupaná technologiemi

Základní verze PS5, která má 4K Ultra HD Blu-ray disk, je naceněna na 500 dolarů (11 360 korun, zdejší obchody ji nabízí od 13 490 korun výš), PS5 Digital Edition bez jakéhokoli disku pak na 400 dolarů (9090 korun, u nás je k dostání od 10 790 korun). Téměř všechny konzole se dnes prodají online, do kamenných obchodů se nedostává nic. Na bazarech se pak ceny použitých PS5 pohybují mezi 700 a 800 dolary (15 900 až 18 180 korun).

Koupit si PS5 představovalo sice problém už od jeho představení, ale tehdy je prodejci alespoň dostávali pravidelně. Jeden z překupníků na konzolích vydělal za poslední rok 40 tisíc dolarů (909 tisíc korun), a to ještě radil lidem, kde jinde je shánět, pokud sám neměl.

Čipy na prvním místě. Čína se snaží vymanit ze závislosti na ostatních, Alibaba a spol. se vrhli na vývoj polovodičů
Přečtěte si také:

Čipy na prvním místě. Čína se snaží vymanit ze závislosti na ostatních, Alibaba a spol. se vrhli na vývoj polovodičů

Obrovský zájem hráčů o PS5 se dá snadno pochopit. Přístroj totiž není žádný pomalý chrčící počítač. Pyšní se 16GB pamětí o rychlosti 44 GB/s a 825GB uložištěm. Má mnohem silnější hardware než jeho předchůdce PlayStation 4 a PS4 Pro, což zahrnuje kvalitní hard disk a grafickou kartu s technologií sledování paprsků.

Ke konzoli jako takové samozřejmě patří i příslušenství, jako jsou sluchátka, nabíjecí stanice nebo dálková ovládání, na něž nedostatek zatím tolik nedoléhá. Sony zároveň pro novou konzoli vyvíjí exkluzivní hry, pomocí nichž chce navázat na úspěch PS4. Nicméně na možnost upragovat své vybavení na PS5 čeká ještě tolik hráčů, že výrobci slevili a většinu nových her lze spustit i na PS4.

Dodávky bývají nárazová akce

Nedostatek se dotýká i českého trhu a bojují s ním všechny velké obchody s technikou. „Souvisí to s chybějícími čipy a nedostatkem pracovní síly v Asii,“ sdělila redakci Euro.cz Pavla Hobíková, marketingová zástupkyně Mall Group. „Problém je s dodávkami veškeré elektroniky, ale před pár měsíci se to projevilo nejvíc právě na herních konzolích.“

Obchody, jako je CZC a tržiště Mall, situaci řeší předobjednávkami. „Když nás dodavatel upozorní, že naskladňuje PlayStationy, okamžitě jich objednáme co nejvíc. Stejně ale celá dodávka vždycky zmizí během jednoho dne, abychom obsloužili naše zákazníky,“ dodává. Měsíčně Mall Group chodí stovky až tisíce konzolí, i tak ale čekací doba v pořadníku trvá měsíce.

Stejnou zkušenost má i firma Datart, která stále ještě postupně odesílá zákazníkům PlayStationy objednané v první polovině letošního roku. „Nouze o PS5 se netýká jen nás, obecně se jich na český trh dostává strašně málo,“ vysvětluje tisková mluvčí Datartu Eva Kočičková. Dodávky konzolí navíc probíhají nepravidelně. „Vždycky je to nárazová akce,“ tvrdí s tím, že stejně jako jiné e-shopy se jich Datart snaží u dodavatele pro sebe „urvat“ co nejvíc a okamžitě je posílá dál.

Rezervační systém na PS5 spustila i Alza. „Chcete si pořídit PlayStation 5 na Alza.cz? Pak neotálejte a konzoli si předobjednejte. Jinak to ještě nějakou dobu nepůjde. Předobjednáním PS5 na Alza.cz se zapíšete do pořadníku, dle kterého objednávky doručujeme. Nemusíte se bát, že by vás v čekání kdokoliv předběhl: fronta je závazná a nikomu není dovoleno předbíhat, a to samozřejmě ani zaměstnancům,“ píše společnost na svém webu.

Prodejce umožňuje každému zákazníkovi zakoupit pouze jediný kus. Ačkoli Sony slibovala během celého roku 2021 vyrobit neuvěřitelných 18 milionů konzolí, více se jich na český trh pravděpodobně dostane až příští rok.

Na čipy si počkáme dva roky

Dodavatelé Applu varují, že nedostatek čipů by mohl trvat do konce roku 2022, Toshiba si dokonce myslí, že situace se zlepší až v průběhu roku 2023. Ukojit požadavky hráčů vyhladovělých po novém stroji však bude trvat ještě déle. „Nemyslím si, že by se letos poptávka uklidnila, a i kdybychom v příštím roce zajistili mnohem více zařízení a vyrobili mnohem více kusů PlayStation 5, naše nabídka by nebyla schopna dohnat poptávku,“ prohlásil finanční ředitel Sony Hiroki Totoki.

V průmyslu chybí lidé a firmy sází na automatizaci. Hitem jsou ultra rychlá měřidla a roboti
Přečtěte si také:

V průmyslu chybí lidé a firmy sází na automatizaci. Hitem jsou ultra rychlá měřidla a roboti

Velké firmy však pracují na tom, aby se podobná situace vyřešila jednou provždy a už se neopakovala. Podle informací webu Alza.cz chce největší výrobce polovodičových disků TSMC v příštích třech letech investovat 100 miliard dolarů do zvýšení kapacit, zatímco Intel za 20 miliard rozšíří svou výrobu v Arizoně.

Také společnost Sony bojuje na několika frontách, aby problém vyřešila – v srpnu prý zajistila velké množství čipů pro pokračování výroby a mezitím údajně uvažuje o změně architektury PlayStationu 5 tak, aby využíval nové 6nm technologie, po které ještě není taková poptávka.

BRAND24

Podle Lewise Warda, analytika konzultační společnosti International Data Corporation, však za problém s PlayStationy může od začátku prodejní strategie Sony. Jak vloni uvedl pro CNN, konzolí bylo málo ještě dřív, než začaly ubývat čipy. Firma totiž získá z marže každé prodané konzole pouze minimální výdělek, a tak se výroba PS5 téměř nevyplatí. Ačkoli to při rekordních prodejích zní zvláštně, japonská firma nemůže vzhledem k cenám konkurenčních přístrojů a vysokým výrobním nákladům dělat nic jiného než doufat, že zisky dožene prodejem exkluzivních her. Veškeré skladové zásoby konzole tak mizí vždy během několika hodin a PS5 zůstává exkluzivní hračkou pro vyvolené a vytrvalé.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).