Víc než výdejní místo. Firma CP4U buduje v Česku síť sdílených boxů na doručování zboží i placení městských poplatků - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Víc než výdejní místo. Firma CP4U buduje v Česku síť sdílených boxů na doručování zboží i placení městských poplatků

,
Víc než výdejní místo. Firma CP4U buduje v Česku síť sdílených boxů na doručování zboží i placení městských poplatků
Zdroj: CP4U
  • Pražská společnost CP4U uvedla do provozu své první sdílené výdejní boxy

  • Ty mají posloužit jak k doručování zboží objednaného přes internet, tak v budoucnu například i k předávání dokumentů a hrazení poplatků

  • Jedním z prvních velkých hráčů, kteří s pražskou firmou spojili své jméno, je tuzemský online prodejce potravin Rohlík.cz

  • Do konce příštího roku by na území Česka mělo vzniknout až tisíc „pointů“ rozsetých do větších i menších měst

S Alzaboxy laděnými do „ufonské“ zelené barvy či červenými Z-boxy, za nimiž stojí Zásilkovna Simony Kijonkové, se setkal už kdekdo. Označení OX.POINTS zato nejspíš mnohým nic neřekne. Tedy zatím. Je ale dost dobře možné, že navzdory jejich nevšednímu jménu se i tato zbrusu nová výdejní místa stanou velmi brzy dalším oblíbeným doručovacím prostředkem tisíců Čechů, kteří preferují nakupování online.

Sektor e-commerce zažil díky probíhající pandemii neuvěřitelný růst. Podle údajů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) se u nás meziroční nárůst tržeb v tomto odvětví zvýšil o masivních 26 procent. Právě toho chce využít i společnost CP4U. Hodlá v zemi vybudovat síť sdílených boxů, jež budou sloužit jak k samotnému doručování objednaného zboží, tak i k jeho reklamaci, nebo dokonce hrazení městských poplatků.

Logistické firmě Simony Kijonkové dnešní doba svědčí. Packeta utržila za první kvartál přes miliardu korun

Prvních několik exemplářů dokonce firma stihla již vystavět. Jeden takový je k nalezení například na Národní třídě u obchodního centra Máj. Do konce roku 2022 by jich měla po celém Česku vyrůst rovná tisícovka.

Věří jim i Čuprův Rohlík

Nejvýraznějším uživatelem OX.POINTS je tuzemský online obchod s potravinami Rohlík.cz podnikatele Tomáše Čupra – boxy mají integrované chlazení, a tak se skvěle hodí třeba i pro doručování jídla a pití. Využít jej ale mohou i jiné podnikatelské subjekty, ba dokonce i fyzické osoby.

„Sdílená ekonomika nám dává velký smysl, a tak jsme se společně s Contegem rozhodli vybudovat tuto síť, která bude sloužit všem,“ uvádí šéf CP4U Zdeněk Vacek.

Rohlík a Košík mají nového vyzyvatele. Do Česka dorazilo italské online tržiště s potravinami Everli, Čupr kontruje plánovanou expanzí na jih

„Jedná se o rozdílové řešení, protože to není pouze hloupý výdejní box, ale jde o městský komponent, který budou moci využívat dopravci, e-shopy, koncoví zákazníci mezi sebou a také města a obce, které jsme schopni zaintegrovat,“ dodává s tím, že skrze „pointy“ se občanům naskytne již zmíněná možnost placení poplatků nebo předávání dokumentů.

Bezpečné pro zákazníky, šetrné k přírodě

Vedle chladícího zařízení disponují boxy OX.POINTS i řadou dalších technických vychytávek, díky nimž jsou bezpečné a zároveň i šetrné k životnímu prostředí. A to přesto, že jejich vývoj byl hotový za pouhých šest měsíců. „Přemýšleli jsme tak, aby se naše řešení stalo revolucí na trhu, a myslím si, že se nám to povedlo,“ konstatuje provozní ředitel Vladislav Král. Jde především o automatickou dezinfekci UV světlem a „zelenou střechu, která spotřebovává kondenzovanou vodu z chlazení“.

Podle Jakuba Schwarze, který má na starosti obchodní záležitosti CP4U, jež vznikla spojením společností Conteg Group a Payment 4U, se na jejich „pointy“ mohou již brzy těšit zákazníci například v Brně, Plzni či Teplicích. Postupem času přibudou i další města.

Pokud by během samotného vyzvedávání zásilky vyvstal nějaký problém, budou mít uživatelé k dispozici zákaznickou podporu, na kterou mohou volat čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Co se jednotlivých přepravců týče, pro ně má firma se sídlem v pražských Nuslích připravený vlastní rezervační systém.