Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

 Cisterna s pitnou vodou
Cisterna s pitnou vodou
Autor: Martin Pinkas

Sucho i na sněhu. Voda schází obcím už i během zimy

 Weikert 01. února, 17:05  -  Petr Weikert
 Cisterna s pitnou vodou
Cisterna s pitnou vodou
Autor: Martin Pinkas
01. února, 17:05

Obcím chybí voda. Správa rezerv ještě nikdy neměla krizovou techniku přes zimu v terénu. Až letos.

Je mrazivé odpoledne a Zdeněk Volejník stojí u požární nádrže v obci Rosice na Chrudimsku. Je to jedna z těch, na kterých se v zimě bruslí a v létě se v nich místní koupou. Jenže tady se v mrazu bělá jen holý beton se zamrzlou louží na kraji velkou sotva na pár kroků, a přesto zoufale rozbruslenou od dětí. V Rosicích je i přes všechen sníh a déšť z posledních týdnů sucho. Je to jedna z desítek obcí, kam musela Správa hmotných rezerv poslat svoji techniku, která odvrací krizové stavy. A také jeden z důkazů, jak Česko podléhá změnám klimatu.

Byla a není

Na místě velké betonové nádrže stály kdysi staré rybníky. Měly spodní prameny, které později také prosakovaly spárami mezi betonovými deskami dna nádrže a plnily ji. Prostě vždycky tu byla voda. Zdeněk Volejník je od listopadu starostou Rosic a také tady vyrůstal. „Dno bylo vždycky pokryté ledem. Starší kluci bruslili támhle na hlubším, menší děti měly místo tady,“ ukazuje na mrazem seschlou trávu trčící ze dna. S nádrží si teď obec neví moc rady. Dopouštět ji není jak a spodní voda vyschla.

I na zahradách v Rosicích klesla hladina vody ve studních, ale lidé ve vesnici samotné mají naštěstí vodovod. Ti, kteří se před lety nenapojili, dnes podávají žádosti. Přicházeli s nimi i v prosinci, právě kvůli přetrvávajícímu suchu. Vodovod už ale nemají v Brčekolech, které pod Rosice spadají. Starosta proto musel kontaktovat Správu hmotných rezerv, která na místo poslala cisternu s vodou. Aby nezamrzla, stojí v místní hasičárně. Kdo z Brčekol potřebuje, chodí si sem s kanystrem.

Cisterny v terénu ( Autor: Euro )