zavřít

Ty to zvládneš.cz - ZDRAVOTNÍ STAV ŘIDIČŮVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

Hendikepovaný člověk - ilustrační foto
Hendikepovaný člověk - ilustrační foto
Autor: Shutterstock

MHD zdarma i vlastní parkovací místo. Na co dalšího mají držitelé ZTP průkazu nárok?

31. října 2019, 11:44 - Tomáš Bohuslav
Hendikepovaný člověk - ilustrační foto
Hendikepovaný člověk - ilustrační foto
Autor: Shutterstock
31. října 2019, 11:44

Existují tři druhy průkazů pro osoby zdravotně postižené, díky nimž mohou tito lidé čerpat několik výhod, které mají za cíl ulehčit jejich ztížené životní situaci. Kartička s označením ZTP je jedním z nich.

Ve snaze zmínit vše podstatné, nač mají držitelé tohoto průkazu nárok, je potřeba začít zcela od začátku, tedy u lidí, kterým byl přiznán „pouze“ 1. stupeň mimořádných výhod. Těmto osobám je v městské hromadné dopravě (MHD), ale rovněž i v autobusech či vlacích vyhrazeno speciální místo k sezení. To je však až na jisté výjimky víceméně vše.

Právo na jakoukoliv slevu spojenou s držením průkazu TP (těžké postižení) jim nevzniká a nemají současně ani žádný nárok na vlastní parkovací stání či možnost parkovat na místech vyhrazených pro invalidy.

Co se týče zmíněných výjimek, ty představuje například situace týkající se projednávání osobních záležitostí na úřadech. Pakliže by totiž v takovém případě neměli možnost si při čekání ve frontě sednout, vzniká jim přednostní právo. Kromě toho si mohou držitelé průkazu TP ještě zažádat o takzvaný euroklíč, díky němuž mají přístup na bezbariérové toalety jak zde v České republice, tak v zahraničí.

Průkaz ZTP zaručí významné slevy na jízdném

Ve srovnání s nimi jsou osoby disponující kartičkou ZTP v úplně jiné pozici. Lidé se zvlášť těžkým postižením mají nárok na všechny výhody, které náleží osobám s průkazem TP, a ještě celou řadu dalších.

Co se MHD týče, tu mají držitelé zmíněné karty zcela zdarma. Současně s tím jim stát slevil 75 procent z ceny jízdného ve 2. třídě osobních vlaků i rychlíků Českých drah, potažmo v rámci vnitrostátní autobusové dopravy.

Jak je to s parkováním?

V souvislosti s parkováním je situace lehce komplikovanější. Ti, kdo ZTP průkaz vlastní, mají současně nárok na vydání průkazu parkovacího, jenž je opravňuje stát, respektive parkovat na místě pro invalidy a vozíčkáře. Zda to bude zcela zdarma, či nikoliv, je však plně v pravomoci dané obce. Existují města, kde se tyto osoby poplatku nevyhnou. Jedná se například o některá parkoviště v Českých Budějovicích, Plzni nebo nedalekých Klatovech.

Žádá-li si to nastalá situace, mohou držitelé parkovacího průkazu vjet do míst, kde jinak platí zákaz vjezdu nebo která jsou označena jako pěší zóny. Avšak pouze na nezbytně nutnou dobu a v naléhavých případech.

Při nákupu auta sleva na DPH

Kromě parkování mají osoby s přiznaným 2. stupněm výhod též úlevu při zápisu auta do registru motorových vozidel. Takový úkon vykonají v jejich případě úředníci zcela zdarma. Současně nemusejí nic platit ani tehdy, žádají-li o vydání řidičského průkazu. Dále jsou ušetřeni od platby ekologické daně a nemají povinnost kupovat si dálniční známku, pokud se rozhodnou použít některou z tuzemských dálnic či rychlostních silnic (tedy za předpokladu, že po takové dálnici, respektive rychlostní silnici jedou vlastním autem nebo autem patřícím osobě blízké).

