Podnikatel Šťáva zabavil Česku Rembrandta. Ministerstvo se muselo kvůli obrazu odvolávat - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Podnikatel Šťáva zabavil Česku Rembrandta. Ministerstvo se muselo kvůli obrazu odvolávat

,
Podnikatel Šťáva zabavil Česku Rembrandta. Ministerstvo se muselo kvůli obrazu odvolávat
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Kvůli letitému sporu státu s Čechošvýcarským podnikatelem Josefem Šťávou a jeho společností Diag Human začaly exekuce českého majetku v Německu. Kolínský obvodní soud už v lednu nařídil exekuci obrazu Učenec ve studovně od malíře Rembrandta, ale český stát se ho vzápětí domohl zpět.

„Šlo o pokus o exekuční zadržení obrazu. Ale vzhledem k tomu, že soud, který tento exekuční příkaz vydával, neznal vlastní zemskou legislativu týkající se zabavování uměleckých děl, byl nakonec příkaz zrušen,” řekl týdeníku Euro náměstek ministra kultury pro kulturní dědictví a příspěvkové organizace Vlastislav Ouroda.

Národní galerie v Praze na základě jednání s ministerstvem kultury a ministerstvem zahraničí totiž vyzvala smluvního partnera na německé straně, tedy Wallraf–Richartzovo muzeum, kde byl obraz dočasně vystaven, ke společnému postupu proti kroku kolínského soudu. Německé muzeum se obrátilo s opravným prostředkem jak na příslušný soud, tak na právníky Šťávovy společnosti s výzvou k nápravě.


Více o kauze Diag Human se dočtete v aktuálním vydání týdeníku Euro a také v sekci Premium: Krvavý kostlivec. Česku kvůli sporu s Diag Human hrozí evropská exekuce

.

Na konci února pak bylo zadržení obrazu zrušeno, a to i díky tomu, že Diag Human na zadržení obrazu nakonec překvapivě netrval. „Jen provokují, zkoušejí to. Chtějí českou stranu dohnat k tomu, aby s nimi jednala. A jsou pro to ochotni udělat cokoliv. Čekají, jestli se zalekneme, ale kulturu si berou jako rukojmí,” říká o Diag Human náměstek Ouroda.

Spor s Diag Human začal už v roce 1996, a táhne se tak skoro čtvrtstoletí. Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy tehdy poprvé zažalovala český stát za údajně překažené plnění státní zakázky na obchod s krevní plazmou. Po více než dvaceti letech došlo loni v červnu v kauze ke zvratu. Rozsudek obvodního soudu v Lucemburku totiž dal Šťávovi zapravdu a otevřel dveře k zabavování českého majetku po celé Evropské unii kromě Dánska.

Tento rozsudek pravomocně uznal nárok Diag Human na celkem 14,5 miliardy korun včetně úroků. Česká republika verdikt neuznala a přezkumný arbitrážní senát následně závěr předchozích rozhodců zrušil. Tento výrok naopak neuznal Diag Human.

Právní zástupce Diag Human a bývalý vrcholný politik 90. let a někdejší předseda ODA Jan Kalvoda ale tvrdí, že se pohledávka stala „evropským exekučním titulem, vykonatelným v celé EU“. Zapravdu už mu daly soudy v Belgii, Rakousku a naposledy právě i v Německu.

„Bylo-li v Lucembursku vydáno exekuční rozhodnutí nařizující inkaso určité částky z účtu dlužníka, tedy České republiky, jde o rozhodnutí, jež spadá do působnosti evropského nařízení. A je vykonatelné v každé členské zemi EU mimo Dánska. Na základě toho už běží exekuce v Německu a Rakousku,” řekl týdeníku Euro Kalvoda.