Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Autor: čtk

Poučení z kauzy Čepro. Krejčířova metoda by dnes narazila na překážky

David Tramba 30. června 2018, 07:00  -  David Tramba
 Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Čekání na verdikt. Exšéf Čepra Tomáš Kadlec (vlevo) a obchodní ředitel Alexandr Houška skončili před soudem kvůli nevýhodným obchodům, na kterých státní akciovka prodělala 262 milionů korun.
Autor: čtk
30. června 2018, 07:00

Nechybělo mnoho a nájezdníci okolo Radovana Krejčíře mohli ovládnout státem vlastněného distributora benzinu a nafty.

Nabízí se otázka, co je horší. Jestli skutečnost, že se vás kriminální struktury pokusí okrást o tři miliardy korun, nebo to, že po čtrnácti letech stále musíte docházet k soudu a dokola vysvětlovat, že jste se stali obětí podvodného spiknutí. Dávné kauzy pronásledují státem vlastněného distributora pohonných hmot Čepro dodnes.

Hlavní dějství celého dramatu se odehrálo již v roce 2004. V hlavních rolích zde vystupují nájezdník Radovan Krejčíř, bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec a obchodní ředitel Martin Pechan. Vedlejší roli zde odehrál i bývalý premiér Stanislav Gross či exprezident Václav Klaus, jehož amnestie zachránila část aktérů před pobytem za mřížemi.

K jistému posunu došlo až v letošním roce. Soud v únoru zamítl návrh na insolvenci Čepra podaný právníkem Vladimírem Bartošem. O měsíc později soud - zatím nepravomocně - odsoudil ke čtyřem letům vězení bývalé top manažery Čepra Tomáše Kadlece a Alexandra Houšku. A jen o pár dní později Vrchní soud v Praze potvrdil 15letý trest odnětí svobody pro Radovana Krejčíře.

Poslední zmíněný rozsudek přináší určitou naději, že se všechny kauzy podaří v dohledné době uzavřít. „Jedná se o průlomové rozhodnutí a začátek konce historických kauz, které společnost Čepro zatěžují déle než 15 let,“ poznamenal k verdiktu soudu generální ředitel Čepra Jan Duspěva.

Selhání Grossova chráněnce

Na počátku celého příběhu jsou pochybné obchody společností Bena a Tukový průmysl s pohonnými hmotami. Stát na nezaplacených daních přišel o téměř tři miliardy korun. Někdy v roce 2002 dostal jeden z podvodníků „geniální“ nápad: budeme tvrdit, že naše pohonné hmoty stále leží ve skladech Čepra. Ať nám je státem vlastněný podnik vydá!

Fiktivní pohledávka za 2,6 miliard korun přitáhla pozornost ještě větších drsňáků z prostředí organizovaného zločinu. V roce 2003 do hry vstupuje firma Venturon Investment spojená s Radovanem Krejčířem. Kauza se v březnu 2004 dostala před soud, jenže za Čepro se k jednání nikdo nedostavil. Soudní obsílky ke správným lidem nedoputovaly.

Jak se to mohlo stát? Krejčířův člověk přesvědčil zaměstnankyni podatelny v Čepru Ivanu Skopcovou, aby soudní obsílky sebrala a odnesla z budovy. Tato část kauzy je důkladně popsána v knihách novináře Jaroslava Kmenty i ve filmu Gansgter Ka. Teprve zásah policie v Čepru přinesl zvrat v příběhu, který směřoval k třímiliardové škodě a možná až ke ztrátě státní kontroly nad strategicky důležitou oblastí přepravy a skladování pohonných hmot.


Přečtěte si: Jak ukrást firmu?


Část viny na celé kauze má i tehdejší vláda sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse. Právě on dosadil svého chráněnce Tomáše Kadlece do vedení Čepra. Bývalý šéf Národního bezpečnostního úřadu Kadlec novou funkci evidentně nezvládal, a navíc se zapojil do pochybných obchodů. Nevýhodné transakce s firmou Czech Energospace připravily Čepro o 262 milionů korun. Tuto škodu mají podle - zatím nepravomocného - rozhodnutí soudu z letošního března Kadlec spolu se svým bývalým podřízeným Alexandrem Houškou uhradit.

