Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Víme, jak na to. Airbnb jako výnosný byznys

Jan Novotný 25. února 2018, 06:00  -  Jan Novotný
25. února 2018, 06:00

Kolem českého Airbnb se rozvíjí pozoruhodný startupový byznys.

Pražského podnikatele Robina Poldena asi napadlo totéž, co mnoho jiných hostitelů na Airbnb. Jenže jako jediný dokázal tuto myšlenku proměnit v zajímavý byznys, který chce jen pár měsíců po startu dostat do černých čísel.

Většinou to není úklid, který je největší komplikací při pronajímání bytů, ale spíše předávání klíčů a domluva s hosty. Setkal se s tím snad každý hostitel. Nájemníci často přilétají pozdě večer, mají mnohahodinová zpoždění a pro hostitele může předání klíčů od bytu znamenat zbytečnou ztrátu času. Robin Polden už nechtěl na hosty čekat a vítat je o půlnoci, a tak zašel do jednoho ze smíchovských inkubátorů startupů IdeaSense. Vysnil si specializovaný stánek na letišti, kde by byly schránky s klíči pro hosty, a hostitelům by tak odpadly starosti. Myšlenku měl v hlavě, ale potřeboval kapitál a také know-how na to, aby ji přeměnil v udržitelný byznys.

„Klíčové centrum Airbnb“ prošlo standardním zkušebním procesem, kdy IdeaSense zkoumá, jestli se nápad uchytí v praxi. Testuje ho na potenciálních zákaznících a zkoumá možnou poptávku. Vše dopadlo dobře, a tak loni v červnu vznikl první startup svého druhu na světě, nazvaný Be Prague. V prosinci otevřel Polden ve spolupráci s IdeaSense stánek v příletové hale na Ruzyni. Hostitelé donesou do stánku alespoň tři svazky klíčů od jejich bytů, zaplatí poplatek (od 149 do 199 korun za jeden check-in) a dál už se nemusejí o nic starat. Be Prague hosty na letišti uvítá, předá jim klíče.


Digitální Klondike: Praha řeší, jak zkrotit Airbnb


„Aktuálně se staráme o klíče od padesátky pražských bytů. Přitom fungujeme jen dva měsíce a navíc ještě nezačala sezona,“ říká Kateřina Holnová z IdeaSense, která má projekt na starost. Mezi jejich klienty patří většinou lidé pronajímající na Airbnb několik bytů najednou. „Když pronajímali jeden byt, ještě ho zvládali uklízet a předávat klíče, ale u většího počtu bytů už se to nedá stihnout, proto oslovují poskytovatele služeb, jako jsme my,“ dodává Holnová.

Předáním klíčů však pro Be Prague byznys teprve začíná. Hostitelé totiž startupu s klíči předávají také cenné informace o svých hostech. A ty umí firma šikovně zhodnotit. Turistům při příjezdu nabízí na Airbnb SIM karty a plánuje i prodej zážitků a výletů. Za hostitele také dokáže vyřídit všechny zákonné povinnosti, jako je přihlášení turistů z mimounijních zemí na cizinecké policii nebo zaplacení místních poplatků.

„Chceme využít první moment, kdy turisté vstupují do Prahy. Be Prague je takzvaný platformový byznys, zdaleka to není jen o předávání klíčů,“ prozrazuje plány startupu spolumajitelka firmy IdeaSense Kateřina Ailová. Službu chce rozšířit také na Florenc a hlavní nádraží. Pokud vše dobře půjde, může expandovat i do okolních zemí.

Airbnb na plný úvazek

O tom, že se podnikání na Airbnb může stát vaší vůbec první prací, by mohla dlouho vyprávět osmadvacetiletá Jana Komínová. Ještě jako studentka pražské VŠE začala o víkendech pronajímat na tehdy nové sociální síti svůj studentský byt na Žižkově. Jenže štěstí ji velmi brzy opustilo. Další měsíc dostala od majitele bytu padáka - nepožádala ho totiž o svolení s příležitostným pronajímáním bytu turistům. Musela si tak shánět nové bydlení a nakonec přesvědčila několik majitelů bytů, aby ji nechaly v bytě Airbnb provozovat. Slíbila jim za to vyšší nájem, až o 50 procent. Sama si ale vydělala v jednom bytě třeba trojnásobek běžného nájmu. Dnes spravuje pro majitele zhruba třicítku pražských bytů a původní způsob, jak uhradit část nájmu, se změnil v práci na plný úvazek.

„První roky byly velmi náročné. Až po deseti bytech, které jsme s přítelem spravovali, jsme si našli konečně vlastní bydlení. To už opravdu pronajímáme výhradně pouze během naší dovolené,“ směje se blondýnka. Nakonec začala pronajímat byty i v domě, ze kterého ji před šesti lety majitel kvůli Airbnb vyhodil. Ten postupem času svůj vztah ke krátkodobým pronájmům přehodnotil a sám se na Janu obrátil, aby mu některé byty přes Airbnb zhodnotila.


Komentář: Doba nafukovací


Vedle správy bytů rozjela Jana i poradenství. Radí začínajícím hostitelům, jak se vyvarovat chyb, kterých se sama v minulosti dopouštěla. Nabízí také automatizaci celého systému komunikace s hosty, využití chatbotů nebo překlady nabídek hostitelů do cizích jazyků, aby tak zvýšili šanci na rezervace. „Nabízím de facto všechno, co se týká tohoto podnikání. Buď sama, nebo to zprostředkuji“shrnuje Jana Komínová. Jejího know-how začali využívat i realitní makléři a developeři, kteří poptávají analýzy Airbnb pro byty, jež klientům nabízejí. Byty se jim pak lépe prodávají.