Pakliže by držitel průkazu ZTP měl skutečně v úmyslu koupit si vlastní automobil, má za určitých okolností nárok na vratku DPH. Aby se tak mohlo stát, musí mu však nejprve příslušný úřad práce přiznat příspěvek k jeho nákupu. Je přitom jedno, zda se má jednat o vůz nový, nebo ojetinu. Důležité v tomto ohledu je právě přiznání onoho příspěvku ze strany „pracáku“. V ideálním případě může finanční úřad osobě se zvlášť těžkým postižením vrátit až 100 tisíc korun.

Jsou místa, kde kartička nepomůže

Zmíněný průkaz ZTP musejí držitelé nárokující si některou z výše uvedených výhod mít v takové chvíli vždy u sebe. Pokud by jej nepředložili například na výzvu revizora v MHD, může jim být udělena bloková pokuta na částku 1550 korun.

Jsou však i místa a situace, kde ani kartička ZTP příliš platná není. Osoby se zvlášť těžkým postižením musejí například stejně jako všichni ostatní hradit poplatky za svoz komunálního odpadu v jejich plné výši, soudní poplatky či poplatky koncesionářské. Stejně tak nemají ani právo na přednostní vyšetření u lékaře nebo odbavení na poště.

Jak a kde o průkaz ZTP žádat?

Veškerou problematiku spojenou s vydáváním průkazů pro tělesně postižené – ať už v rámci prvního, druhého či třetího stupně – má na starost místně příslušný úřad práce. Důležité je v tomto ohledu zdůraznit, že o kartičku lze žádat i tehdy, nebyl-li inkriminované osobě přiznán invalidní důchod ani jakýkoliv příspěvek na péči nebo mobilitu. I přesto, že se na první pohled jedná o dvě spolu související věci, jsou tyto záležitosti ve skutečnosti posuzovány každá zvlášť.

Žádost je možné vyplnit přímo na úřadě, lze ji však pochopitelně též stáhnout na internetu, například rovnou ze stránek ministerstva práce a sociálních věcí.

Následně bude takový formulář předán obvodnímu lékaři, který jej společně se zdravotní dokumentací pro změnu zašle lékaři posudkovému.

V případě obdržení kladného písemného rozhodnutí si může zdravotně postižená osoba svůj průkaz vyzvednout přímo na úřadu práce, aniž by přitom musela čekat na jakoukoliv výzvu z jeho strany. Pakliže by toho nebyla vzhledem ke svému zdravotnímu stavu schopna sama, může k tomu na základě plné moci pověřit někoho jiného. V takovém případě ovšem bude muset dotyčný s sebou přinést i potvrzení od obvodního lékaře, v němž je tato skutečnost písemně uvedena.

Zajímá-li vás, na jaké výhody mají nárok i držitelé průkazu ZTP/P, přečtěte si tento náš článek.

Čtěte také:

Žádost o invalidní důchod můžete podat i ve dvaceti. Výpočet jeho výše je však komplikovaný

Nárok na sirotčí důchod není automatický. Jaké se musí splnit podmínky?

Vdovský důchod: kdy na něj vzniká nárok a jak se počítá?


Čtěte také

Emisní povolenky, ilustrační foto

Výnosné povolenky. Obrat obchodů loni stoupl na rekord

Obrat obchodů s emisními povolenkami v loňském roce celosvětově vzrostl o 34 procent na…

25. ledna 2020

 Marian Jurečka

Výborného vystřídal v čele lidovců Jurečka, chce odstranit poraženectví

Opoziční KDU-ČSL povede poslanec a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Delegáti…

25. ledna 2020

Pivovar Kout, ilustrační foto

Zkažené koutské pivo. Tradiční pivovar uvízl ve stavu klinické smrti

Tradiční podnik Kout na Šumavě zavřel, uvnitř zůstaly stovky hektolitrů piva.

25. ledna 2020

 Byty v Berlíně - ilustrační foto

Naděje na zkrocení bytové krize v nedohlednu. Ceny nájmů v Německu prudce rostou

Levná Žitava je jen anomálie. Bydlení v Německu prudce zdražuje, řešení hledají radnice…

25. ledna 2020

 V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví - ilustrační foto

V Česku se rozmáhá hypoteční přeběhlictví. Bankám hrozí miliardové ztráty

Divoký vývoj úrokových sazeb dal vzniknout novému fenoménu. Turistika klientů za…

25. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 6 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Zvýšení minimální mzdy daňovým pohledem
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče