Menu Zavřít

Sněmovna chce umožnit záložnám, aby se změnily v banky

17. 12. 2010
Autor: profit

Spořitelní a úvěrní družstva by v budoucnu mohla požádat o bankovní licenci, která by jim umožnila podnikat jako ostatním bankám. Musela by ale změnit svou právní formu na akciovou společnost.

Foto: Martin Siebert

Sněmovna to dnes schválila v rámci vládní novely, která má zpřísnit regulaci finančního trhu. Novelu nyní dostane k projednání Senát. Návrh na zápis změny formy kampeliček na akciovou společnost by měl být podle úpravy možný až poté, co Česká národní banka udělí licenci i souhlas ze změnou. Po zápisu změny do obchodního rejstříku budou moci kampeličky začít podle licence podnikat.

Vládní návrh má zlepšit fungování finančního trhu i spolupráci mezi dohledovými orgány v rámci Evropské unie. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve uvedl, že novelu pokládá za přínos k ochraně spotřebitele i k jistotě regulátora, tedy centrální banky.

Banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníci s cennými papíry budou muset podle novely posílit kontrolní systémy. Jedním z takových opatření bude vytvoření takzvaného výboru pro odměňování. Ten stanoví pravidla pro přidělení odměn, která se budou vztahovat na osoby ovlivňující rizikový profil finanční instituce.

CONTENT24

Sněmovna na popud rozpočtového výboru do novely včlenila pasáž, podle níž má ČNB informovat výbor pro odměňování o odměnách bankovních manažerů. Tyto informace mají podle poslanců sloužit ke srovnání systémů odměňování a postupů jednotlivých bank. Předávané informace se mají týkat počtu lidí, kteří pobírají nejméně milion eur (aktuálně zhruba 25 milionů korun), a to v členění podle činností banky. Informace by měly obsahovat údaje o hlavních složkách mezd, prémií, dalších odměn a penzijních výhod.

Novela také dává právo ČNB, aby po kampeličkách, které mají problémy s hospodařením, vyžadovala nápravu. Může například chtít, aby záložna omezila pohyblivou část odměn nebo přednostně z čistého zisku navýšila kapitál.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).