Šperkařská revoluce

29. října 2010, 15:29 - Dagmar Koudelková
29. října 2010, 15:29

Dávno pryč jsou doby, kdy se šperky vyráběly převážně ze zlata a stříbra. V dnešní době jsou k dispozici materiály, které umožňují zajímavé tvarování a vnášejí do tradičního šperkařství naprosto novou dimenzi. Mění se tím nejen podoba, ale i funkce šperků.

Foto: Marketa Richter

Český šperk se může pyšnit dlouholetou tradicí a nemusí být řeč pouze o stále oblíbeném českém granátu. S autorským šperkem je spojována řada vynikajících tvůrců – vyhraněných šperkařů, sochařů i sklářů. Každý z nich se přitom vyjadřoval prostřednictvím sobě blízkých materiálů. Zatímco Jiří Drlík, Pavel Herynek, Lefteris Joanidis, Vratislav K. Novák, Josef Symon, Pavel Opočenský a Marie Uhlířová utvářeli charakter českého šperku na konci 20. století, v polovině 90. let probudili zájem o klenoty v mladé generaci Barbora Škorpilová a Olgoj Chorchoj. K jejich nejzajímavějším pracím patří malosériová produkce značky Belda, zejména technicistně koncipované náramky z hliníku a duralu. Ke špičce v oboru na české scéně patří taky Eva Eislerová a její šperky.

Obrovský boom zažívá šperk v posledních několika letech. Jednou z nejvýraznějších osobností mladé generace šperkařů je Markéta Richterová. Absolventka sklářské školy v Železném Brodě a VŠUP v Praze se už na střední škole zaměřila na návrhářství skleněné bižuterie. Díky tomuto oboru poznala různorodé technologie a naučila se pracovat nejen se sklem, ale i s kovy, plasty nebo materiálem pro šperk nepříliš často užívaným, jakým je corian. Přestože i dnes pracuje se stříbrem, nerezovou ocelí, sklem, corianem či perspexem, největší pozornosti se těší její náramky z uhlíkového vlákna – karbonu.

Karbon, známý využitím v leteckém průmyslu, považuje Richterová za jedinečný materiál – je lehký a ve spojení s pryskyřicí velmi pevný, má zajímavou barvu a strukturu připomínající tkaninu. Jeho zpracování laminováním je sice náročný a dlouhý proces, Richterová ho ale podle vlastních slov podstupuje ráda; své originální šperky totiž sama vyrábí. „Je pro mě důležité, aby šperky působily přirozeně, podpořily osobnost a byly pohodlné pro toho, kdo je nosí,“ říká o svých výrobcích talentovaná designérka.

Její náramky jsou mohutné, ale na ruce příjemné a snadno nositelné, navíc originální. Proto je o ně zájem i v zahraničí. V letošním roce předvedla jako novinku z téhož materiálu elegantní společenské kabelky, podšité hedvábím. Jsou dalším dokladem jejího citu pro tvar, detail a řemeslnou zručnost. Karbonové šperky a doplňky Markéty Richterové jsou ceněny i odborníky a všeobecně považovány za jedny z nejlepších šperkařských produktů poslední doby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít