Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Víme, jak na to. Airbnb jako výnosný byznys

Jan Novotný 25. února 2018, 06:00  -  Jan Novotný
25. února 2018, 06:00

Kolem českého Airbnb se rozvíjí pozoruhodný startupový byznys.

Pražského podnikatele Robina Poldena asi napadlo totéž, co mnoho jiných hostitelů na Airbnb. Jenže jako jediný dokázal tuto myšlenku proměnit v zajímavý byznys, který chce jen pár měsíců po startu dostat do černých čísel.

Většinou to není úklid, který je největší komplikací při pronajímání bytů, ale spíše předávání klíčů a domluva s hosty. Setkal se s tím snad každý hostitel. Nájemníci často přilétají pozdě večer, mají mnohahodinová zpoždění a pro hostitele může předání klíčů od bytu znamenat zbytečnou ztrátu času. Robin Polden už nechtěl na hosty čekat a vítat je o půlnoci, a tak zašel do jednoho ze smíchovských inkubátorů startupů IdeaSense. Vysnil si specializovaný stánek na letišti, kde by byly schránky s klíči pro hosty, a hostitelům by tak odpadly starosti. Myšlenku měl v hlavě, ale potřeboval kapitál a také know-how na to, aby ji přeměnil v udržitelný byznys.

„Klíčové centrum Airbnb“ prošlo standardním zkušebním procesem, kdy IdeaSense zkoumá, jestli se nápad uchytí v praxi. Testuje ho na potenciálních zákaznících a zkoumá možnou poptávku. Vše dopadlo dobře, a tak loni v červnu vznikl první startup svého druhu na světě, nazvaný Be Prague. V prosinci otevřel Polden ve spolupráci s IdeaSense stánek v příletové hale na Ruzyni. Hostitelé donesou do stánku alespoň tři svazky klíčů od jejich bytů, zaplatí poplatek (od 149 do 199 korun za jeden check-in) a dál už se nemusejí o nic starat. Be Prague hosty na letišti uvítá, předá jim klíče.


Digitální Klondike: Praha řeší, jak zkrotit Airbnb


„Aktuálně se staráme o klíče od padesátky pražských bytů. Přitom fungujeme jen dva měsíce a navíc ještě nezačala sezona,“ říká Kateřina Holnová z IdeaSense, která má projekt na starost. Mezi jejich klienty patří většinou lidé pronajímající na Airbnb několik bytů najednou. „Když pronajímali jeden byt, ještě ho zvládali uklízet a předávat klíče, ale u většího počtu bytů už se to nedá stihnout, proto oslovují poskytovatele služeb, jako jsme my,“ dodává Holnová.

Předáním klíčů však pro Be Prague byznys teprve začíná. Hostitelé totiž startupu s klíči předávají také cenné informace o svých hostech. A ty umí firma šikovně zhodnotit. Turistům při příjezdu nabízí na Airbnb SIM karty a plánuje i prodej zážitků a výletů. Za hostitele také dokáže vyřídit všechny zákonné povinnosti, jako je přihlášení turistů z mimounijních zemí na cizinecké policii nebo zaplacení místních poplatků.

„Chceme využít první moment, kdy turisté vstupují do Prahy. Be Prague je takzvaný platformový byznys, zdaleka to není jen o předávání klíčů,“ prozrazuje plány startupu spolumajitelka firmy IdeaSense Kateřina Ailová. Službu chce rozšířit také na Florenc a hlavní nádraží. Pokud vše dobře půjde, může expandovat i do okolních zemí.

Airbnb na plný úvazek

O tom, že se podnikání na Airbnb může stát vaší vůbec první prací, by mohla dlouho vyprávět osmadvacetiletá Jana Komínová. Ještě jako studentka pražské VŠE začala o víkendech pronajímat na tehdy nové sociální síti svůj studentský byt na Žižkově. Jenže štěstí ji velmi brzy opustilo. Další měsíc dostala od majitele bytu padáka - nepožádala ho totiž o svolení s příležitostným pronajímáním bytu turistům. Musela si tak shánět nové bydlení a nakonec přesvědčila několik majitelů bytů, aby ji nechaly v bytě Airbnb provozovat. Slíbila jim za to vyšší nájem, až o 50 procent. Sama si ale vydělala v jednom bytě třeba trojnásobek běžného nájmu. Dnes spravuje pro majitele zhruba třicítku pražských bytů a původní způsob, jak uhradit část nájmu, se změnil v práci na plný úvazek.

„První roky byly velmi náročné. Až po deseti bytech, které jsme s přítelem spravovali, jsme si našli konečně vlastní bydlení. To už opravdu pronajímáme výhradně pouze během naší dovolené,“ směje se blondýnka. Nakonec začala pronajímat byty i v domě, ze kterého ji před šesti lety majitel kvůli Airbnb vyhodil. Ten postupem času svůj vztah ke krátkodobým pronájmům přehodnotil a sám se na Janu obrátil, aby mu některé byty přes Airbnb zhodnotila.


Komentář: Doba nafukovací


Vedle správy bytů rozjela Jana i poradenství. Radí začínajícím hostitelům, jak se vyvarovat chyb, kterých se sama v minulosti dopouštěla. Nabízí také automatizaci celého systému komunikace s hosty, využití chatbotů nebo překlady nabídek hostitelů do cizích jazyků, aby tak zvýšili šanci na rezervace. „Nabízím de facto všechno, co se týká tohoto podnikání. Buď sama, nebo to zprostředkuji“shrnuje Jana Komínová. Jejího know-how začali využívat i realitní makléři a developeři, kteří poptávají analýzy Airbnb pro byty, jež klientům nabízejí. Byty se jim pak lépe prodávají.

