Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí

,
Praha patří mezi 10 nejoblíbenějších kongresových destinací světa. Čechům se daří i v pořádání online akcí
Zdroj: Pražské kongresové centrum
  • Praha se v žebříčku nejoblíbenějších kongresových destinací asociace ICCA umístila na sedmém místě

  • Experti ocenili hlavně flexibilitu Čechů a jejich schopnost přenášet akce do virtuálního prostředí

  • Celkem se ve zdejší metropoli podle agregovaných dat Prague Convention Bureau (PCB) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni konalo 1220 akcí, což je o 2,9 procenta méně než v roce 2020

Mezi první eventy, které se za covidové pandemie přesunuly do online prostoru, patřily kongresy a konference. Mnohé z nich tam dokonce zůstaly, a tak mohly vzniknout celé firmy zaměřené na pořádání virtuálních akcí, kam se připojují přední světoví řečníci. Pražané se však osobního setkávání vzdát rozhodně nechtějí, a tak se české hlavní město opět zařadilo mezi top deset kongresových destinací planety. Vedle Prahy se na seznamu metropolí, kde se eventové agentury zdařile vypořádaly s pandemií, objevila například ještě Vídeň, Lisabon, Singapur či Soul.

V Praze se podle agregovaných dat Prague Convention Bureau (PCB) a Českého statistického úřadu (ČSÚ) konalo v roce 2021 celkem 1220 akcí, což je o 2,9 procenta méně než předloni. Oproti rekordnímu roku 2019 se jednalo dokonce o propad o 79,5 procenta. Pandemie se významně podepsala především na počtu delegátů, kteří se těchto akcí zúčastnili. Meziročně vloni poklesl z téměř 182 tisíc na 146 tisíc, což je o 19,5 procenta méně.

Velké mezinárodní kongresy se do Prahy vrátí. Některé z nich ale budou v hybridním formátu, předpovídá šéf PCB Roman Muška

V regionech je situace podobná – statistika ČSÚ uvádí, že počet eventů konaných mimo Prahu se propadl o 13,4 procenta, přičemž počet účastníků klesl o zhruba desetinu. Vyjádřeno čísly si tedy sice hlavní město vede lépe, ale tamní akce zase navštěvuje o to méně delegátů, jimž se nechtělo přes hranice kvůli přetrvávajícím restrikcím v cestování a pořádání hromadných událostí. Roman Muška, ředitel Prague Convention Bureau, tedy organizace, která oficiálně zaštiťuje kongresový průmysl Prahy, říká, že to vedlo k přesouvání eventů do virtuálního nebo hybridního formátu.

Uskuteční, co slíbili?

Česká republika není výjimkou, protože pandemie pozlobila de facto všechny, a to se přirozeně promítlo i do žebříčku nejpopulárnějších kongresových destinací vyhlašovaného Mezinárodní kongresovou asociací ICCA. Aby pomohla firmám a potenciálním návštěvníkům či prezentujícím na konferencích, vytvořila letos nový Destination Performance Index. Jedná se o dataset, na základě něhož ICCA v mezinárodním kontextu hodnotila jednotlivá města s ohledem na počet plánovaných, uskutečněných, virtuálních a hybridních asociačních akcí. Nově však přibylo kritérium připravenosti převést v případě potřeby fyzickou akci do online podoby. Dále ICCA začala sledovat schopnost pořadatelů plánované eventy skutečně dovést k realizaci. To znamená často právě přesun do virtuálního světa, pokud by se kongres měl rušit.

Praha si nejlépe vedla v kategorii plánovaných asociačních akcí, kde obhájila páté místo. Dle dřívějších kritérií žebříčku by se tedy česká metropole umístila v TOP 5 kongresových destinacích světa. Hlavní město zvládá ale i virtualizaci, v níž skončilo šesté. V celkovém hodnocení pak tuzemská metropole obsadila pozici sedmou.

„Kongresová Praha a jednotliví poskytovatelé služeb byli ihned v začátcích pandemie velice flexibilní a rychle se situaci přizpůsobili širokou nabídkou služeb umožňujících online zapojení delegátů a živé přenosy akcí z prostředí virtuálních studií,“ tvrdí Muška. Prague Convention Bureau následně dokonce spoluzakládalo Hybrid City Alliance, což je uskupení destinací z různých koutů planety. Ty se mají v rámci pořádání hybridních akcí navzájem podporovat a pomáhat, aby organizátorům zjednodušily digitalizaci.

Potkáme se v metaverzu

Právě hybridní a virtuální asociační akce vloni raketově nabíraly na popularitě – jejich počet meziročně podruhé skokově narostl o 11, respektive 18 procent, což se pozitivně projevilo na množství posunutých či zrušených eventů. Ty pro změnu poklesly o pětinu, potažmo desetinu. Virtuální akce mají přínos především ekonomický a ekologický. Byť u nich odpadá příjemná socializace a čas využitelný k networkingu, létat přes oceány kvůli jednodenním kongresům se nevyplácí firmám ani planetě.

U nás virtuální eventy pořádá například platforma Happenee. „Po nástupu pandemie jsme se skutečně, stejně jako všichni ostatní, docela dost strachovali o to, co s námi vlastně bude,“ vzpomínal šéf firmy Zdeněk Hesoun v rozhovoru s redakcí Euro.cz. „Po chvíli přemýšlení jsme však dospěli k závěru, že naši eventovou platformu obohatíme o nové moduly, díky nimž by šlo pořádat tyto akce právě i online. Jedná se tedy vlastně o takovou z nouze ctnost, která ale skvěle zafungovala a učinila Happenee daleko komplexnějším nástrojem, než jakým byl v minulosti,“ popsal, jak zmíněná digitalizace v praxi probíhala. Společnosti v tuzemsku konkuruje ještě třeba Eventee, to má však na rozdíl od Happenee zaměřeného na komerční firmy klienty hlavně mezi univerzitami.

Ze světa offline konferencí do onlinu. Tuzemská aplikace na pořádání akcí Eventee zabojovala a uspěla i v době covidové

Ještě o krok dál jde česko-americký XLAB Jindřicha Trapla, jenž přenáší konference dokonce do metaverza a v současnosti dokáže do jediného obrazu spojovat řečníky ze všech koutů světa a v reálném čase jejich debatu vysílat z pražské centrály. Zástupci všech firem se shodli, že fyzické akce s nástupem těch virtuálních rozhodně nevymizí – budou o online kongresy pouze obohaceny.