Tajemství hradu v Karviné. U projektu baterií He3da se množí otazníky - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Tajemství hradu v Karviné. U projektu baterií He3da se množí otazníky

,
Tajemství hradu v Karviné. U projektu baterií He3da se množí otazníky
Zdroj: Ondřej Stratilík/Euro

Z fantastické české baterie He3da se stává yetti. Hodně se o ní mluví, ale nikdo ji pořádně neviděl.

I když je tu nová průmyslová zóna, dlouhou hornickou historii místo nezapře. Zchátralé budovy bývalé kantýny, omšelého parkoviště a autobusového nádraží upomínají na dobu, kdy ze zdejšího Dolu František vyjížděly stovky tisíc tun kvalitního uhlí pohánějícího regionální těžký průmysl.

Na samém okraji lokality v Horní Suché na Karvinsku, odkud poslední havíři vyfárali před 21 lety, stojí nová mohutná prosklená hala s logem MES. V jejích oknech, kterými jsou vidět prázdné prostory, se odrážejí tmavé podzimní mraky.

Přestože jsou to jen dva týdny, co se tu sjely desítky lidí, aby si připily na slavnostní rozjezd továrny a její zázračné bateriové články He3da, areál o víkendu působí jako po vymření. „Dobrý den,“ pozdraví návštěvu dva kluci, kteří si kopou s míčem poblíž skipové věže. U samotné budovy MES jsou jen ležící reklamní tabule strhané silným větrem. Všude je zamčeno. „Pokud máte zájem pracovat pro naši společnost, informujte se primárně na webových stránkách,“ stojí na papíru přilepeném na hlavním vchodu. Futra zdobí i předvolební nálepka Radomíra Pruse, který kandidoval do Senátu.

He3da (High Energy 3D Accumulator)
Vynález Jana Procházky bývá popisován jako revoluční nástroj pro elektromobilitu a energetiku.

Vysokokapacitní lithiové články z nanomateriálů mají být nehořlavé, jednoduché, lehké, téměř kompletně recyklovatelné a měly by umět pohlcovat i dávat vysoké proudy. Výhodou má být i jejich velmi rychlé nabití.

Právě tento muž, jenž na své předvolební heslo „energie pro náš region“…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?