E.ON spustí inteligentní měření spotřeby. Investuje přes 100 milionů - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

E.ON spustí inteligentní měření spotřeby. Investuje přes 100 milionů

,
E.ON spustí inteligentní měření spotřeby. Investuje přes 100 milionů
Zdroj: Profimedia.cz

Firma E.ON Distribuce vyzkouší ve své síti technologii inteligentního měření spotřeby energie. A to v rozsahu, který zatím nemá v Česku obdoby. V první polovině příštího roku spustí pilotní projekt ve vybraných domácnostech na Písecku, v dalším roce přijde na řadu čtvrť Brno-Nový Lískovec a město Pacov.

Celkem jde o investici za více než sto milionů korun. „Do testování se celkem zapojí na 27 tisíc domácností. Věříme, že výsledky budou natolik přesvědčivé, že hned pak budeme moci začít s plošným nasazováním této chytré technologie na celém našem distribučním území,“ očekává manažer inovačních projektů společnosti E.ON Distribuce Tomáš Samuel.

Vítězem soutěže na dodávku technologie Smart Meteringu se stal Siemens s nabídkou 111 milionů korun. Jak E.ON uvedl na webu Stavebnionline.cz, nabídku podalo celkem sedm společností či konsorcií. Jedno z nich vedl český výrobce elektroměrů ZPA Smart Energy, který však požadoval o 60 milionů korun vyšší platbu. Nejvíce svou nabídku „přepálil“ T-Mobile s požadovanou částkou 253 milionů korun bez DPH.


Přečtěte si:

Dodavatelů energií v Česku ubude, trh se bude konsolidovat, soudí analytici

 Dráty vysokého napětí


Smart Metering má umožnit energetikům efektivnější řízení sítě, odpadne přitom každoroční fyzický odpočet spotřeby na elektroměru. Zákazníci z toho budou mít prospěch až ve vzdálenější budoucnosti.

Domácnosti budou moci šetřit peníze například tím, že zapnou pračku či bojler v době, kdy na trhu bude převis výroby a energie tudíž bude levnější.

Dále čtěte:

Komentář: Česká energetika bez šťávy

Podniky přecházejí na zelenou energii. Odebírá ji ČSOB i mobilní operátoři

Efekt Fukušima vyprchal. Zájem Němců o zelený proud klesá

Domy na baterky. Češi si oblíbili řešení solárních panelů a úložišť

Komentář: Konec energetiků v Čechách (i na Moravě)

Uhni, uhlí. Ve finančních ústavech roste odpor vůči fosilním palivům