Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Sázka na Česko. Vývojář Veeam v Praze utratí miliardy a zaměstná stovky lidí

19. listopadu 2018, 12:43 - Ondřej Hergesell
19. listopadu 2018, 12:43

Technologická firma Veeam buduje v české metropoli vývojové centrum, kde zaměstná 500 až 700 IT profesionálů. Investice přesáhne tři miliardy korun.

Na českém pracovním trhu dlouhodobě panuje nedostatek programátorů, vývojářů a dalších „ajťáků“, což vede k trvalému růstu platů v IT branži. Situaci v následujících měsících ještě rozvíří krok softwarové společnosti Veeam, která rozhodla, že v Praze vybuduje své největší vývojové centrum, kde zaměstná zhruba 500 lidí. Týdeníku Euro to řekl Ratmir Timašev, zakladatel a spolumajitel společnosti Veeam Software.

Veeam Software se specializuje na vývoj programů pro zálohování firemních dat a jejich rychlou obnovu v případě technologického problému. „Praha disponuje spoustou pozitivních parametrů, jako jsou vzdělanost lidí, bezpečnost, dostupnost autem či letadlem a také únosné ekonomické náklady na provoz“ vysvětluje Timašev hlavní důvody, proč padla volba na naši zemi.

Veeam má v české metropoli R&D centrum od začátku roku 2016, momentálně v něm působí zhruba 30 vývojářů. Po úspěšném rozjezdu se nyní firma rozhodla udělat z Prahy hlavní „výrobní dílnu“ svých programů. „Momentálně máme tři vývojová centra, kromě české metropole ještě v Petrohradu a v Izraeli. Menší softwarové kanceláře jsou pak ve Spojených státech a Kanadě. Pražské vývojové centrum bude největší, v následujících čtyřech až pěti letech se rozroste na zhruba pět set lidí,“ říká Timašev s tím, že jde o konzervativní odhad a výhledově může pro Veeam v Praze pracovat až 700 IT profesionálů.

Rychlá obnova dat

Timašev založil Veeam spolu s Andrejem Baronovem před 12 lety v Petrohradu, startup se od začátku věnoval vývoji softwaru, který se stará o data a obchodní informace firem. Ta jsou pro byznys klíčová a jejich byť krátká nedostupnost, nebo dokonce ztráta, jsou fatálním problémem.


Přečtěte si:

Kiwi opouští šéfka. Mise je splněna, říká Lucie Brešová


Některé společnosti, typicky banky nebo mobilní operátoři, nemohou bez obchodních informací fungovat ani pár minut. A protože stoprocentní spolehlivost IT systémů nelze zaručit, je třeba mít k ruce nástroje, které umožní firemní data v případě nehody znovu „nahodit“. Čím rychleji, tím lépe. Právě tyto nástroje se budou vyvíjet v holešovických kancelářích Veeamu.

„Rosteme o 40 procent ročně, rozšiřujeme funkcionality pro další cloudové platformy i serverové systémy a kvalitní produkty jsou klíčem dalšího růstu“říká Timašev.

Miliarda tržeb v dolarech

Veeam před časem přesunul své sídlo do švýcarského Baaru, hlavní vývojové centrum buduje v Praze a největší část ze zhruba dvou tisíc zaměstnanců sídlí v Bukurešti, odkud firma řídí prodej a podporu. Prostě globální technologická firma. A také ekonomicky úspěšná. Ještě v roce 2014 dosáhly tržby Veeamu 385 milionů dolarů, loni to už bylo přes 800 milionů a letos chce firma atakovat hranici miliardových tržeb.

„Máme dobře rozjetý rok, jestli udržíme tempo i v listopadu a prosinci, budeme k této metě hodně blízko, nebo ji i pokoříme,“ věří spoluzakladatel a viceprezident pro celosvětový prodej a marketing a dodává, že Veeam většinu profitu investuje zpět do vývoje.

Firmě se daří i na českém trhu. Podle Martina Štětky, ředitele Veeamu pro Česko, Slovensko a Maďarsko, roste firma o desítky procent, v třetím letošním čtvrtletí o 49 procent meziročně. Konkrétní sumy Veeam nepublikuje, nicméně z čísel analytické společnosti IDC lze leccos vyčíst. „Trh softwaru na ochranu a obnovu dat v Česku měl v loňském prvním pololetí hodnotu 5,8 milionu dolarů, v rámci toho Veeam udržel vedoucí pozici s více než 23procentním podílem,“ říká Štětka.

S ekonomickou stabilitou celé firmy souvisí i ochota managementu investovat do pražského vývojového centra. „V příštích čtyřech až pěti letech tu hodláme investovat částku přinejmenším 150 milionů dolarů, zejména do lidí a vybudování adekvátního zázemí“ řekl Timašev týdeníku Euro. Strukturu třímiliardové investice nemá Veeam pevně stanovenou, jisté je, že největší část půjde do lidí. Kromě Čechů totiž Veeam plánuje oslovit IT profesionály z okolních zemí a také hodlá přestěhovat část vývojářů z ostatních center.

„Jsme si vědomi toho, že budeme muset lidem dát opravdu atraktivní nabídku, jak v otázce platů, tak i benefitů. Věřím ale i tomu, že mladí čeští vývojáři se budou chtít podílet na softwarovém řešení, které je úspěšné v celém světě,“ dodává Timašev.

Dále čtěte:

Sociální přesycení. Facebooku a spol. v USA přestali přibývat uživatelé


Čtěte také

Události  Péče o osobu blízkou se nejčastěji týká takzvané sendvičové generace.

Maximální výše příspěvku na péči se v roce 2019 zvýší až na 19 200 korun

Situace, kdy člověk není kvůli špatnému zdravotnímu stavu schopen samostatně vykonávat…

před 3 hodinami

 Herba Fabrica, ilustrační foto

Sucho jako příležitost. České zemědělství plodí startupy

Sucho ničí zemědělskou půdu, která navíc rychlým tempem mizí ve prospěch skladů a…

před 3 hodinami

 Samsung Galaxy Fold

Samsung představil skládací telefon. Model Galaxy Fold bude stát přes 50 tisíc korun

Co Samsung slíbil, to i plní. Na podzim nás navnadil skládacím telefonem, které měl začít…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Komentáře

Finance
Daňové zvýhodnění na děti: Česko vs. Slovensko
Myslíte si, že kouříte zdravě e-cigaretu? Aneb jakým rizikem jsou náhražky cigaret?
Jak by měla vypadat plná moc k přepisu auta?
Daňové přiznání 2019: do kdy a jak musíte zaplatit daň z příjmu
Žádáme o rodičovskou a mateřskou
Auta
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a…
Audi SQ5 TDI: Další diesel s elektrickým kompresorem přichází. Nabízí 347 koní a 700 Nm
Silnice ve správě státu: Neexistuje lepší řešení?
Kolik NOx produkují moderní diesely v reálném provozu? Některé nic
Mercedes-Benz Trucks prezentoval výsledky a nové produkty
Technologie
Homeopatická pohotovost (video s CZ titulky)
Výzkum poukázal na nedostatky správců hesel. Je možné získat hesla z paměti
Šmoulové a další pohádky. Google v ČR spustil YouTube Kids
Jako dva mobily v jednom. Skládací Galaxy Fold je tady a bude pekelně drahý
Twitter chce nový začátek. K testování „Twttru“ se můžete přihlásit i vy
Hry pro příležitostné hráče