Skončí Nova jako Markíza? Odchod z DVB-T nevylučuje - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Skončí Nova jako Markíza? Odchod z DVB-T nevylučuje

, Ondřej Hergesell,
Skončí Nova jako Markíza? Odchod z DVB-T nevylučuje
Zdroj: Profimedia.cz

Nejsledovanější televize v zemi chce výhodnější podmínky za pozemní digitální vysílání. Jinak může v DVB-T skončit stejně jako její slovenská sestra.

Poté, co slovenská televize Markíza přestala na začátku letošního roku vysílat přes tamní pozemní vysílače, ji může v budoucnu následovat i česká sestra. TV Nova, nejsledovanější televizní stanice u nás, sice má kontrakt na šíření DVB-T signálu s Českými Radiokomunikacemi, management skupiny Nova však žádá výhodnější podmínky. Ty souvisejí jednak s plánovaným přechodem na modernější pozemní vysílání DVB-T2, ale také s celkovým vývojem byznysu televizního vysílání.

„Nebyl nám předložen funkční obchodní model pozemního digitálního vysílání, nemáme nabídku od operátorů ani definitivní podobu přechodových multiplexů. Pro nás je zásadní, aby součástí bylo kódové vysílání“ tvrdí Josef Uher, technický ředitel skupiny Nova. Na přímý dotaz týdeníku Euro, zda může vyloučit odchod Novy či kanálu Nova Cinema z DVB-T vysílání, Uher uvedl: „Dokud nedostaneme konkrétní nabídku, nemůžeme se k ničemu dalšímu vyjadřovat“


Přečtěte si:

CME se zbavuje antén. Na Slovensku přejde na satelit a kabel


Zatímco za šíření signálu v terestrických sítích (příjem na klasickou anténu) platí televizní stanice provozovatelům DVB-T multiplexů, v případě vysílání přes kabelové rozvody, satelit a IPTV, což je v Česku kupříkladu O2 TV, platí operátoři televizím. Server Zive.sk uvedl, že slovenská Markíza a stanice Doma platily za šíření signálu přes sítě Towercom pět milionů eur ročně, zatímco od operátorů inkasují přes tři miliony eur. Odhadovaný inzertní výpadek kvůli propadu sledovanosti -Markíza se po 1. lednu propadla z 18 na 12 procent – by se měl pohybovat kolem osmi milionů eur.

Případný odchod TV Nova z terestrického éteru by měl daleko zásadnější dopad na diváky v ČR než na Slovensku. Tam má DVB-T jako primární zdroj příjmu televizního signálu necelá pětina domácností, v Česku tuto platformu používá podle posledního průzkumu z loňského podzimu 58 procent domácností, přičemž tento údaj každoročně roste.

Zajímavostí také je, že stejně jako Nova a Markíza mají stejného majitele, mediální skupinu CME, tak i České Radiokomunikace a společnost Towercom, zajišťující DVB-T na Slovensku, jsou vlastněné stejným majitelem, investičními fondy Macquarie.


Byla Česká televize objektivní? Přečtěte si více:

Porušení zákona. ČT prý v amerických volbách stranila Clintonové

Donald Trump a Hillary Clintonová v druhé prezidentské debatě


Ohodnoťte tento článek
Diskuze