Jedním z jejích klientů je i designér Michal Vlček, který v Praze společně se svým kamarádem pronajímá celkem 17 bytů, většinou velké luxusní apartmány. Mezi nimi je i nejvýnosnější pražský byt na Airbnb v Křižovnické ulici. Za rok vydělá téměř 4,5 milionu korun. „Jenže nájem nás vyjde na téměř 200 tisíc korun měsíčně a kolem správy bytů pro nás pracuje zhruba deset lidí“ vypočítává Michal Vlček pevné výdaje s tím, že takto luxusní byty je navíc nutné udržovat ve vysokém standardu i po designové stránce. Jezdí k němu totiž velmi bohatí lidé, kteří jsou zvyklí na pětihvězdičkové hotely.

Vše závisí na poptávce

Na správu bytů se zejména v posledním roce soustředí stále víc společností. Mezi hlavní hráče na pražském trhu patří firmy Blahobyty či Seven Keys. Na rozdíl od Jany Komínové mají trochu jiný byznys model. Neplatí klientům za správu bytu pevnou částku, ale strhávají si z měsíčního výnosu poplatek, který činí od 15 do 20 procent. Klient tak nemá jistou výši měsíčního příjmu, závisí to na poptávce. Ta je přitom zejména v zimních měsících a v listopadu velmi slabá. Například Seven Keys se ale chlubí téměř 85procentní obsazeností svých bytů. V roce 2015 začínali se sedmi byty, teď už jich spravují celkem čtyřicet, ale poptávka majitelů po správcovství je ještě mnohem vyšší.


Udej souseda! Berlín bojuje s Airbnb


„Byty si vybíráme. Jinak bychom mohli spravovat až řádově stovky bytů,“ říká zakladatelka společnosti Zuzana Benešová. Byty, které Seven Keys spravuje, dosahují podle ní o 30 až 50 procent vyšší zisk než při dlouhodobém pronájmu. Loni firma zdvojnásobila příjmy oproti předchozímu roku. A zavedla novinku: vyzvedávání klíčů pro hosty v centrální pobočce firmy.

Konkurenční Blahobyty měly takřka raketový nástup. Předloni začínaly s 24 byty, na konci loňského roku už spravovaly stovku pražských bytů. Obrat všech jejich klientů za loňský rok přesáhl 30 milionů korun. „Snažíme se pomocí našeho vlastního systému optimalizovat cenotvorbu i výsledky vyhledávání bytů našich klientů na stránkách Airbnb,“ přibližuje strategii dosahování co nejvyšších příjmů Matěj Koutný z Blahobytů. V jeho plánu je také zahraniční expanze. Zakladatelé už zvažovali dokonce vstup na budapešťský a vídeňský trh. Do jednoho zahraničního velkoměsta chtějí proniknout pokud možno ještě letos, nejpozději příští rok.

Čtěte také:

Aktivních hostitelů na Airbnb podle správce bytů ubylo. Firma tvrdí opak

Zájem o Česko roste. Loni se v něm ubytovalo rekordních 20 milionů turistů

Ubytováváte přes Airbnb? Daně platíte jako podnikatelé

Máme toho dost. Evropská města zahajují ofenzivu proti turistůmČtěte také

 Diesel, ilustrační foto

Češi zanevřeli na diesely, jejich podíl klesne až ke 20 procentům

Podíl nových aut s dieselovým motorem prodávaných na českém trhu by se mohl během…

19. dubna 2019

 Flotila samořídících aut Uberu, ilustrační foto

Japonské firmy podpoří vývoj samořídících vozů, investují do Uberu miliardu dolarů

Konsorcium japonských firem investuje miliardu dolarů (zhruba 23 miliard korun) do…

19. dubna 2019

 Infografika, odkud Američané čerpají informace o volbách 2020

Infografika: Bitva o Bílý dům se svede na sociálních sítích

Do amerických prezidentských voleb zbývá 19 měsíců. Souboj mezi Donaldem Trumpem a jeho…

19. dubna 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 4.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

ve spolupráci s
  • Koruna se letos výrazně pod 25 CZK/EUR nepodívá

  • Dilema, které řeší každoročně tisíce dovolenkářů. Je…

  • Opce jsou pro toho, kdo si rád nechává zadní vrátka…

  • Strašák jménem volatilita

  • Posíláte peníze po Evropě a chcete se vyhnout vysokým…

  • Online platby, reklamace a clo. Co nepodcenit při nákupu…

  • Připsání zahraniční platby v řádu minut? Jde to!

  • Začnou přibývat nezaměstnaní?

  • Jak to, že většina prognóz loni nevyšla?

Finance
Přejeme krásné Velikonoce
Našel bitcoin již svoje dno?
Je lepší se pojistit proti vodě, nebo proti ohni?
Když pojistit, tak proti zlomené noze. Nebo?
Dodavatelé elektřiny ovládají on-line svět. Co vyřídíte přes počítač nebo mobil?
Auta
Čtvrtý do hry: Toyota ProAce City
Stinger začne driftovat. Kia představila speciální verzi GTS opatřenou režimem Drift
Kvíz: Uhodnete, ve kterých autech se poprvé objevily tyto vynálezy?
Vyzkoušeli jsme Bureko 6×6: Jak jezdí nové monstrum z Českých Budějovic?
Test letních pneumatik o rozměru 205/55 R16. Která je nejlepší?
Hry pro příležitostné hráče