zavřít

Ty to zvládneš.cz - NEPOZORNOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Autor: čtk

Poučení z kauzy Čepro. Krejčířova metoda by dnes narazila na překážky

David Tramba 30. června 2018, 07:00  -  David Tramba
 Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Autor: čtk
30. června 2018, 07:00

Nechybělo mnoho a nájezdníci okolo Radovana Krejčíře mohli ovládnout státem vlastněného distributora benzinu a nafty.

Nabízí se otázka, co je horší. Jestli skutečnost, že se vás kriminální struktury pokusí okrást o tři miliardy korun, nebo to, že po čtrnácti letech stále musíte docházet k soudu a dokola vysvětlovat, že jste se stali obětí podvodného spiknutí. Dávné kauzy pronásledují státem vlastněného distributora pohonných hmot Čepro dodnes.

Hlavní dějství celého dramatu se odehrálo již v roce 2004. V hlavních rolích zde vystupují nájezdník Radovan Krejčíř, bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec a obchodní ředitel Martin Pechan. Vedlejší roli zde odehrál i bývalý premiér Stanislav Gross či exprezident Václav Klaus, jehož amnestie zachránila část aktérů před pobytem za mřížemi.

K jistému posunu došlo až v letošním roce. Soud v únoru zamítl návrh na insolvenci Čepra podaný právníkem Vladimírem Bartošem. O měsíc později soud - zatím nepravomocně - odsoudil ke čtyřem letům vězení bývalé top manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A jen o pár dní později Vrchní soud v Praze potvrdil 15letý trest odnětí svobody pro Radovana Krejčíře.

Poslední zmíněný rozsudek přináší určitou naději, že se všechny kauzy podaří v dohledné době uzavřít. „Jedná se o průlomové rozhodnutí a začátek konce historických kauz, které společnost Čepro zatěžují déle než 15 let,“ poznamenal k verdiktu soudu generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Selhání Grossova chráněnce

Na počátku celého příběhu jsou pochybné obchody společností Bena a Tukový průmysl s pohonnými hmotami. Stát na nezaplacených daních přišel o téměř tři miliardy korun. Někdy v roce 2002 dostal jeden z podvodníků „geniální“ nápad: budeme tvrdit, že naše pohonné hmoty stále leží ve skladech Čepra. Ať nám je státem vlastněný podnik vydá!

Fiktivní pohledávka za 2,6 miliard korun přitáhla pozornost ještě větších drsňáků z prostředí organizovaného zločinu. V roce 2003 do hry vstupuje firma Venturon Investment spojená s Radovanem Krejčířem. Kauza se v březnu 2004 dostala před soud, jenže za Čepro se k jednání nikdo nedostavil. Soudní obsílky ke správným lidem nedoputovaly.

Jak se to mohlo stát? Krejčířův člověk přesvědčil zaměstnankyni podatelny v Čepru Ivanu Skopcovou, aby soudní obsílky sebrala a odnesla z budovy. Tato část kauzy je důkladně popsána v knihách novináře Jaroslava Kmenty i ve filmu Gansgter Ka. Teprve zásah policie v Čepru přinesl zvrat v příběhu, který směřoval k třímiliardové škodě a možná až ke ztrátě státní kontroly nad strategicky důležitou oblastí přepravy a skladování pohonných hmot.


Přečtěte si: Jak ukrást firmu?


Část viny na celé kauze má i tehdejší vláda sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse. Právě on dosadil svého chráněnce Tomáše Kadlece do vedení Čepra. Bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu Kadlec novou funkci evidentně nezvládal, a navíc se zapojil do pochybných obchodů. Nevýhodné transakce s firmou Czech Energospace připravily Čepro o 262 milionů korun. Tuto škodu mají podle - zatím nepravomocného - rozhodnutí soudu z letošního března Kadlec spolu se svým bývalým podřízeným Alexandrem Houškou uhradit.