Jedním z jejích klientů je i designér Michal Vlček, který v Praze společně se svým kamarádem pronajímá celkem 17 bytů, většinou velké luxusní apartmány. Mezi nimi je i nejvýnosnější pražský byt na Airbnb v Křižovnické ulici. Za rok vydělá téměř 4,5 milionu korun. „Jenže nájem nás vyjde na téměř 200 tisíc korun měsíčně a kolem správy bytů pro nás pracuje zhruba deset lidí“ vypočítává Michal Vlček pevné výdaje s tím, že takto luxusní byty je navíc nutné udržovat ve vysokém standardu i po designové stránce. Jezdí k němu totiž velmi bohatí lidé, kteří jsou zvyklí na pětihvězdičkové hotely.

Vše závisí na poptávce

Na správu bytů se zejména v posledním roce soustředí stále víc společností. Mezi hlavní hráče na pražském trhu patří firmy Blahobyty či Seven Keys. Na rozdíl od Jany Komínové mají trochu jiný byznys model. Neplatí klientům za správu bytu pevnou částku, ale strhávají si z měsíčního výnosu poplatek, který činí od 15 do 20 procent. Klient tak nemá jistou výši měsíčního příjmu, závisí to na poptávce. Ta je přitom zejména v zimních měsících a v listopadu velmi slabá. Například Seven Keys se ale chlubí téměř 85procentní obsazeností svých bytů. V roce 2015 začínali se sedmi byty, teď už jich spravují celkem čtyřicet, ale poptávka majitelů po správcovství je ještě mnohem vyšší.


Udej souseda! Berlín bojuje s Airbnb


„Byty si vybíráme. Jinak bychom mohli spravovat až řádově stovky bytů,“ říká zakladatelka společnosti Zuzana Benešová. Byty, které Seven Keys spravuje, dosahují podle ní o 30 až 50 procent vyšší zisk než při dlouhodobém pronájmu. Loni firma zdvojnásobila příjmy oproti předchozímu roku. A zavedla novinku: vyzvedávání klíčů pro hosty v centrální pobočce firmy.

Konkurenční Blahobyty měly takřka raketový nástup. Předloni začínaly s 24 byty, na konci loňského roku už spravovaly stovku pražských bytů. Obrat všech jejich klientů za loňský rok přesáhl 30 milionů korun. „Snažíme se pomocí našeho vlastního systému optimalizovat cenotvorbu i výsledky vyhledávání bytů našich klientů na stránkách Airbnb,“ přibližuje strategii dosahování co nejvyšších příjmů Matěj Koutný z Blahobytů. V jeho plánu je také zahraniční expanze. Zakladatelé už zvažovali dokonce vstup na budapešťský a vídeňský trh. Do jednoho zahraničního velkoměsta chtějí proniknout pokud možno ještě letos, nejpozději příští rok.

Čtěte také:

Aktivních hostitelů na Airbnb podle správce bytů ubylo. Firma tvrdí opak

Zájem o Česko roste. Loni se v něm ubytovalo rekordních 20 milionů turistů

Ubytováváte přes Airbnb? Daně platíte jako podnikatelé

Máme toho dost. Evropská města zahajují ofenzivu proti turistůmČtěte také

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

Esej: O šimpanzích a želvách

Britská Konzervativní strana se po hlasování o brexitu stala karikaturou sebe sama, tvrdí…

23. února 2019

Praha  Pražské byty - ilustrační foto

Metr za sedm tisíc. Praha dál rozprodává byty pod tržní cenou

Navzdory bytové nouzi Praha dál rozprodává městské byty, často hluboko pod tržní cenou.…

23. února 2019

Čtvrtina se prodá, zbytek vyhodí. Ve sklárně Moser si úzkostlivě hlídají kvalitu

Sklárna Moser: čtvrtina se prodá, zbytek vyhodí

V Moseru dělají všechno ručně, úzkostlivě hlídají kvalitu a za výtvor si klidně řeknou o…

23. února 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Poradna plná daňového přiznání
Kouříte zdravě aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Přes 371 tisíc domácností loni změnilo dodavatele. I proto, že se zdražovalo
Neomezená mobilní data nejsou a ani nebudou
Otcovská dovolená v roce 2019
Auta
Volvo XC90 se po faceliftu nezměnilo, nově ale maskuje…
První opravdová Cupra se jmenuje Formentor a sází na plug-in hybridní pohon
Audi Q8 může mít výkon 330 koní také v kombinaci s dieselem. Stačí vznést požadavek na obvyklé místo
Jak chrání SUV chodce? Forester a RAV4 na výbornou, BMW X1 v podstatě vůbec
Srovnání pokut u nás, v Rakousku, Německu a na Slovensku: Koho bolí nejvíc?
Technologie
Srovnání pokut v sousedních zemích. Kde řidiči platí nejvíc?
Nvidia vydala GeForce GTX 1660 Ti: Turing s „RTX Off“, ale levnější. Jak dopadl?
Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Moneta ještě pořád chce koupit Air Bank, zaplatila by ale méně
Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Hry pro příležitostné hráče