Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

 Bateriové úložiště Tesly v Austrálii
Bateriové úložiště Tesly v Austrálii
Autor: Profimedia.cz

Trable s velkými bateriemi. Česko se snaží blokovat úložiště

David Tramba 13. dubna, 12:30  -  David Tramba
 Bateriové úložiště Tesly v Austrálii
Bateriové úložiště Tesly v Austrálii
Autor: Profimedia.cz
13. dubna, 12:30

Evropa i Asie objevují výhody ukládání elektřiny ve velkém, v Česku tato technologie naráží na nedůvěru a předsudky.

Od Austrálie a Japonska na východě až po Kalifornii na západě vyrůstá jedno velké bateriové úložiště za druhým. Dokonce už i konzervativní země ve střední Evropě - jmenovitě Polsko a Maďarsko - mají ambiciózní plány na využití této novinky. Pouze jedna země se snaží rozvoj této technologie blokovat a ústy představitelů ministerstva průmyslu o ní hovoří jako o solárním boomu číslo dvě. Ano, je to Česká republika.

Tedy ne, že by nebyl zájem na straně investorů. „Distribuční společnosti mají evidované desítky žádostí o instalaci úložišť elektřiny o celkovém výkonu 132 megawattů. Další desítky tuzemských i zahraničních firem čekají na vyřešení legislativního vakua, aby mohly do oboru rovněž proniknout,“ říká výkonný ředitel oborové asociace Aku-bat CZ Jan Fousek.

Legislativní prostředí zatím není k podobným záměrům vůbec vstřícné. Ministerstvo průmyslu stále nedokončilo slibovanou novelu energetického zákona, která by provozu baterií dala jasná pravidla. Zatímco v jiných zemích energetici zjišťují, že baterie umějí levně a rychle regulovat frekvenci v elektrické soustavě, v Česku zatím o tuto službu není velký zájem.

Přístup jen pro vyvolené

Prvenství v Česku drží Solar Global, který na konci roku 2017 dokončil úložiště o kapacitě 1,2 megawatthodiny v Prakšicích na Uherskohradišťsku. Krátce poté následoval E.ON s akumulací o kapacitě 1,75 megawatthodiny v Mydlovarech u Českých Budějovic. Jenže tato zařízení zatím fungují v právním vakuu. Energetický zákon s nimi jaksi nepočítá.

Do stavby se vrhly i další firmy. Teplárenská společnost C-Energy Planá, za kterou stojí investiční skupina Carpaterra byznysmenů Ivo Nejdla a Michala Susaka, letos spustila investici za zhruba 65 milionů korun do čtyřmegawattové baterie na Táborsku. ČEZ se chystá do konce roku vybudovat třímegawattové úložiště energie v areálu uhelné elektrárny Tušimice.

Oproti dvojici průkopníků jsou ČEZ a C-Energy v lepší pozici. Díky kombinaci s klasickou elektrárnou budou moci dodávat podpůrné služby přenosové soustavě ČEPS. Tuto možnost ČEPS zavedl na počátku loňského roku. Až po kritice ostatních zájemců správce přenosové soustavy svá pravidla změnil. Ale podle sdružení Aku-bat CZ nedostatečně.


Tesla brzdí. Plán na expanzi Gigafactory se odkládá


Nový kodex přenosové soustavy sice od letošního dubna pouští na lukrativní trh podpůrných služeb i jiné provozovatele velkých baterií, ale za přísných podmínek. Baterie může být v provozu jen 45 nebo 90 sekund, poté ji musí nahradit klasická elektrárna. Rozdíl úrovně nabití před a po poskytnutí služby nesmí překročit pět procent. Kapacita baterie tak zůstane prakticky nevyužita.

ČEPS odmítá tvrzení, že by nástup nové technologie blokoval. „Při řízení soustavy ČEPS neklade specifické podmínky na jednotlivé technologie. Například pro poskytování služeb primární regulace jsou podmínky stejné pro všechny, nezávisle na tom, jestli se jedná o vodní elektrárnu, nebo například baterie v kombinaci s konvenčním zdrojem,“ reaguje mluvčí ČEPS Hana Klímová.

