Šance pro české dravce: Alpiq znovu prodává své elektrárny v Kladně a Zlíně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Šance pro české dravce: Alpiq znovu prodává své elektrárny v Kladně a Zlíně

, Petr Třešňák,
Šance pro české dravce: Alpiq znovu prodává své elektrárny v Kladně a Zlíně

Švýcarská energetická společnost Alpiq po několika letech oživuje myšlenku prodeje svých českých uhelných zdrojů v Kladně a Zlíně. Elektrárny s kogeneračními jednotkami nabídla zájemcům již v roce 2013. Tehdy požadovala částku převyšující deset miliard korun.

Společnost, která patří k největším obchodníkům s elektřinou v Česku, by ráda vyřadila uhlí ze svého portfolia. V rámci této strategie se chce zbavit i dvou českých uhelných elektráren. Záměr webu Euro.cz potvrdila mluvčí tuzemského Alpiqu Markéta Čapková.

V obou energetických zdrojích drží Alpiq 100procentní podíl. Podle vlastního vyjádření se hodlá také více soustředit na obory s větším růstovým potenciálem a vylepšit hospodaření.

O budoucím kupci se rozhodne především na základě nabídnuté ceny a bezpečnosti celé transakce.

Alpiq prodává moderní energetické zdroje, které kromě elektřiny dodávají také teplo desítkám tisíc odběratelů. Výkon kladenské elektrárny dosahuje 404 MW elektřiny a 905 MW tepla. V roce 2014 byl v elektrárně instalován nový blok za 260 milionů eur (6,7 miliardy korun). Alpiq elektrárnu vlastní od roku 2002.

Elektrárna ve Zlíně vyrábí a dodává elektřinu, teplo pro technologie a centrální systém zásobování teplem. Její elektrický výkon je 64 MW a tepelný výkon 376 MW. Společnost Albiq ji koupila v roce 2005 od americké energetické skupiny Cinergy.


Poskládané elektrárny. Energetici začínají spojovat zdroje do větších celků

 Šéf společnosti Amper Market Jan Palaščák


Oba své české zdroje Švýcaři nabízeli už v roce 2013. Do finále tendru se dostaly firmy Energetický a průmyslový holding, Purs a Carpaterra Energy. Dříve ze soutěže odstoupily ČEZ a Penta. Hodnota dvou nabízených elektráren byla tehdy odhadována na 400 až 450 milionů eur, tedy zhruba 10 až 12 miliard korun.

Alpiq se zbavovala některých svých zahraničních aktiv kvůli snižování firemních dluhů. Z prodeje českých elektráren ale nakonec sešlo, protože se mateřské skupině podařilo získat finance prodejem části majetku jinde. Nyní se tady dravcům na tuzemském energetickém trhu otevírá nová příležitost.

Společnost Alpiq Energy SE, která je jednou z největších mezinárodních společností zabývajících se obchodem s elektřinou v Česku, se loni dostala do čistého zisku 96,9 milionu korun po předloňské ztrátě 1,4 miliardy korun. Tržby za prodej zboží, výrobků a služeb zvýšila o 52,6 procenta na 139,2 miliardy korun.

Společnost patří mezi firmy s nejvyššími ročními tržbami v Česku. Například podle žebříčku, který v polovině září zveřejnila úvěrová pojišťovna Coface, patří Alpiq Energy vedle Škody Auto a Hyundai Motor Manufacturing Czech mezi největší tuzemské firmy. Žebříček hodnotil společnosti podle obratu a analyzoval i další parametry, jako jsou počty zaměstnanců, makroekonomická data, struktura sektorů i trhů.

Dále čtěte:

100 let republiky: od malých zdrojů k Temelínu a zase zpět

Babiš: Životnost Dukovan by se mohla prodloužit o deset let. Nový blok by byl desetkrát dražší

Příliš laxní kontrola: němečtí Zelení kritizují jaderný úřad Drábové

Bude mít ČEZ čím zatopit? Prolomení limitů v Dole Bílina se komplikuje

 Těžba na lomu Bílina

Ohodnoťte tento článek
Diskuze