Úsvit seniorů: starší generace bohatne a hýří aktivitou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Úsvit seniorů: starší generace bohatne a hýří aktivitou

, Dalibor Dostál,
Úsvit seniorů: starší generace bohatne a hýří aktivitou
Zdroj: CC0 via Pixabay

Senioři byli dlouho opomíjenou skupinou spotřebitelů, na kterou firmy většinou pamatovaly jen s pastou na zubní protézy nebo plenami na inkontinenci. To se mění.

Pondělí v Římě, středa v Aténách, pátek v Barceloně. To není výčet pracovních schůzek vytíženého byznysmena. Podobně vypadají kalendáře mnohých českých seniorů využívajících nabídek cestovních kanceláří na krátkodobé poznávací pobyty. Důchodci cestují stále více a jsou jako zákazníci stále důležitější. Dokládají to zkušenosti cestovních kanceláří i data analytiků.

Například agentura Invia zaznamenala za posledních pět let nárůst klientů starších 55 let o 11 procent a nyní tvoří celých 22 procent. Senioři nejčastěji vyrážejí do klasických evropských destinací, kam jezdí za odpočinkem i poznávacími zájezdy. Stále častěji se ale nebojí utrácet ani za exotičtější dovolené. Více než dvě třetiny seniorů jezdí na dovolenou mimo hlavní turistickou sezonu. Při nákupu zájezdů pak preferují osobní návštěvu pobočky a komplexní služby.

„Senioři poznávací i pobytové zájezdy tohoto typu s oblibou využívají. Ocení nejen příznivé ceny, ale i program uzpůsobený jejich možnostem a fakt, že na zájezdu mohou potkat podobně staré osoby se stejnými preferencemi. Nemusejí se tak bát, že by nestíhali tempo spolucestujících nebo nezvládli absolvovat celý program,“ říká Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, a potvrzuje, že senioři patří v cestovním ruchu ke stále významnější cílové skupině.

Exotika na stará kolena

„Pravdou je, že v posledních letech jsou senioři stále aktivnější a více cestují i do vzdálených exotických destinací. Nárůst pozorujeme zatím v řádech jednotek procent a očekáváme, že bude pokračovat i v budoucnu,“ potvrzuje aktuální trend mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Čeští senioři patří k jedněm z nejaktivnějších i v evropském srovnání národů. Ještě před čtyřmi lety však cestovali nejčastěji v rámci tuzemska. Analýza Eurostatu, která pracuje s daty z roku 2014, například ukazuje, že 24 procent procestovaných nocí všech Češek a Čechů tvořily noclehy osob starších 65 let. Dvě třetiny noclehů však čeští senioři strávili v tuzemsku.


Čtěte také:

Vláda zpomalí růst penze polovině důchodců. Polepší si ti s nižšími důchody

Výplata důchodu v roce 2018: kvůli svátkům se sedmkrát posouvá termín


Právě tento trend se dle odborníků v posledních letech začíná měnit a tuzemští důchodci se nebojí vyrazit za hranice. Vliv na to má především početná skupina seniorů, která byla ekonomicky aktivní v porevoluční době a teď má dostatek finančních prostředků.

Důchodci jsou stále důležitějšími zákazníky také pro firmy inzerující na internetu. Nejnovější průzkum společnosti Seznam jménem Starci na netu například ukázal, že 65 procent osob starších 65 let využívá alespoň jednou měsíčně notebook, více než polovina jich pak vlastní smartphone.

„Zájem seniorů o nová média se kontinuálně zvyšuje, a to spolu s tím, jak se do seniorského věku dostávají lidé, kteří s počítači pracovali již v produktivní fázi svého života. Stejně jako u zbytku populace se u nich zájem o nové technologie a schopnost je používat zvyšují se vzděláním,“ potvrzuje Jakub Macek, sociolog médií z Masarykovy univerzity.

S vnoučaty na chatu

Motivace naučit se využívat internet vzešla dle výzkumu společnosti Seznam téměř v polovině případů od seniorů samotných.

Velkou roli pak hraje také zaměstnavatel, který orientaci v online prostředí shledává za podstatnou pro další výkon práce. Zaměstnavatel tak k užívání internetu pobídl seniory až ve 28 procentech případů.

Senioři však v poslední době přicházejí na chuť i sociálním sítím. Téměř polovina českých seniorů používá Facebook nebo jiné sociální sítě. Na 63 procent z oslovených poté komunikuje se známými pomocí nejrůznějších chatovacích nástrojů.
„Internet a sociální sítě nemohou dát osamělým seniorům pro ně potřebný pocit blízkosti další osoby, ale mohou být dobrým doplňkem k řešení jejich samoty a izolace.

Využíváním internetu senioři nejen posilují své sociální vazby s okolím, rozvíjejí samostatnost a paměť, ale trénují tak například i jemnou motoriku,“ doplňuje Veronika Lelková, vedoucí sociálně aktivizačních služeb pro seniory v Centru pro rodinu a sociální péči.

Článek vyšel v magazínu Profit


Ohodnoťte tento článek
Diskuze