Podle Jana Fouska je prostor pro využití bateriových úložišť mnohem širší. Mohou se uplatnit jako ochrana proti blackoutu, v tzv. ostrovním provozu, při dobíjení elektromobilů či stabilizaci výkonu solárních a větrných elektráren. Průmyslové podniky je mohou využívat k vyrovnávání odchylek ve spotřebě a snižování rezervovaného výkonu; díky tomu mohou snížit své platby za elektřinu.

Globální bateriový boom

Právě z výše uvedených důvodů roste ve světě zájem o bateriová úložiště všech velikostí. Co se týká malých úložišť, německé domácnosti si již pořídily více než sto tisíc těchto zařízení. Slouží hlavně k vyrovnávání spotřeby s výrobou elektřiny ze solární elektrárny. Jedno z největších zařízení je již od konce roku 2017 v provozu v Austrálii. Bateriové úložiště s kapacitou 129 megawatthodin zde během pouhých sta dní postavila americká Tesla. Jeho provozní výsledky vyvolávají pozitivní, až nadšené reakce. Velká úložiště s výkonem v řádu stovek megawattů se stavějí ve Spojených státech, Jižní Koreji, Japonsku i v Číně.

Skvělé zítřky předpovídá bateriovému byznysu také prognóza Mezinárodní energetické agentury z letošního února. Loňská kapacita velkých zařízení pro ukládání energie se má zvýšit z loňských čtyř gigawattů na 22 gigawattů v roce 2020 a dále na 106 gigawattů v roce 2030. Pokud se potvrdí optimistické scénáře dalšího poklesu cen lithium-iontových baterií, tak se tato technologie stane za třicet let dominantním způsobem ukládání energie a začne nahrazovat plynové turbíny s rychlým startem.

Dále čtěte:

Česko se připravuje o miliardy korun v akumulaci energie, tvrdí asociace

Antičínský detox za 340 miliard. USA rozjíždějí obří projekt recyklace baterií

Číňané staví v Německu továrnu na baterie. Muskova Gigafactory bude proti ní trpaslík

Němci finišují s přípravou těžby lithia okolo Cínovce. Bez zbytečného křiku


Čtěte také

 Nigerijský prezident Muhammadu Buhari

Africký krůček k naději. 54 států vytvoří zónu volného obchodu

Druhý nejlidnatější kontinent provedl důležitý tah ke sjednocení svého trhu, ale…

21. července 2019

 Výroba automobilů, ilustrační foto

Konec zázraku jménem světový obchod. Na protekcionismu Česko vydělat nemůže

Česko v posledním čtvrtstoletí velmi těžilo ze světového obchodu. Dnes je kvůli tomu…

21. července 2019

Ředitel Letiště Praha Václav Řehoř

Víc než cigarety a voňavky. Pražské letiště investuje miliardy do zlepšení služeb pro cestující

Ročně tudy projde skoro 17 milionů lidí, ale jeden důležitý krok letiště teprve čeká. S…

21. července 2019

 OKD

Propad OKD: zisk těžební firmy klesl o více než polovinu na 1,29 miliardy korun

Čistý zisk těžební firmy OKD loni klesl meziročně z 3,4 miliardy korun na 1,29 miliardy.…

21. července 2019

Makrooko Miroslava Zámečníka

Kulturní bitva na poli sociální péče

Systém se musí změnit. Uvažujme o pojištění dlouhodobé péče.

21. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vybíráte peníze z bankomatu cizině?
Jaký typ tepelného čerpadla použít ve vašem domě?
Kdy vám mohou zvýšit příspěvek na živobytí?
Kdy je možné vyplatit ze společnosti s ručením omezeným podíl na zisku?
Zrušili nebo zpozdili vám let? Požádejte o odškodné
Auta
Nehoda autonomního autobusu ve Vídni
Hybridní autobus Iveco byl testován v Pardubicích
Citroen slaví 100 let. Je to historie plná odvážných nápadů
Bentley představuje Flying Spur v provedení First Edition. Úplně první exemplář půjde do aukce
Je opravdu dieselový Mercedes stejně čistý jako elektromobil? Samozřejmě, že ne
Hry pro příležitostné hráče