U Británie roste největší větrný park na světě. Celkový výkon přesáhne tři reaktory z Temelína - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

U Británie roste největší větrný park na světě. Celkový výkon přesáhne tři reaktory z Temelína

,

Začala výstavba největší větrné elektrárny na světě v Severním moři ve vodách Velké Británie. Celkový instalovaný výkon bude 3,6 GW, to znamená více než tři běžné tlakovodní jaderné reaktory, jež jsou například v elektrárně Temelín. Projekt Dogger Bank sestává ze tří parků, každý bude mít výkon 1,2 GW. Investici provádí konsorcium skotské firmy SSE a norské Eqinor. Celkem mají turbíny vyrábět pět procent elektřiny spotřebované ve Spojeném království.

Elektřina ze stovek větrných turbín v Severním moři v oblasti Dogger Bank má vyrobit dostatek elektřiny pro zásobování 4,5 milionu domácností. Energetická firma SSE oznámila, že začala výstavba největší větrné elektrárny na moři. Lokalita Dogger Bank je vzdálena 125 až 290 kilometrů od východního pobřeží hrabství Yorkshire v Anglii.

Písčité místo je žádané pro výstavbu větrných parků, protože leží daleko od pobřeží a obyvatele neruší ani vizuálně. Zároveň tu je moře mělké, hloubka se pohybuje od 15 do 36 metrů, tedy o dvacet metrů méně, než je okolní moře.

První dodávky elektřiny by měly začít po roce 2023. S přípravnými pracemi na pevnině se začalo u vesnice Ulrome v Yorkshiru. Obrovský větrný park mají tvořit tři části. Creyke Beck A, Creyke Beck B a Teesside A.

Výstavbu zajišťuje Jones Bros Civil Engineering U.K. z Walesu. Instalovány mají být turbíny výrobce GE Haliade-X, které mají výkon 12 MW a jsou vysoké 260 metrů. To znamená, že by celkem mělo být postaveno 300 turbín.


Kdo zaskočí za reaktory, když nebude foukat a svítit, ptá se vlivný německý ekonom Sinn

Německý ekonom Hans-Werner Sinn, ilustrační foto


„Začít s výstavbou je vždy významným milníkem každého projektu. Komponenty pro to, co bude největší větrnou farmou na moři, se už vyrábí přes deset let,“ prohlásil generální ředitel projektu Dogger Bank Wind Farms Steve Wilson.

Nový park by měl pokořit větrnou elektrárnu Walney Extension v Irském moři, jež má instalovaný výkon 659 MW. Sedmaosmdesát turbín zabírá plochu 20 tisíc fotbalových hřišť a byl dokončen v roce 2018.

Průměrný výkon turbín v Evropě neustále roste. V roce 2018 to bylo 6,8 MW, což je oproti roku 2017 o 15 procent více.

Dále čtěte:

Jádro zase chceme. Premiér Saska Kretschmer hovoří o výzkumu jaderné energie

Větrníky, kam se podíváš. Odpor lidí k turbínám chtějí němečtí politici zlomit penězi

Bod zlomu: dánský Ørsted staví pro Němce první větrný park bez státní pomoci

Výstavba větrného parku, ilustrační foto