Kauzy se protahují vinou obstrukcí ze strany nájezdníků a exmanažerů. „Je to podobné, jako kdyby si host objednal v restauraci oběd a pak odmítal zaplatit účet proto, že čas na účtence neodpovídá času na jeho hodinkách. Nakonec ho zaplatí, ale zaměstná tím veškerý personál na celé odpoledne,“ glosuje svou osobní zkušenost právník Jaromír Císař, který společnost Čepro zastupuje.

Za mřížemi v Kokstadu

Hlavní viník celé kauzy Radovan Krejčíř dopadl neslavně. Před více než dvěma lety jej jihoafrický soud poslal kvůli únosu, pokusu o vraždu a obchodování s drogami na 35 let do vězení. Letos v březnu konečně padl verdikt i v Česku - Vrchní soud v Praze potvrdil 15letý trest. Krejčíř dodnes zůstává za mřížemi v Kokstadu, jihoafrické věznici pro nejnebezpečnější zločince.

„Kdokoliv, kdo by chtěl,Krejčířovu metodu‘ krok po kroku zopakovat, dnes naštěstí narazí na mnohem větší překážky v podobě technického pokroku a vývoje legislativního prostředí. Organizátoři podvodu ale použili i některé právní kličky, se kterými se může běžný český podnikatel setkat u svých obchodních partnerů i v současnosti,“ dodává na závěr Jaromír Císař.

Dále čtěte:

Tři fáze všeho. Jak se Rusko chová ke svým oligarchům?

Prosperita rodu Kurků. Do vedení holdingu nastoupila už třetí generace

Dlouhé, dlouhé peníze. Jen slavné jméno dětem miliardářů nestačí

Odchovanci OKD. Otava chystá investice za dvě miliardy

Letitá tradice ruky šátralky. Nepřátelské přebírání firem je v Česku oblíbenou strategiíČtěte také

 Slevy, ilustrační foto

Obchod jako škola podvodu. Nekalé praktiky českých prodejců se ale chýlí ke konci

Obchod je školou podvodu, napsal v osvíceném 18. století francouzský spisovatel a…

před 7 hodinami

 Premiér Andrej Babiš a ministr dopravy Vladimír Kremlík

Babiš navrhl odvolání Kremlíka. Ministerstvo dopravy má trvale řídit vicepremiér Havlíček

Premiér Andrej Babiš dnes navrhl prezidentu Miloši Zemanovi odvolání ministra dopravy…

20. ledna 2020

Ondřej Stratilík

Spojenecká základna v Ostravě? Svěží nápad i skvělé PR gesto

Přestože je zatím vize europoslance a místopředsedy občanských demokratů Alexandra Vondry…

20. ledna 2020

 Huawei, ilustrační foto

Huawei, nebo zpoždění o dekádu. Německo potřebuje Číňany pro stavbu 5G sítě

Německý ministr vnitra Horst Seehofer se postavil proti možnému vyloučení čínské firmy…

20. ledna 2020

 Google, ilustrační foto

USA hrozí Česku odvetou za zavedení digitální daně. Je to diskriminace, tvrdí Washington

Spojené státy varují, že kvůli takzvané digitální dani zavedou vůči Česku odvetná…

20. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
5 případů, kdy musíte odevzdat přehled a nečekáte to
Rozhovor s Ondřejem Chládkem o whisky TREBITSCH a založení investičního fondu SICAV
Daňové povinnosti předčasných důchodců
Kdo bude letos muset zaplatit solidární daň?
Dodavatel elektřiny a plynu pro rok 2020. Jak vybrat nejlepší společnost?
Auta
Honda přivezla do Česka Civic po faceliftu. A hned nasadila…
Kvíz: Poznáte auto z těchto detailů?
MPV ještě neumírají. Ford Galaxy a S-Max vsadí na hybridní pohon
Víceúčelový autobus Scania pro rakouské hasiče
Vyplatí se elektromobil proti běžnému autu? Ano, musíte s ním ale jezdit až 10 let
Hry pro příležitostné hráče