V Kanadě se hromadí zásoby konopí. Legální prodeje stoupají pomaleji než produkce - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

V Kanadě se hromadí zásoby konopí. Legální prodeje stoupají pomaleji než produkce

,
V Kanadě se hromadí zásoby konopí. Legální prodeje stoupají pomaleji než produkce
Zdroj: CC0 via Pixabay

Více než rok poté, co bylo v Kanadě legalizováno užívání marihuany i pro rekreační účely rostou firmám s licencí zásoby konopí. Větší část ale připadá na listy, jež mají menší hodnotu než květenství. Od října 2018 do září 2019 stouply zásoby sušeného konopí ze 115 300 na 316 000 kilogramů. Pro tamní byznys to znamená, že investoři firmám nevěří a jejich akcie v posledních měsících padají.

Konopná firma Hexo z Québecu musela odepsat hodnotu svých zásob nasušeného konopí za několik milionů kanadských dolarů. Jde o jeden z dalších signálů, že se kanadský zelený byznys dostal do problémů, protože hromadící se zásoby nedokáže dostat k zákazníkům.

Jedná se zejména o stonky a listy, které obsahují až 20krát méně účinné látky THC než květy samičích rostlin. „Květ versus zbytek rostliny je analogický ke srovnání steaku ke klobáse,“ uvedl Frayden Sutton z firmy 1933 Industries, jež vyrábí různé konopné produkty. Tato odpadní část se může použít na výrobu éterického oleje, dodal.

Nicméně pro investory jsou informace o tom, že v zemi javorového listu stoupá počet kilogramů sušeného konopí licencovaných výrobců důkazem toho, že sektor není zdráv. Zatímco v říjnu 2018, kdy začala platit v Kanadě legalizace marihuany i pro rekreační užití, byly zásoby sušeného konopí na úrovni 115 300 kilogramů, v srpnu 2019 to bylo více než trojnásobek, 389 tisíc kilogramů.

Přitom legální prodej marihuany se v Kanadě zvýšil ze 6 tisíc kilogramů v říjnu 2018 na 13 tisíc kilogramů v září 2019, vyplývá z údajů tamní vlády. Zásoby jsou tak téměř 30násobné oproti měsíčnímu prodeji konopí.

Růst skladových zásob tak odrazuje investory od nákupu akcií konopných firem. Akciový index Horizons Marijuana Life Sciences, jež ukazuje výkonnost kanadských společností na trhu, začal po růstu v říjnu 2018 klesat, mezi lednem a březnem 2019 se sice zotavil, od té doby ale oslabuje. Z úrovně 26 kanadských dolarů se dostal na 8 dolarů.


Naději představuje Amerika

Analytici uvádějí, že navýšit počet prodejců konopí s licencí na kanadském trhu, je i nadále problémem. Proto se také stále nedaří omezit černý trh s marihuanou.

Někteří doufají, že se podaří produkci kanadského konopí prodat na americkém trhu, kde je již 12 států, které legalizovaly marihuanu i pro rekreační účely.

Dále čtěte:

Konopný polibek: německý pivovar připravil pivní mix s THC

Konopný expert Pirátů: Marihuanu můžeme plně legalizovat do osmi let

Kanada po legalizaci marihuany: firmy řeší, co se zkouřenými zaměstnanci

Ohodnoťte tento článek
Diskuze