Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí mírně zrychlil - Euro.cz

Přihlášení

Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí mírně zrychlil

, čtk,
Růst ekonomiky eurozóny i EU v prvním čtvrtletí mírně zrychlil
Zdroj: Tabrez Syed via Flickr (CC BY 2.0)

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí zrychlilo ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procentního bodu. Růst hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny činil 0,4 procenta, v celé EU pak 0,5 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V meziročním srovnání růst HDP v 19 zemích platících eurem činil 1,2 procenta a v celé unii 1,5 procenta. Stejným tempem ekonomika rostla také v posledních třech měsících loňského roku.

Údaje o růstu ekonomiky eurozóny překonaly očekávání analytiků v anketě agentury Reuters. Ti v průměru očekávali, že HDP se proti předchozím třem měsícům zvýší o 0,3 procenta a meziročně o 1,1 procenta.


Ilona Švihlíková: Proč má eurozóna k funkční měnové unii hodně daleko

ilustrační foto


Evropská centrální banka (ECB) čekala, že v prvním čtvrtletí se HDP zvýší o 0,2 procenta a že ve druhém kvartálu růst zrychlí na 0,3 procenta. ECB kvůli trvale nízké inflaci na konci loňského roku odsunula zpřísňování měnové politiky.

Eurostat upozornil, že předběžný odhad vychází z údajů od 17 členských zemí, které mají na HDP eurozóny podíl 93 procent a na HDP celé EU pak 90 procent. Eurostat ve svém rychlém odhadu neuvádí žádné další podrobnosti. Zpřesňující zprávu zveřejní 15. května.

Přečtěte si také:

Česká ekonomika se začíná přehřívat, v žebříčku stability se propadla o tři místa

Evropská centrální banka uvažuje o levných úvěrech pro komerční banky

Šéf euroskupiny Centeno: Základy ekonomiky eurozóny jsou silnější než před krizí