Schillerová souhlasí. Miliardy na nové houfnice budou - Euro.cz

Přihlášení

Schillerová souhlasí. Miliardy na nové houfnice budou

,
Schillerová souhlasí. Miliardy na nové houfnice budou
Zdroj: Nexter Systems

Armáda je o něco blíže nákupu 52 nových samohybných děl Caesar. Ministerstvo financí nákup za 5,95 miliardy korun registrovalo.

Informaci týdeníku Euro potvrdil Jakub Fajnor, mluvčí ministerstva obrany. Registrací projektu padl poslední formální zádrhel před samotným výběrem houfnice a náměstek pro vyzbrojování mohl zahájit oficiální vyjednávání se zástupci firmy Nexter Systems. „S výrobcem proběhla čtyři jednání,“ sumarizuje Fajnor aktuální stav.

Až během těchto rozhovorů ministerstvo obrany zjistí, jestli francouzský výrobce děl Caesar na podvozku Tatra, jež si jako náhradu zastaralých systémů Dana vybrala armáda, vyhoví dvěma základním požadavkům české strany. Tedy ceně 105 milionů korun za každý jeden komplet a 40procentnímu zapojení tuzemského průmyslu. „Francouzský výrobce je s našimi požadavky seznámen a doposud je nezpochybnil ani nenegoval,“ reaguje Jakub Fajnor.

Jak uvedl Lubor Koudelka, pověřený náměstek pro vyzbrojování, v srpnovém vydání ministerského magazínu A report, zakázku by chtěl podepsat do konce letošního roku. A na tom se prý nic nezměnilo. „Do současné doby nenastaly žádné nové skutečnosti, které by signalizovaly nutnost posunu termínu podpisu kontraktu,“ říká mluvčí Fajnor. První novou houfnici mají vojáci získat v roce 2022, poslední z celkových 52 pak o čtyři léta později.

Záměr nakoupit francouzská děla Caesar 8×8 oznámil ministr Lubomír Metnar na začátku letošního června. Při vnitroresortním srovnání prý vyšla jako ideální a cenově nejvýhodnější řešení pro potřeby české armády. Porazily třeba i slovenské houfnice Eva a Zuzana 2, čemuž třeba Andrej Babiš nerozuměl. „Proč jste nekoupili slovenská děla Zuzana? Nerozumím tomu, proč jste něco neudělali společně,“ dotázal se Babiš na červnové konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost a mířil tím na Metnara a jeho slovenského kolegu Jaroslava Nadě.