Kauzy se protahují vinou obstrukcí ze strany nájezdníků a exmanažerů. „Je to podobné, jako kdyby si host objednal v restauraci oběd a pak odmítal zaplatit účet proto, že čas na účtence neodpovídá času na jeho hodinkách. Nakonec ho zaplatí, ale zaměstná tím veškerý personál na celé odpoledne,“ glosuje svou osobní zkušenost právník Jaromír Císař, který společnost Čepro zastupuje.

Za mřížemi v Kokstadu

Hlavní viník celé kauzy Radovan Krejčíř dopadl neslavně. Před více než dvěma lety jej jihoafrický soud poslal kvůli únosu, pokusu o vraždu a obchodování s drogami na 35 let do vězení. Letos v březnu konečně padl verdikt i v Česku - Vrchní soud v Praze potvrdil 15letý trest. Krejčíř dodnes zůstává za mřížemi v Kokstadu, jihoafrické věznici pro nejnebezpečnější zločince.

„Kdokoliv, kdo by chtěl,Krejčířovu metodu‘ krok po kroku zopakovat, dnes naštěstí narazí na mnohem větší překážky v podobě technického pokroku a vývoje legislativního prostředí. Organizátoři podvodu ale použili i některé právní kličky, se kterými se může běžný český podnikatel setkat u svých obchodních partnerů i v současnosti,“ dodává na závěr Jaromír Císař.

Dále čtěte:

Tři fáze všeho. Jak se Rusko chová ke svým oligarchům?

Prosperita rodu Kurků. Do vedení holdingu nastoupila už třetí generace

Dlouhé, dlouhé peníze. Jen slavné jméno dětem miliardářů nestačí

Odchovanci OKD. Otava chystá investice za dvě miliardy

Letitá tradice ruky šátralky. Nepřátelské přebírání firem je v Česku oblíbenou strategiíČtěte také

 Brexit, ilustrační foto

Evropská unie se bude odkladem brexitu zabývat až po hlasování v Británii

Členské země Evropské unie se budou případným odkladem brexitu zabývat až po hlasování…

20. října 2019

 Do čela TOP 09 kandidují Tomáš Czernin a Markéta Pekarová Adamová

Hrabě a Markétka. O post předsedy TOP 09 se střetnou Kalouskův muž a Pospíšilova žena

Do čela TOP 09 kandidují Tomáš Czernin a Markéta Pekarová Adamová. O novém předsedovi či…

20. října 2019

Makrooko Miroslava Zámečníka

Spolehlivá německo-česká převodovka

Na výpadek vývozu velkého rozsahu není česká ekonomika připravena, ač muže nastat dříve,…

20. října 2019

 Autonehoda, ilustrační foto

Pojišťovny změnily ceníky. Povinné ručení v průměru zdražilo o 2,3 procenta

Průměrná cena pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, tzv. povinné ručení, stoupla od…

20. října 2019

Praha  Nový byt, ilustrační foto

Neobydlených bytů v Praze je 46 tisíc. Skutečný počet může být nižší, tvrdí expert

Podíl neobydlených bytů na celkovém bytovém fondu v Praze jsou nižší jednotky procent.…

20. října 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 2 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Senioři a moderní technologie - nepřátelé či kamarádi?
eNeschopenka 2020: co se změní?
Školní prázdniny v roce 2019/2020: kdy se mohou děti těšit na volno?
Čeho se nejvíce bojí začínající řidiči?
O kolik je zboží z DM drogerie v Česku dražší než v Německu?
Auta
CaetanoBus představil autobus s palivovými články od Toyoty
Autojeřáb AD 28 unese skoro svoji vlastní hmotnost. A to váží osmadvacet tun!
Plug-in hybridy nemusí být jen osobní. Ford nabízí dobíjecí Transit s tříválcem
U starších modelů Tesla přestává fungovat středový displej. Je to mnohem větší problém, než si myslíte
Připravují se elektrické dodávky od PSA
Hry pro příležitostné hráče