Tak dej cihlu k cihle, postav třeba byt. Třeba v Praze, a hlavně ho taky dodělej. Výstavba nových obydlí v hlavním městě trhá rekordy, jejich nabídka se však podle analytiků z realitní kanceláře Lexxus nezvýší. Tento jev má dvě příčiny – zaprvé se sice právě teď pracuje na devíti tisících nových rezidencí v bytových domech, ale dokončených bytů je po dvou pandemických letech, které budování zpomalily, stále méně než v roce 2020. A zadruhé se většina z nich rozprodá dříve, než se vůbec dostanou do veřejné nabídky. Počet bytů hotových ,na klíč‘ meziročně klesl ze 4401 na 3812, a to vůbec neodpovídá růstu zájmu o ně.
V Praze bylo loni prodáno 7 450 nových bytů, což ve srovnání s rokem 2020 představuje nárůst o 28 procent. Objem poskytnutých hypoték v roce 2021 dosáhl výše 428 miliard, meziroční nárůst je v tomto případě 68procentní. Úrokové sazby se přitom drží na 4,6 procenta – tak vysoko se dostaly naposledy mezi lety 2007 a 2010, kdy dokonce během krize na chvíli překročily hranici pěti procent. Tehdy však bylo hypotečních úvěrů poskytováno násobně méně.
„Příčinou enormní poptávky po hypotékách byly mimořádně nízké úroky, které se na začátku roku 2021 pohybovaly kolem dvou procent. Během roku dramaticky narostly až ke čtyřem procentům,“ uvedl výkonný ředitel Lexxusu Petr Višňovský. Vliv na objem tohoto typu úvěrů má také nebývalý zájem o hypoteční financování a růst cen nemovitostí. To vše je navíc podpořeno i nejistou ekonomickou situací, v níž nákup bytu či rodinného domu znamená bezpečné uložení financí. Obavy z budoucnosti podle Višňovského představují natolik silnou motivaci, že kvůli nim lidé překonají i finanční náročnost koupě nové nemovitosti, která se jim tak navzdory všemu jeví jako velmi výhodný podnik.
Višňovský s kolegyní Janou Panochovou jakožto odborníci na trh s nemovitostmi sledují vývoj situace dlouhodobě a již na začátku března tvrdili, že investice do pozemků či budov se stále vyplatí, nicméně raketový růst jejich hodnoty se zpomaluje. Aktuálně se metr čtvereční v pražském bytě v průměru prodává za 134 tisíc korun včetně DPH.
Průměrná hodnota hypotéky se přitom pohybuje okolo 3,4 milionu korun – tato částka může dle nových pravidel pro poskytování úvěrů, platných od 1. dubna, představovat maximálně 80 procent, respektive 90 procent v případě mladších žadatelů, hodnoty poptávané nemovitosti.
Kdy se dočkáme dalších bytů?
S realitami nyní pravděpodobně zahýbe již zmíněná válka na Ukrajině. V kontrastu k inflaci totiž trh bohatne, protože Rusové pod tíhou sankcí prodávají své investiční nemovitosti, jež nastřádali po celém světě. Zároveň roste poptávka po levných pronájmech ze strany ukrajinských uprchlíků, kteří si hledají nové domovy mimo válečnou zónu. V souvislosti s konfliktem také dále rostou ceny materiálů a stavby se vylidňují, protože agenturní dělníci je opustili. Experti jednomyslně predikují, že události posledních týdnů realitní trh rozhýbou – jen se nemohou shodnout, jakým směrem.
„Vzhledem k tomu, že zažíváme, a i nadále se očekává strmý růst inflace, nemovitosti budou ochranou před devalvací finančních prostředků. V tomto kontextu očekáváme i další růst cen zejména malometrážních bytů, pozemků a menších rodinných domů,“ sdělil generální ředitel Next Reality Robert Hanzl serveru Finmag. „Ruský kapitál opouští (nejen) Česko, nabídka nemovitostí v některých lokalitách roste, především v Praze či Karlových Varech. Jenže desítky či stovky nemovitostí, které se nyní objevují v inzerci, jsou jen kapkou na vyprahlý trh, na kterém už před uprchlickou krizí chybělo na sto tisíc bytových jednotek,“ doplnila jeho vyjádření hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Podle dat portálu Valuo.cz ale i nadále zůstává v případě stejného pražského bytu méně nákladný jeho pronájem, než kdyby na něj jeho obyvatel splácel hypotéku. Zejména v centru hlavního města se může rozdíl v měsíčních výdajích počítat mezi nájemným a hypotékou až v desítkách tisíc korun. To je dáno obecně vysokými cenami bytů ve městě – v regionech s levnějšími nemovitostmi je často situace opačná.
Podle Central Group se pak v Praze plánuje stavba bezmála 130 tisíc bytů. Jen 50 tisíc z nich však stihlo vstoupit do některé z fází schvalovacího procesu. Tahouny výstavby, pokud k ní dojde, se stanou lokality s velkým množstvím brownfieldů, jako jsou Praha 4, 5 a 9.