Přeloučský výrobce předvedl obrněné vozidlo Perun pro armádu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Přeloučský výrobce předvedl obrněné vozidlo Perun pro armádu

, čtk,

Na vojenském letišti v Chrudimi si dnes lidé mohli během Dne otevřených dveří 43. výsadkového praporu prohlédnout obrněné vozidlo Perun. Pro českou armádu je vyvinula společnost SVOS Přelouč. Čtyři vozidla použitelná v obraně i v boji dodá výrobce příští rok, první v současnosti podstupuje zkoušky, řekl člen konstrukčního týmu firmy Jiří Králík. Armáda za ně zaplatí celkem 94,5 milionu korun.

Vozidlo firma vyvinula během tří let pro vojáky z prostějovské 601. skupiny speciálních sil podle jejich požadavků a zkušeností z boje. Jednotlivé části jsou certifikovány podle standardů NATO, vyrobí je zahraniční dodavatelé i samotná firma.

Vozidlo má akční dojezd až 700 kilometrů při silniční rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Bude vybaveno motorovými jednotkami s výkonem 240 kilowattů. Podvozek bude mít čtyř nebo šestikolový pohon a nápravové a mezinápravové uzávěrky. Základní pohotovostní hmotnost činí 10 400 kilogramů, užitková hmotnost 2600 kilogramů a celková hmotnost 13 tisíc kilogramů.

Podle Králíka armáda typ vozidla s podobnou hmotností zatím nepoužívá. Perun bude moci sloužit pro čtyři až 12 členů posádky podle typu vozidla.

Pro aktivní ochranu osádky je vozidlo vybaveno řadou lafetovaných kulometů a granátometů. Mohou být na něm umístěny zbraňové systémy do ráže 20 milimetrů.

Společnost SVOS Přelouč je podle obchodního ředitele Ladislava Péka připravena vyrobit v budoucnu vozidlo i v různých modifikacích. Může nést nástavbu pro ambulanci, speciální zbraně či mít dálkové ovládání a štít pro rozhánění potyček a demonstrací.


Ohodnoťte tento článek
Diskuze