Ruský podnikatel dusí obranu. Budoucnost kunovických letadel v armádě je nejistá - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Ruský podnikatel dusí obranu. Budoucnost kunovických letadel v armádě je nejistá

,
Ruský podnikatel dusí obranu. Budoucnost kunovických letadel v armádě je nejistá
Zdroj: čtk

Armádní letouny L-410 nemá kdo opravovat, ministerstvo se neumí dohodnout s výrobcem.

Každých deset minut se počítá. A tak když v pátek 14. února dostala kbelská základna pokyn z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), posádka letounu L-410 ihned startovala motory. S týmem lékařů letěli do slovenské Sliače pro lidské orgány, které pak v Praze posloužily k transplantaci a záchraně pacienta. Otázka je, jak tyhle důležité akce bude armáda zvládat do budoucna.

Turbovrtulových strojů L-410 má celkem pět, jenže už od roku 2019 je nemá kdo opravovat. Ministerstvo obrany dosud nedokázalo uzavřít dohodu s ruskou společností Aircraft Industries, která ještě jako Let Kunovice letadla L-410 vyráběla a dnes je jedinou tuzemskou firmou, jež dokáže stroje „legálně“ generálkovat.


Přečtěte si komentář: Jak dlouho bude ještě armáda strašit

\"Ondřej
Ondřej Stratilík

I přesto, že nový kontrakt se už dvakrát nepodařil uzavřít, ministerstvo nyní opět zkouší štěstí. „Děláme a budeme dělat maximum pro to, aby došlo k uzavření servisní smlouvy pro opravy draků letounů,“ tvrdí Jakub Fajnor z tiskového oddělení resortu. Zatím ovšem bezúspěšně.

Nečekaně drahé opravy

Obrana přitom počítala s tím, že až do roku 2021 bude mít klid. Před čtyřmi lety uzavřela s Aircraft Industries první smlouvu za 156 milionů korun, jež měla být platná až do 30. listopadu příštího roku. Jenže úředníci se přepočítali. „Vzhledem k nepředpokládané finanční náročnosti na generální opravy draků letounů armáda na jaře roku 2018 konstatovala, že v roce…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?